Гепатит А: симптоми, профілактика та чи можна робити щеплення. Пояснює лікарка

Гепатит А: симптоми, профілактика та чи можна робити щеплення. Пояснює лікарка

Гепатит А: симптоми, профілактика та чи можна робити щеплення. Пояснює лікарка
. Ілюстративне фото: Getty Images

Гепатит A – захворювання печінки, спричинене вірусом. На відміну від гепатитів B і С, гепатит A не провокує розвиток хронічної хвороби печінки й рідко закінчується смертю. За даними Всесвітньої організації здоров'я майже всі люди, уражені гепатитом A, повністю одужують і у них формується довічний імунітет до хвороби.

Які є симптоми цієї хвороби, чи можна зробити від неї щеплення, а також яка профілактика. Про це у програмі "Відверто з лікарем" на Українському Радіо "Чернігівська хвиля" розповіла лікарка-інфекціоніст Оксана Баластрик.

Далі з її слів:

Перебіг гепатиту A легший, ніж гепатиту B і С?

Кожне захворювання буває важким, середнім та легким. Вірусний гепатит A може бути дуже важким. Він належить до групи кишкових інфекцій. Шлях зараження фекально-оральний, тобто це хвороба брудних рук. Також на гепатит A можна захворіти, якщо не дотримуватися правил гігієни при оральному сексі.

Вірус потрапляє у кишківник, там розмножується і викликає патологічний процес. Інкубаційний період гепатиту A триває від 2-3 тижнів до 45 днів. Це залежить від того скільки вірусу потрапило до організму та як він з ним справляється.

Наразі немає сплесків вірусного гепатиту А, але інколи трапляються випадки хвороби. Найчастіше він активізується у теплу пору року.

Якщо юдина вже хворіла на гепатит A, вона може захворіти повторно при умові, що в організм потрапить дуже велика кількість вірусу. У такому випадку хвороба може пройти у легкій формі.

Симптоми гепатиту A

Гепатит A супроводжується температурою від 37,5 до 39 градусів, болями в горлі, нежитю.

Також хворого може турбувати:

 • слабкість;
 • нудота;
 • біль у шлунку;
 • пожовтіння шкіри;
 • потемніння сечі;
 • світліший кал.

Пацієнт найбільш заразний в інкубаційний період та у "переджовтушний" період.

Гепатит А: симптоми, профілактика та чи можна робити щеплення. Пояснює лікарка
Лабораторні дослідження гепатиту А. ФОТО: Gettyimages

Як можна виявити хворобу

В загальному аналізі крові помітних змін не прослідковуватиметься. Загалом хворобу можна помітити при біохімічних показниках — печінкові проби, білірубін, АЛТ, АСТ. Лікар відразу помітить зміни в цих аналізах.

Діагноз потрібно підтвердити в лабораторії визначенням імуноглобуліну М.

Як проходить лікування

Пацієнта потрібно лікувати лише в стаціонарі. Його ізолюють в цей період, і кількість вірусу в навколишнє середовище зменшується, для того, щоб не заразити оточуючих. Також за хворим потрібний кожний день контроль, бо ніхто не може передбачити, яка може бути тяжкість захворювання. Хворий має перебувати в постільному режимі, дотримуватися дієти та приймати ліки.

При виписці у пацієнта вірусу не залишається і він є безпечним для оточення.

Приблизно пів року потрібно дотримуватися дієти, щоб печінка відновилася після вірусної атаки. Також уражаються підшлункова залоза, жовчний міхур. На обліку людина перебуває рік.

Чи кожна імунна система реагує на вірус гепатиту А?

На гепатит A реагує кожна імунна система. Це допомога організму в лікуванні пацієнта, але буває так, що до організму поступає велика кількість вірусу. Тому якщо у людини хороша імунна система, то у неї може бути підвищена ектогенність імунної системи. В цій ситуації з одного боку вірус пошкоджує клітини, а з іншого імунна система також може викликати пошкодження клітин печінки. Як результат може відбутися фульмінантний гепатит, який закінчується летально.

Чи може гепатит A пройти безсимптомно?

Лише 10% випадків захворювань на гепатит A проходить в "жовтушній" формі. У 90% випадків хвороба проходить у легкій формі. Після хвороби в організмі залишаються антитіла, але людина може бути донором та здавати кров.

Чи передається гепатит A дитині під час вагітності?

У такому випадку дитина може перехворіти разом з матір'ю. Жінка також повинна пройти стаціонарне лікування. Жінка та дитина можуть одужати одночасно.

Гепатит А: симптоми, профілактика та чи можна робити щеплення. Пояснює лікарка
Вакцинація при гепатиті А. ФОТО: Gettyimages

Профілактика хвороби

Профілактика гепатиту A полягає у дотриманні низки першочергових вимог, а саме:

 • ретельно мити руки, особливо після вбиральні;
 • вести здоровий спосіб життя;
 • слідкувати за гігієною нігтів;
 • правильне зберігання та термічна обробка продуктів;
 • використання індивідуальних рушників, посуду та іншого;
 • вакцинація від гепатиту A у будь-якому віці, за умови відсутності антитіл.

Читайте також

Гепатит B і С – як передається ця хвороба та особливості її профілактики. Розповідає лікар

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок