Меморіальний пам’ятник "Голуби" за понад два мільйони гривень, козацький хрест за 820 тисяч і кущ барбариса Тумберга за 1 700 гривень. Такі ціни вказані у тендерній документації на облаштування меморіалу загиблим під час оборони Чернігова бійцям на кладовищі в Ялівщині. Управління ЖКГ міськради на початку вересня 2023 року провело тендер на виконання цих робіт загалом на понад 43 мільйони 700 тисяч гривень. Більше читайте у матеріалі Андрія Тітка.
Що відомо про кладовище в Ялівщині
В часи російської блокади Чернігова на кладовищі в Ялівщині ховали померлих і загиблих від російських обстрілів містян, а також військових: у них окремий сектор з похованнями. За планами міської влади тут має з’явитися меморіальний комплекс.
Який вигляд матиме меморіал у Ялівщині
На кадрах з візуалізації проєкту видно, що там будуть смітники, доріжки, відеонагляд, автоматичний полив, а на самій території висадять дерева. Ось такий вигляд матимуть меморіальний пам’ятник “Голуби”, лавки та могильні надгробки.
"Однакові всі могили з облаштуванням в центрі меморіалу, це все погоджено з родичами загиблих. 88, якщо не помиляюсь, там поховано", — сказав начальник управління ЖКГ Чернігівської міськради Ярослав Куц.
Що відомо про фірму-переможця торгів
На тендер щодо облаштування меморіалу подалась одна фірма — ТОВ “Іннолабс”, яка і перемогла в аукціоні.
Про саму фірму-переможницю тендеру відомо таке. Вона, за даними YouControl, чотири рази виконувала замовлення від управління ЖКГ, тричі від комунального підприємства міської ради “Паркування та ринок”.
"Вони сходи робили на Валу, це їхня робота. Це один з місцевих підприємців. Справа не в тому, хто зайшов, річ у тому, що ніхто окрім нього не зайшов. Взагалі на сьогоднішній день могло відбутись таке, що ніхто б взагалі не зайшов на тендер", — каже Ярослав Куц.
Підприємство має статутний капітал у 500 гривень, зареєстроване у одному із багатоквартирних будинків у спальному мікрорайоні Чернігова.
Кінцевим бенефіціарним власником ТОВ "Іннолабс" є Олександр Несін. Чоловік є керівником ще п’ятьох підприємств, всі зареєстровані за однією адресою.
"Компанія, яка виграла цей тендер, вона не має відповідних працівників, відповідної кваліфікації, матеріально-технічної бази для виконання цих робіт, тому що в штаті цієї компанії чотири людини: два слюсари, дві адміністративні посади", — розповів правозахисник Олександр Гашпар.
Олександр Гашпар досліджував цей тендер та збирав відомості про його переможця. Він припускає — функція компанії “Іннолабс” зводиться до посередництва.
"Тому що вони не виконуючи ніяких робіт мають субпідрядників. Наприклад, «Міськсвітло» буде займатись встановленням освітлення і дорожньої розмітки, ТОВ «Інгрес» буде займатись електрикою і відеоспостереженням, громозахистом".
Ми не отримали коментар від представників компанії “Інолабс”. За номером телефону, який вказаний у реєстрах, ніхто не відповідає. Самі ж роботи зі зведення меморіалу, зі слів Ярослава Куца, почнуться, як тільки підпишуть договір з підрядником.
"На цей рік заплановано, виключно, вирівняти всю цю територію, надгробні пам’ятники і розпочати облаштування самого меморіального комплексу, тобто, по мінімуму в цьому році. Є проєкт, проєктна вартість 40 мільйонів, в цьому році однозначно ці кошти не будуть використані, менше половини однозначно. Основна вартість, це меморіал і надгробні плити, якщо не помиляюсь, чи 60 чи 80 тисяч".
Як озеленюватимуть меморіал у Ялівщині
Зі слів Олександра Гашпара, розрахована і вартість послуг з озеленення. Кущ барбарису Тумберга оцінюють у 1 700 гривень. Їх планують висадити 500 штук. Такої ціни на ринку немає, каже Гашпар.
Ландшафтна дизайнерка Дар’я Рудник-Сластьонкіна розповідає про вартість барбарису Тунберга у їхньому в садовому центрі у Чернігові. Втім, з її слів, ціна на рослини може бути більшою.
"В нас наразі є від 120 до 420 гривень. Ціна залежить від віку рослини, розміру рослини та сорту рослини. Барбарис може коштувати 600 і 800 гривень, і 1500 в залежності від віку і від розміру самої рослини".
Субпідрядник, який має займатися озелененням на кладовищі — фірма “Відбуд-Т”, створена за три дні до проведення тендеру. Підприємство зареєстроване на території промзони на околиці Чернігова.
Ми намагалися отримати їхній коментар за наявним номером телефону. Людина, яка представилась головним інженером, відмовилась від коментарів.
Суперечки на сесії щодо встановлення меморіалу
На останню сесію міськради прийшли як родичі бійців, похованих на кладовищі в Яцево, так і в Ялівщині. Перші намагалися переконати міську владу, по-перше, зайнятися облаштуванням кладовища у Яцево, яке постраждало у 2022 році під час бойових дій, а по-друге, виділити гроші, спрямовані на Ялівщину на підтримку Збройних сил України.
"Чи підніме він тих хлопців, які там загинули? І чи легше буде батькам, які туди прийдуть і будуть дивитись і розуміти, що хтось загинув тому, що ці гроші не пішли нашим хлопцям?".
Виконувач обов’язків міського голови Чернігова Олександр Ломако сказав, що вони намагатимуться підтримувати в ідеальному стані як міське кладовище Яцево, так і поховання у Ялівщині. На останнє з міського бюджету на цей рік виділили 20 мільйонів гривень.
"Не робити зараз, в цьому році на цій території нічого, крім впорядкування території земляних робіт і доріжок між похованнями, що треба робити обов’язково. І друге, це зробити могили, це безпосередньо ці 88 поховань для того, щоб виконати своє зобов'язання, щоб батьки, рідні не починали встановлювати пам’ятники на цих похованнях", — сказав Ломако.
Детальніше дивіться у сюжеті:
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.