У 52 громадах Чернігівщини безробітні працюють в "Армії відновлення": чим займаються та яку зарплатню отримують

У 52 громадах Чернігівщини безробітні працюють в "Армії відновлення": чим займаються та яку зарплатню отримують

У 52 громадах Чернігівщини безробітні працюють в "Армії відновлення": чим займаються та яку зарплатню отримують
. ФОТО: Суспільне Чернігів

7,5 тисяч направлень на суспільно-корисні роботи отримали безробітні Чернігівщини в рамках дії урядового проєкту "Армія відновлення". В області проєкт працює з жовтня 2023 року, до нього долучилися 52 із 57 громад. За цей час на заробітну плату для тих, хто отримав таке направлення, витратили майже 37 мільйонів гривень. Тепер зміни в законодавстві, які набрали чинності 31 жовтня, дають можливість працювати на відновлення не лише безробітним, а й внутрішньо переміщеним особам, з більшою зарплатнею.

Про це у передачі "Полудень" на Українському Радіо "Чернігівська хвиля" розповіла директорка Чернігівського обласного центру зайнятості Людмила Ключник.

У 52 громадах Чернігівщини безробітні працюють в «Армії відновлення»: чим займаються та яку зарплатню отримують
Директорка Чернігівського обласного центру зайнятості Людмила Ключник. ФОТО: Суспільне Чернігів
"Фінансування здійснюється за рахунок загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Як передбачено постановою, це заробітна плата і єдиний соціальний внесок", – пояснює Людмила Ключник.

За її словами, лише на плетіння сіток у 2023 році безробітним видали понад 500 направлень у 17 громадах області.

Окрім того, на Менщині, наприклад, залучені до суспільно-корисних робіт безробітні допомагали комунальникам ремонтувати та чистити криниці.

На Бахмаччині безробітні жінки займалися ремонтом та пошиттям одягу для військових.

У Чернігові та навколишніх селах безробітні активно долучились до розбору завалів та відновлення пошкоджених будинків місцевих жителів.

Так, Олександр Бригінець отримав для себе в "Армії відновлення" новий досвід – відновлювати будинки "з нуля":

"Я працюю з липня. Ми займаємося відновленням будинків, вже чотири будинки ми «з нуля» відбудували. Досвіду немає, це перша робота така по відновленню. Я зареєструвався в центрі зайнятості – порекомендували цю роботу. Ну, погодився".

Людмила Ключник пояснює: для того, щоб брати участь у суспільно-корисних роботах, з безробітними укладають строковий трудовий договір. Відповідно, щоб отримати статус безробітного, необхідно звернутися до центру зайнятості за місцем проживання, стати на облік як безробітний, і потім вже закріплений фахівець пропонує брати участь у певних суспільно-корисних роботах. І людина ухвалює рішення: погоджуватись чи ні, брати чи ні участь у цих роботах.

Обмеження, згідно з законодавством, мають жінки, у яких діти до трьох років, та вагітні, якщо це може зашкодити їх здоров'ю.

Зміни в законодавстві

Окрім того, 31 жовтня набула чинності постанова Кабміну 1119 від 27 жовтня, згідно з якою тепер коштом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування можуть брати участь у суспільно-корисних роботах не лише зареєстровані безробітні, а ще і незайняті внутрішньо переміщенні особи (ВПО).

Тобто людям працездатного віку, які мають статус ВПО, які не досягли пенсійного віку і які не перебувають у трудових відносинах, не потрібно реєструватися у центрі зайнятості для того, щоб взяти участь у суспільно-корисних роботах, а ось іншим – треба обов’язково реєструватися у центрі зайнятості.

"Термін, на який підписується контракт, найчастіше з практики – це місяць. Є строковий трудовий договір, в якому всі умови виконання робіт, який робочий час – все визначається замовниками", – каже Людмила Ключник.

Якщо людина зареєстрована в статусі безробітного й отримує допомогу як безробітний, все відбувається наступним чином. Допомога зараз виплачується протягом 90 днів. Наприклад, місяць отримувала людина цю допомогу, але на наступний місяць хоче залучитись до виконання суспільно корисних робіт. В такому випадку їй припиняється допомога по безробіттю, вона долучається до суспільно-корисних робіт і отримує заробітну плату. А, якщо потім хоче продовжити отримати виплати, то їх продовжують другий і третій місяць, тобто 90 календарних днів загалом їй виплачують допомогу по безробіттю.

Обмежень, скільки місяців людина буде працювати на суспільно-корисних роботах, немає. За бажання, можна продовжувати контракт кожного місяця.

Чернігівка Тетяна Рябенко таким чином працює з серпня і паралельно шукає постійну роботу:

"Я зараз у центрі зайнятості зареєстрована як безробітна. І мене на суспільно-корисні роботи направили у міський центр соціальних служб. Я погодилася. Працюю до цих пір. Приймаю відвідувачів: записую на оформлення статусу, який зараз актуальний в нашому місті. Моя робота полягає в тому, щоб записати і проінформувати людей про алгоритм цього оформлення. Після обіду сиджу на телефоні, приймаю дзвінки: також записую на оформлення. Ну і ще допомагаю з документами".

Про заробітну плату

Донедавна законодавством було встановлено, що оплата праці за суспільно-корисні роботи встановлюються в розмірі мінімальної заробітної плати, на сьогодні це 6 700 грн.

31 жовтня набрали чинності зміни до порядку залучення працездатних людей до суспільно-корисних робіт в умовах воєнного стану. І відтак оплата за відпрацьований повний місяць на таких роботах складається з основної та додаткової заробітної плати та не може перевищувати півтори мінімальної заробітної плати, на сьогодні це 10 050 гривень. У наступному році плануються два підвищення мінімальної заробітної плати, а отже оплата праці за виконання суспільно-корисних робіт також зросте, з 1 січня, можливо, буде її виплата до 10 650 грн, а з 1 квітня 2024 року – до 12 000 грн.

"Для порівняння, середній розмір допомоги по безробіттю на сьогодні становить 4 360 грн і, враховуючи, що серед отримувачів допомоги по безробіттю більшість отримує її в мінімальному розмірі (1 500 або 2 500 гривень), то участь у цій програмі для них є можливістю поліпшити своє матеріальне становище. Ну і долучитися до нашої спільної перемоги й приносити користь нашій країні", – говорить Людмила Ключник.

10 050 грн на сьогодні – це максимально можлива сума. У договорі ж замовник робіт сам визначається і прописує суму за виконання робіт. Все в залежності від їх складності й від того, як бачить це питання роботодавець. Тобто сьогодні це 6 700 грн і не більше 10 050 грн. Якщо людина знайшла основну роботу, то вона може розірвати договір на суспільно-корисні роботи за угодою сторін та перейти на основну роботу.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок