У контексті сьогодення особливої актуальності набуває документалістика, яка дає змогу зафіксувати для нащадків ті події, свідками чи учасниками яких стали українці упродовж повномасштабної російсько-української війни. З-поміж репортажного матеріалу, який стане в нагоді дослідникам у майбутньому, заслуговує збірка репортажів "Деокупація. Історії опору українців. 2022", яку упорядкував український журналіст, телеведучий, редактор, громадський діяч Богдан Логвиненко за результатами поїздок деокупованими містами й селами України у квітні — листопаді 2022 року.
Така рекомендація літератури від докторки педагогічних наук, професорки кафедри української мови та літератури НУЧК імені Т.Г. Шевченка Ольги Лілік.
Збірка містить передмову й 22 репортажі з міст і сіл на півночі, півдні та сході України, які так і називаються "Буча. Ірпінь", "Гостомель", "Іванків".
Варто зазначити, що є кілька розділів, присвячених Чернігівщині, зокрема: "Корюківська громада та Городня", "Село Москалі", "Чернігів".
Кожен репортаж починається з прямої мови героїв, серед яких українські військові, співробітники поліції, волонтери, партизани та звичайні місцеві мешканці, які пережили окупацію.
Кожен репортаж є одночасно й фіксацією трагедії окупації, й картиною спротиву українців; дуже часто це історії успіху та волі до перемоги, розповіді звичайних цивільних, які попри небезпеку демонстрували чітку позицію й надихали своїм прикладом інших.
Узагальнюючи свідчення очевидців, Богдан Логвиненко констатує, що російську окупацію можна схарактеризувати трьома словами – варварство, невігластво, геноцид. Він зазначає, що оскільки росіяни не були покарані за жоден зі своїх злочинів, то відчувають безкарність і продовжують множити зло.
Відповідно, його збірка – це один із засобів донести світові правду про Росію, як країну-терориста й попередити про ті загрози, які вона несе.
Важливо, що автор дотримується послідовного викладу подій: зміст книги побудований за хронологією того, як Збройні сили України звільняли окуповані росіянами міста й села.
До кожної історії з книги він подає чорно-білі фото, а ще кожен репортаж має відеоверсію, проте варто зазначити, що у відеоверсіях немає коментарів самого Богдана Логвиненка, проведених ним аналогій та історичних паралелей, які змушують замислитися про повторюваність історії, історичні парадокси й уроки.
Збірку Богдана Логвиненка "Деокупація. Історії опору українців. 2022" варто читати для того, щоб не втрачати силу духу, щоб надихатися історіями мужніх і сильних людей, а також щоб пам’ятати про події недалекого минулого й сьогодення, доносити світові правду про них.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.