На Чернігівщині є 439 протирадіаційних укриттів. Про це Суспільному розповів заступник начальника департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської ОДА Володимир Селюченко.
За його словами, на відміну від сховищ, які ще називають бомбосховищами, протирадіаційні укриття не герметичні, але захищають від іонізуючого випромінювання, а також звичайних засобів ураження.
"Що в сховищах, що в протирадіаційних укриттях є приточно-витяжна вентиляція, яка сприяє тому, що у сховищі знаходиться очищене повітря від того забруднення, яке є зовні цього сховища".
За словами Селюченка, найбільші захисні властивості мають саме сховища. Бо їх будували для захисту під час воєнних дій.
"За будівельними нормами там більші вимоги, більший коефіцієнт захисту у сховищах. І вони будувалися в основному на підприємствах, які продовжують свою діяльність в умовах особливого періоду. Сховища класичні будувалися, починаючи з часів холодної війни, вони продовжувалися будуватися і в радянський час".
Протирадіаційні укриття більше почали будувати після аварії на Чорнобильській АЕС, каже Селюченко.
"Це пов’язано з тим радіоактивним забрудненням, яке сталося в результаті катастрофи 1986 року. Воно в тому числі призначалося і для захисту в мирний час".
Одне з протирадіаційних укриттів знаходиться в Киїнському ліцеї, каже голова сільської ради Андрій Головач. Воно розраховане на 700 людей. Чоловік каже: зараз тут зробили ремонт. Для цього долучали різних донорів, серед яких благодійні організації savED та UNICEF. Одне з основного, що тут зробили, – поклали плитку на підлогу. Раніше від бетону, каже Андрій Головач, піднімався пил і було складно дихати.
"Зараз у всіх приміщеннях уже поклали плитку, такої проблеми вже немає. Повністю зробили ремонтні роботи: пофарбували стелі, стіни порівняли, пофарбували. Всі комунікації збереглися, єдине, що їх привели до ладу, тобто пофарбували, десь щось підремонтували, заізолювали".
Окрім ремонту, донори допомогли облаштувати укриття.
"Стільці, парти, шафи. Тобто ми зробимо повноцінні кабінети, куди діти будуть спускатися і проводити навчальний процес уже нормально", — каже голова сільради.
На сьогодні в Чернігівській області до фонду захисних споруд цивільного захисту входить 2495 об’єктів. Серед них:
- 150 сховищ;
- 439 протирадіаційних укриттів;
- 1899 найпростіших укриттів;
- 7 споруд подвійного призначення.
Володимир Селюченко говорить: можливий підрив на Запорізькій АЕС не нестиме для Чернігівщини серйозних наслідків.
"Зрозуміло, що в результаті того чи іншого напрямку повітря можливі якісь наслідки від цього забруднення. Але такого катастрофічного, як в зоні 50-кілометровій, і приймати припустимо рішення щодо евакуації населення такої необхідності не буде".
Також, за його словами, в області щодня моніториться стан радіаційного фону.
Дивіться у сюжеті:
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.