Отит: симптоми, лікування та чому не можна спати з мокрою головою

Отит: симптоми, лікування та чому не можна спати з мокрою головою

Які симптоми отиту, як відбувається діагностика та лікування хвороби. Чи може отит з’явитися через переохолодження та чому не можна спати з мокрою головою?

Про це та інше у програмі "Відверто з лікарем" на "Українському Радіо Чернігів" розповіла лікарка-отоларинголог Анна Мекшун.

Отит та його симптоми

Отит — це запалення слизової оболонки повітроносних камер вуха. Хвороба починається з того, що опірність імунітету падає. У 80% тригером може виступати вірус, потім він створює сприятливі умови для приєднання бактерій і відбувається запалення, каже Мекшун.

До основних симптомів можна віднести:

 • різкі болі у вусі стріляючого характеру, які можуть давати біль в скроневу частину голови та щелепу;
 • підвищення температури тіла;
 • зниження слуху;
 • гній з вуха.
"Коли тільки починається запалення у вусі, слизова оболонка набухає, підвищується кровопостачання, так би мовити, з середини барабанної перетинки відбувається набряк, через це зменшується живлення самої перетинки, ерозія, пошкодження і невеликий отвір, через який вже потім витікає гній. Після цього, при нормальному лікуванні, наступає стадія репарації та відновлення. Найчастіше вушна перетинка заживає самостійно".

За словами лікарки, якщо людина спостерігає такі симптоми потрібно одразу звернутися до лікаря. Не потрібно запускати до хронічної стадії. Адже слух вже може не відновитися, тому що є певний час для його відновлення, якщо уражений слуховий нерв.

"Зниження слуху — це симптом і при гострому отиті, і при хронічному. Але при гострому це пов’язано з тим, що це відбувається шляхом механічної блокади за барабанною перетинкою. Людина відчуває пониження слуху, коли проходить процес, то все відновлюється. Існує ускладнення — гостра сенсоневральна приглухуватість, тобто ураженість слухового нерва. Лікар має запідозрити й ці симптоми: дзвін та шум у вусі, запаморочення — ці симптоми не притаманні звичайному больовому процесу. Важливо звернутися до лікаря вчасно, аби розрізнити ці моменти та надати відповідну терапію".

Лікарка каже, гостра фаза отиту може переходити у хронічну.

"За часом можна виділити — до трьох місяців гострий процес, після трьох місяців це хронічний процес".

Також хронічний процес розділяється на дві частини, які можуть поєднуватися:

 • хронічний мезотимпаніт — характеризується постійною гноєтечею, ураженням більш центральної натягнутої частини барабанної перетинки;
 • хронічний епітимпаніт — зниження слуху, гноєтеча з неприємним запахом, ураження фіброзного кільця барабанної перетинки, може бути холестеатома та може виділятися фермент, який роз’їдає кістку.
"У цих станах вже необхідна операція. За вухом через повітроносну камеру відбувається доступ до середнього вуха, лікар розкриває всі клітинки для того, щоб забрати ввесь вміст гною".

Ступінь розповсюдженості гнійного процесу веде за собою такі наслідки як: менінгіт, енцефаліт, абсцеси мозку. Внаслідок запалення може відбутися набряк і запалення лицьового нерва, каже Мекшун.

Отит: симптоми, лікування та чому не можна спати з мокрою головою
Отит: симптоми, лікування. ФОТО: Getty Images (ілюстративне)

Причини

Внаслідок анатомічних особливостей середнє вухо з’єднується з носоглоткою безпосередньо за допомогою слухової труби для того, щоб вирівнювати атмосферний тиск в середньому вусі. Через неї можуть потрапляти бактерії до середнього вуха. Під час запалення слухової труби відбувається перекриття доступу повітря до середнього вуха і відбувається набряк та негативний тиск і натягується рідина. І в результаті може утворитися гнійний отит, зазначає лікарка.

До причин ще можна віднести — інфекції, респіраторні захворювання верхніх дихальних шляхів, паралельно може бути кон’юнктивіт.

Також причиною може бути використання вакуумних навушників. Вони не пропускають повітря в слуховий прохід.

"Якщо людина дуже часто використовує такі навушники, вухо потіє й утворюється конденсат. І з часом може бути розвиток грибкової інфекції".

Чи може бути отит через переохолодження

Анна Мекшун каже, що отит при переохолодженні може бути, тому що різкий перепад температури — це стрес для організму. Може бути падіння імунітету, через що потрапляє вірусна інфекція, а потім приєднання бактеріальної флори.

"Мокра голова, та потрапляння води у вуха — це теж швидке переохолодження. Якщо в середині вуха буде залишатися волога, то це може утворитися грибкова інфекція, яка буде давати біль та погіршення слуху".

Щоб підсушити вухо можна використати фен на відстані 20-30 сантиметрів. Використання вушних паличок може бути травматично для барабанних перетинок та причиною утворення сірчаних пробок.

"Слуховий прохід влаштований так, що його нижня стінка слухового апарату рухома, і шляхом того, що людина розмовляє, жує і під час цього сірка підсихає та виходить назовні".
Отит: симптоми, лікування та чому не можна спати з мокрою головою
Отит: симптоми, лікування. ФОТО: Getty Images (ілюстративне)

Діагностика

Отит лікують як в лікарні, так і вдома. Лікування може призначити сімейний лікар або ж профільний спеціаліст.

"Під час діагностики лікар може направити на аудіометрію — це метод дослідження слуху. Він допомагає розрізнити зниження слуху відбувається через гній за барабанною перетинкою, або через запальний процес, або вже почалося ушкодження нерва".

Методи самолікування краще уникнути, каже Мекшун, наприклад, гріти під лампою, робити компрес, закапувати соком цибулі та інші. Краще обрати тактику раннього спостереження і використовувати тільки симптоматичне лікування: жарознижувальні засоби, знеболювальне, рясне пиття, краплі в ніс.

Але потрібно розуміти, якщо дуже виражені симптоми, то потрібно одразу звернутися до лікаря та розглянути лікування антибіотиками.

Профілактика

Для того, щоб уникнути хвороби Анна Мекшун радить:

 • слідкувати за перепадами температури та своїм мікрокліматом;
 • використовувати спеціальні спреї та препарати під час захворювання носової порожнини та алергії;
 • вакцинуватися від грипу;
 • ходити в шапці або капюшоні взимку;
 • гуляти пішки, добре харчуватися;
 • здоровий сон.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок