Апендицит: що може спровокувати хворобу, які її симптоми та методи лікування

Апендицит: що може спровокувати хворобу, які її симптоми та методи лікування

Що таке апендикс і навіщо він потрібен, що може спровокувати апендицит, наскільки швидко розвивається запалення, перитоніт та які симптоми захворювання? Про це та інше у програмі "Відверто з лікарем" на "Українському Радіо Чернігів" розповів дитячий хірург Олександр Риженко.

Далі з його слів:

Апендикс – це орган черевної порожнини, який розташований у правій нижній черевній частині. Він повністю покритий очеревиною і може вільно зміщуватися та міняти своє розташування.

"Ми повинні враховувати, що є певні анатомічні особливості кожної людини і той самий апендикс може розташовуватися і під печінкою, і в малому тазу, і біля сечового міхура, прямої кишки, і навіть за очеревиною".

Апендикс — центр імунної системи

Це насправді орган, який нам потрібен. Враховуючи навіть те, що після видалення апендикса людина практично нічого не втрачає і не хворіє частіше, це вже доведено. Але водночас в самій структурі цього органу є велика кількість лімфоїдної тканини й мікробіотик кишківника.

"Були такі дослідження інших країн, коли новонародженим вирізали апендицит і в дорослому віці у таких людей були частіше аутоімунні захворювання і неспецифічні захворювання пов’язані зі слабкістю імунної системи. Тож планово видаляти відросток не треба. Це потрібний орган".

За розміром апендикс може бути від п'яти до 15 сантиметрів. Але ми всі індивідуальні й апендикс також у всіх індивідуальний. І немає значення це чоловік, жінка або дитина.

Що таке апендицит

Якщо апендикс – це орган, то апендицит це вже запалення цього органу. Запалення розвивається досить швидко, оскільки в апендиксі добре кровопостачання і там гарні умови для розвитку інфекції. Буквально за добу-дві виникають деструктивні форми апендициту.

Симптоми

Запалення апендикса може бути спровокованим певними факторами. Є декілька теорій виникнення цього запалення, наприклад, імунна та судинна теорії.

Запальний процес проходить у декілька стадій. Це потрібно розуміти для того, щоб знати симптоми.

Враховуючи те, що апендикс розташований у черевній порожнині, він повністю окутаний очеревиною, тобто оболонкою, яка покриває органи черевної порожнини. При виникненні запалення саме відростку апендикса починається перша стадія — катаральний (простий) апендицит. Вона супроводжується болем в животі, нудотою.

"При розвитку запалення інфекція передається на саму очеревину і симптоматика стає більш яскравою. Це вже деструктивні форми апендициту, наприклад, флегмонозна, гангренозна. Коли виникає запалення очеревини і навколишніх органів, тоді починає страждати стінка кишківника. Взагалі не завжди біль в животі — це апендицит, але біль в животі завжди присутній при апендициті".

До симптомів також можна віднести нудоту, блювоту та підвищення температури. При огляді хворого обов’язково потрібно дивитися живіт.

Є симптоми, які характерні саме для апендициту – подразнення очеревини, напруження очеревини та м’язів черевної стінки. Ці симптоми не можна приховати при пальпації.

Взагалі біль в животі можна поділити на дві категорії:

  • Спастичні болі – лікування потребує терапевтичного характеру, це спазмолітики, знеболювальні, протизапальні препарати, після прийому яких біль проходить.
  • Запальні болі – не зникають навіть після прийому спазмолітиків і вони переважно лікуються хірургічним втручанням, наприклад, апендицит, перитоніт, холецистит, панкреатит.

Біль не завжди може починатися в нижній правій частині живота. Апендицит може починатися з нудоти або одноразової рефлекторної блювоти.

"Тому якщо починається нудота, відмова від їжі, блювота і з’явилися неприємні відчуття у верхньому відділі живота, а потім починають зміщуватися вниз і праворуч, варто звернутися до лікаря".

Симптоми також можуть бути атиповими, коли у людини через апендицит з’являється подразнення сечового міхура і вона часто ходить в туалет, і людина думає, що це цистит. Через це важливо вчасно звернутися до спеціаліста.

Апендицит: що може спровокувати хворобу, які її симптоми та методи лікування
Апендицит: симптоми та лікування. Getty Images

Що не можна робити при симптомах апендициту

  • Не можна гріти, приймати гарячі ванни.
  • Не можна довго приймати знеболювальні.
  • При апендициті неефективні клізми та спазмолітики.

На що схожа клініка апендициту

Симптоми можуть бути схожі на запалення жовчних шляхів. У жінок може бути запалення придатків матки, запалення лімфовузлів у брижейки кишківника – мезаденіт, спазм на фоні харчового отруєння, закрепів. Це все може маскуватися під клініку апендициту.

Діагностика

Окрім пальпації черевної порожнини, також роблять загальний аналіз крові, ультразвукове дослідження – воно зараз широкодоступне. Але УЗД не дає 100% гарантії, тому що апендикс не можна гарно побачити.

Що може бути причиною апендициту

В апендиксі можуть збиратися залишки неперетравленої їжі. Ця теорія описує, що після обтурації Критичне звуження поперечного перетину, наприклад у кровоносних судинах, жовчній протоці, сечоводі, бронхах, кишці та інших органах.просвіту виникає апендицит. І це часто підтверджується операцією, коли хірург дивиться на цей відросток і всередині нього розташований каловий камінь, а це накопичення саме тих фрагментів, які не зміг перетравити наш організм – кісточки, луска з насіння. Але це не завжди так.

Запалення також може бути гематогенним шляхом, тобто по крові розноситься інфекція і виникає запалення саме цього відростка.

Також глисти можуть бути спусковим механізмом. Під час операції лікарі часто виявляли аскариду.

Але найчастіше до запалення апендикса призводять інфекції. У людини спочатку виникає кишкова інфекція з діареєю, і потім запалення передається на цей відросток.

Також буває онкологія апендикса. Запалення відростка хірурги виявляють на операційному столі й направляють патогістологам, які за допомогою препаратів підтверджують або спростовують діагноз.

Як убезпечити себе від апендициту

На жаль, убезпечити себе людина не може, тому що це може виникнути несподівано.

Апендицит: що може спровокувати хворобу, які її симптоми та методи лікування
Апендицит: симптоми та лікування. Getty Images

Чи буває хронічний апендицит

Буває. Вчені доводять, що хронічний апендицит буває після перенесеного гострого. Тобто, коли було гостре запалення, людина отримувала масивні антибіотики, подолала інфекцію, але хронічний запальний процес продовжується.

На скільки швидко потрібно звернутися до лікаря

Бажано, щоб це було впродовж кількох годин. Не можна допускати, щоб це було кілька діб. Припустимо, якщо є біль в животі, нудота, неприємні відчуття, і ці симптоми тільки наростають, то краще звернутися до лікаря протягом трьох-шести годин. Якщо не звернутися вчасно, то можуть з’явитися деструктивні форми, коли запалення переходить на сусідні органи, а відросток стає збільшеним та набряклим.

Як наслідок через добу-дві формується деструкція цього відростку, він не витримує навантаження і розривається й увесь запальний вміст проникає в черевну порожнину — це вже перитоніт.

Перитоніт (розрив апендиксу) – це не просте запалення, коли запалення відростка передається на оболонку черевної порожнини й відбувається запалення на більш серйозному рівні та виникає інтоксикація.

"На разі ситуація з перитонітом не критична і людину можна вилікувати за допомогою промивання черевної порожнини та медикаментів".

Операція

Головне зрозуміти, що потрібно зробити апендектоміюХірургічне втручання, яке виконується при гострому апендициті з метою видалення з тіла людини патологічно зміненого апендикса, а вже робити її відкритим способом або лапароскопічним Сучасний метод травматичної ендоскопічної хірургії. Операції на внутрішніх органах проводять через невеликі неприродні (діаметр — 0,5-1,5 см) 1-4 отвори за допомогою лапароскопа та лапароскопічних інструментів.— це вже методи досягнення цієї цілі. Після лапароскопії людина зазвичай швидше відновлюється. Тривалість операції індивідуальна. Може тривати від 30 хвилин до трьох годин. Все залежить від стану, і де розташований апендикс.

Ускладнення після операції можуть бути. Наприклад, продовження перитоніту або кишкова непрохідність, як віддалене ускладнення після апендектомії. Щодо дієти після операції, то її потрібно дотримуватися. Краще кілька днів вживати бульйон та йогурти.

На початок