Що почитати? "Мова-меч. Як говорила радянська імперія" Євгенія Кузнєцова

Що почитати? "Мова-меч. Як говорила радянська імперія" Євгенія Кузнєцова

Що почитати? "Мова-меч. Як говорила радянська імперія" Євгенія Кузнєцова
. ФОТО: колаж Суспільне Чернігів

Цього разу докторка педагогічних наук, професорка кафедри української мови та літератури НУЧК імені Т.Г. Шевченка Ольга Лілік пропонує для ознайомлення працю Євгенії Кузнєцової "Мова-меч. Як говорила радянська імперія", яка фактично є збіркою коротких есе на тему мовної політики СРСР.

У передмові авторка зазначає, що розділи можна читати окремо та в довільному порядку. Загалом у книзі 101 короткі (на дві-три сторінки) розділи, кожен присвячений якійсь мовній темі у радянській імперії. Зокрема авторка висвітлює такі напрями державної мовної політики, як:

  • латинізація й кирилізація;
  • русифікація й роль північних інтернатів у зросійщенні корінних народів Півночі;
  • вплив ідеології на мовознавчі дослідження;
  • історія радянської школи перекладу;
  • русифікація імен і прізвищ;
  • образ українця в гуморі, контрольованому державою;
  • роль радіо й телебачення в пропагуванні російської культури.

Авторка пояснює свій задум прагненням дати відповіді на низку складних запитань, які турбують кожного свідомого українця на сучасному етапі: Чому наші стосунки з мовами саме такі? Чому і зараз є люди, яким соромно говорити мовою пращурів? Чому нам буває соромно за рідні діалекти? Чому деякі з нас досі вважають, що мова – це нейтральна річ, не пов’язана з політикою? Чому дехто вважає, що не знати мову власної країни – це нормально? Чому якась мова комусь здається вищою, а якась – нижчою?

Ця праця може стати основою для подальшого ознайомлення з історією й сучасністю мовного питання, адже наприкінці книги Євгенія Кузнєцова подає список джерел.

Євгенія Кузнєцова не закликає озброюватися мовою, як мечем, вона послідовно демонструє, як у Радянському Союзі мечем стала російська. Водночас письменниця підводить нас усіх до висновку, що рідна мова у боротьбі з імперіями має стати щитом.

Книга Євгенії Кузнєцової "Мова-меч. Як говорила радянська імперія" може стати базою, підґрунтям, фундаментом для розуміння явища "русифікації" та остаточного відкидання всього російського.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок