16 червоних кленів в пам'ять про війну висадили у Количівці: в яких громадах Чернігівщини будуть такі ж алеї

16 червоних кленів в пам'ять про війну висадили у Количівці: в яких громадах Чернігівщини будуть такі ж алеї

16 червоних кленів в пам'ять про війну на Чернігівщині висадили 4 березня у селі Количівка. Дерева були закуплені в рамках коаліційного проєкту, який фінансує фонд “Партнерство задля стійкості України”. За словами співорганізаторки проєкту Ольги Вовченко, в ньому беруть участь Іванівська, Киїнська та Кіптівська громади. Загалом планують висадити 48 дерев. Як це було у Количівці – далі у матеріалі.

Микола Мехеденко живе у Количівці. Це перше село при виїзді з Чернігова у бік Києва. Під час активних бойових дій на Чернігівщині у лютому-березні 2022 року росіяни намагалися зайняти його, щоб замкнути кільце довкола обласного центру. Чоловік пригадує – обстріли були постійні. Сам він отримав контузію й досі погано чує. Справлятися з пережитим допомагають буденні справи.

"Займаємося: город прибираємо, в домі прибираємо, готуємо щось їсти, голодним же не будеш. Вивозили в лікарню, дружина загинула, а мене Бог залишив. Хлопець воює... син мій. А я сам, ось такі справи. Важко пригадувати", – розповідає Микола Мехеденко.
Житель Количівки Микола Мехеденко
Житель Количівки Микола Мехеденко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Разом з іншими місцевими жителями він прийшов, щоб висадити алею кленів в пам'ять про загиблих та події, пов'язані з початком повномасштабного вторгнення.

Любов Нитченко розповідає, що вона тоді нікуди не виїжджала:

"Я теж сильно постраждала. В мене все хазяйство розбило на 75%: і хата, і сарай, і літня кухня, паркан. Садимо алею, щоб залишилась пам'ять про людей, які загинули. Їм би ще жити та жити, а вони загинули. І наші місцеві, і військові – усі".
Жителька Количівки Любов Нитченко
Жителька Количівки Любов Нитченко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Голова Іванівської громади Олена Швидка вважає, що Количівка була щитом для Чернігова:

"Дуже багато смертей, дуже багато пошкодженого та зруйнованого майна і тому дуже символічно, що сьогодні ми висаджуємо алею саму в цьому селі".

Голова Іванівської громади Олена Швидка
Голова Іванівської громади Олена Швидка. ФОТО: Суспільне Чернігів

За словами співорганізаторки проєкту Ольги Вовченко, закупівлю кленів профінансував фонд “Партнерство задля стійкості України”. А висадка алеї є частиною коаліційного проєкту “Колективна пам'ять про війну на Чернігівщині”. В ньому беруть участь три громади: Іванівська, Киїнська та Кіптівська.

"Асоціація демократичного розвитку, Кіптівська жіноча спілка, громадська організація “Юстина”, “Добро Тайм” та “Жінки за розвиток” написали проєкт. У нас є висадка кленової алеї, невеликий меморіал пам'яті, який вибрали люди шляхом голосування. Також в межах проєкту – історії людей, які пережили події лютого та березня 2022 року. Це арт-терапія і з психологом у нас будуть групові та індивідуальні консультації", – каже Ольга Вовченко.
Ольга Вовченко
Ольга Вовченко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Інша співорганізаторка – Наталія Апанасько – говорить: всього у трьох громадах висадять 48 дерев, по 16 у кожній.

"Ми сподіваємося, що місцеві жителі будуть доглядати за цією алеєю, тому що це молоді саджанці і їх треба буде активно поливати. При правильному догляді вже влітку та цієї осені будуть красиві клени з червоним листям".
Наталія Апанасько
Наталія Апанасько. ФОТО: Суспільне Чернігів

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок