432 випадки туберкульозу зареєстрували на Чернігівщині за 2023 рік, 53 людини померли: спростовуємо міфи про цю хворобу

432 випадки туберкульозу зареєстрували на Чернігівщині за 2023 рік, 53 людини померли: спростовуємо міфи про цю хворобу

Лікарі розповідають про туберкульоз
Лікарі розповідають про туберкульоз. Getty Images

432 випадки туберкульозу зареєстрували на Чернігівщині за 2023 рік. Це на 13 випадків більше, ніж у 2022 році. Туберкульоз у дітей зареєстрували — відповідно 15 і 25 випадків. За 2023-й померли 53 пацієнти. Про це розповіла завідувачка "Центру фтизіатрії" Чернігівської обласної лікарні Жанна Карпенко у передачі "Праймвечір. Акценти" на "Українському Радіо. Чернігів".

Чи можливо туберкульозний кашель відрізнити від пневмонічного? Чи може бути туберкульоз причиною безпліддя? Як передається це захворювання і де більша ймовірність заразитися? Та наскільки це виключно хвороба легенів? Про міфи, які побутують у суспільстві, та про підтверджені факти щодо туберкульозу говорила з гостями студії радіоведуча Юлія Найда.

Як зазначила Жанна Карпенко, серед захворівших на туберкульоз з'явились нові категорії — це військовослужбовці (34 випадки) та внутрішньо переміщені особи (6 випадків).

Лікарка підкреслює, що туберкульоз — це не лише хвороба легенів. Туберкульоз вражає усі органи й системи, окрім нігтів і волосся.

Чи передається туберкульоз через немиті руки?

"Туберкульоз — це інфекційне захворювання, для якого чітко визначено епідеміологічний шлях передачі цієї інфекції: це сугубо через повітря. Причому людина має вдихнути аерозоль (повітряна краплинка, яка містить бактерію туберкульозу) в певній кількості. Ці краплинки виділяються, коли хвора людина, наприклад, розмовляє, кашляє, у неї нежить і вона шмаркає. Ці краплинки у хворого виділяються і можуть потрапити до іншої людини, яка їх вдихне і вони потраплять в альвеолиАльвеоли міхурці, якими закінчуються повітроносні шляхи в легенях, і де відбувається газообмін між кров'ю і вдихуваним повітрям. її легень", — пояснює генеральний директор ДУ "Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України", головний державний санітарний лікар Чернігівської області Олександр Чепурний.

Як він зазначає, саме за таких умов можливе інфікування. І, окрім певної кількості аерозолю (інфекційної дози), для розвитку захворювання потрібний певний стан організму.

"Статистика говорить, що при інфікуванні певного кола осіб в одному приміщенні, хворіє біля 10% людей", — каже Чепурний.

Чи правда, що мікобактерії туберкульозу живуть у повітрі дві години, після того, як у приміщенні побувала хвора людина, але, коли осідають на предмети, то помирають?

Як пояснює Олександр Чепурний, якщо хвора людина потрапила у закрите, погано провітрювальне приміщення, покашляла, поговорила — інфекційні аерозолі залишаються у зваженому стані в повітрі цього приміщення дійсно близько двох годин. І, якщо потрапляє туди людина, вона може інфікуватись. Але згодом ці краплинки осідають і падають на поверхню (стіл, підлогу) і вже після цього повторно піднятися в повітря для того, щоб людина їх вдихнула і інфікувалась, вони не можуть — це звичайна фізика.

Чи правда, що майже кожен з нас стикався із такими бактеріями?

"Вважається, що після 30 років 80% населення були інфіковані мікобактеріями, бо мали контакт з ними", — говорить Жанна Карпенко.
Лікар фтизіатр Жанна Карпенко розповідає про туберкульоз
Жанна Карпенко. Суспільне Чернігів

Відкритої форми туберкульозу не існує?

За словами лікарки, такого медичного поняття немає. Відкрита форма туберкульозу для загального поняття населення — це, мається на увазі, деструктивні форми туберкульозу, тобто деструкція (розпад) легень. Пацієнт епідемічно небезпечний тоді, коли він виділяє в навколишнє середовище інфікований аерозоль.

Хворий може лікуватися вдома?

Олександр Чепурний каже: вдома — це, так званий, амбулаторний метод лікування, коли людина приймає призначену кількість протитуберкульозних препаратів під певним наглядом лікаря, який призначив це лікування.

Якщо людина вчасно почала лікуватися, дотримується призначеної схеми лікування, то здатність мікобактерії передаватись іншій людині, тобто інфекційна здатність, знижується.

Чи правда, що з моменту потрапляння мікобактерії в організм людини, туберкульоз формується впродовж двох місяців?

"Мається на увазі, утворюється туберкульозне вогнище, — поправляє Жанна Карпенко, — це мінімальний термін. Від двох місяців відбувається безпосередньо осідання мікобактерій і продовження їх життєдіяльності. Це і легені, і кістки, і лімфатичні вузли. Це залежить від стану імунної системи".

Чи правда, що паліативне лікування — це лише підтримка пацієнта до моменту його смерті?

"Так. На жаль, є у нас зараз пацієнти, які перебувають на паліативному лікуванні. І це підтримка життєдіяльності організму, медична допомога, але не лікування туберкульозу. Це пацієнти, які довготривало лікували туберкульоз, неодноразово переривали курс лікування, і мікобактерія туберкульозу випрацювала стійкість до протитуберкульозних препаратів. Тому підібрати їм схеми неможливо", — пояснює лікарка.

На туберкульоз можна захворіти вдруге?

Звичайно. За словами Жанни Карпенко, це може бути, як реактивація залишкових змін після туберкульозу внаслідок, наприклад, вагітності дуже часто, або інших процесів в організмі — вимиття солей кальцію — і можна інфікуватися по-новому.

Сьогодні туберкульоз виліковний?

"На сьогодні можна сказати, що туберкульоз — виліковний. Є сучасні препарати, і його можна подолати", — запевняє Олександр Чепурний.

Туберкульозний кашель без спеціальних досліджень не можна відрізнити, наприклад, від пневмонічного кашлю?

Не можна. Лише аналіз мокротиння дасть підставу діагностувати туберкульоз або його виключити.

Чи правда, що туберкульоз може стати причиною безпліддя?

"Може. Найчастіше — із жіночої сечостатевої системи, це — туберкульоз маткових труб (80-90% випадків). Ним хворіють переважно жінки репродуктивного віку і це може бути один із симптомів. Тому, якщо є такі проблеми, необхідно звертатися до гінекологів", — говорить Жанна Карпенко.

З її слів, туберкульоз сечостатевої системи — це, як правило (90%), вторинне захворювання. Тобто людина могла, наприклад, перехворіти на туберкульоз внутрішньогрудних лімфатичних вузлів (або інші локалізації були хвороби). А через деякий час ми маємо туберкульоз кісток і суглобів, сечостатевої системи... Це, як у чоловіків, так і у жінок.

Хто частіше хворіє на туберкульоз?

На туберкульоз може захворіти кожен, хто отримає певну кількість інфікованого аерозолю й імунна система організму не справиться з ним. І це незалежно від статусу людини.

Щоправда, за статистикою частіше хворіють чоловіки — їх 70% проти 30% жінок.

"Причина? Мабуть, спосіб життя", — говорить лікарка.

Діагностика та лікування туберкульозу дороговартісні та довготривалі?

Ні. За словами Жанни Карпенко, і діагностика, і лікування туберкульозу на сьогодні, як в Чернігівській області, так і по Україні, безкоштовне:

"Воно дороговартісне для держави, але не для пацієнтів. І зараз в повній мірі забезпечені, як розхідними матеріалами для діагностики туберкульозу, так і протитуберкульозними препаратами".

Де більша ймовірність інфікуватися?

Якщо хвора людина спілкується в робочому колективі — то під питанням, чи інфікуються колеги, чи ні, а от щодо сім'ї, то в більшості випадків, як показують Квантиферонові тестиКвантиферонові тести — розроблені для усунення недоліків, властивих реакції Манту., — усі, хто із групи контакту, інфіковані. Щоправда, інколи бувають винятки.

"Чітко сказати — де більша вирогідність захворіти, складно. Все залежить від того, які умови, щоб інфекційний аерозоль там накопичився і як швидко від може в певній кількості передатись іншим людям. Закрите приміщення і громадський транспорт — звичайно, це зона ризику для всіх інфекцій респіраторних, які передаються через повітря, в тому числі і туберкульозу", — роз'яснює Олександр Чепурний.
Генеральний директор ДУ "Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України", головний державний санітарний лікар Чернігівської області Олександр Чепурний розказує про туберкульоз
Олександр Чепурний. Суспільне Чернігів

Яка профілактика туберкульозу?

Головний державний санітарний лікар Чернігівської області впевнений, що кожна людина повинна мати високу соціальну свідомість:

"Якщо людина відмічає у себе певні першочергові симптоми, такі, як кашель понад два тижні, незрозуміло з якої причини зменшення ваги, під час сну підвищена пітливість, слабкість, — то треба звернутись до свого лікаря і отримати певну діагностику саме про виключення питань туберкульозу".

І, чим раніше звернутися, тим більший буде прогноз на лікування. Дуже важливим є саме чисте повітря закритих приміщень. Треба провітрювати, обладнувати приміщення вентиляцією на етапі будівництва. А, за необхідності, використовувати методи знезараження повітря такі, як бактеріоцидні опромінювачі.

На думку ж Жанни Карпенко, найкраща профілактика — це опірність організму, яка буде залежати від загального стану людини, її харчування, дозованого фізичного навантаження. За можливості, потрібно уникати стресу, займатися спортом і гарно спати.

Нагадаємо, про латентну форму туберкульозу, групи ризику та діагностику ми розповідали у попередніх наших матеріалах.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок