Перейти до основного змісту
Транспортна реформа під час вторгнення: як у Чернігові за рік оновили парк автобусів

Транспортна реформа під час вторгнення: як у Чернігові за рік оновили парк автобусів

Транспортна реформа під час вторгнення: як у Чернігові за рік оновили парк автобусів
. ФОТО: Суспільне Чернігів

Після деокупації області в Чернігові збільшилась кількість сучасних низькопідлогових автобусів на різних маршрутах. За чий кошт їх придбали, скільки їх їздять містом та куди поділися маленькі “Рути” з доріг – у нашому матеріалі.

Це – автобус “Ataman” (до 2012 року випускався під назвою “Богдан”) АТ “Черкаський автобус”.

Транспортна реформа під час вторгнення: як у Чернігові за рік оновили парк автобусів
Автобус “Ataman”, маршрут №37. ФОТО: Суспільне Чернігів

Він на маршруті №37 уже три роки, і весь цей час на ньому працює водій Олексій.

“Це автобус клас, звичайно. Не порівняти з “Еталонами”, “Іванами”. В управлінні дуже красивий, теплий. Тут же і для інвалідів є, і для дитячих візків. Непогана машина. Практично не ламається. Від ТО до ТО десять тисяч проходить. І поломок практично нема, я вже 200 тисяч з напарником наїздив. – То ламається час від часу? – Все планове тільки”.

Останнім часом, а саме після закінчення бойових дій на території області, таких от сучасних низькопідлогових автобусів у Чернігові стало значно більше. Вони повністю замінили й витіснили з доріг міста маленькі “Рути”.

Транспортна реформа під час вторгнення: як у Чернігові за рік оновили парк автобусів
Маршрутки "Рути". ФОТО: Суспільне Чернігів

За словами начальника управління транспорту, інфраструктури та зв’язку Чернігівської міської ради Олександра Рижого, після того, як росіяни покинули територію області, в місті гостро постало питання громадського транспорту. Було знищено 40% контактної тролейбусної мережі, й відновити рух тролейбусів було практично не можливо. До того ж у Чернігові знищили газові заправки із метаном, на яких і працювали старі "Рути". Не було й самих автобусів у достатній кількості – всього в місті тоді нараховували близько 30 машин, які працювали на дизельному пальному. Цього було не достатньо.

“У нас же договори закінчилися фактично у 2022 році. Закінчилися договори зі старими перевізниками, і таким чином ми планували, до початку повномасштабної агресії, проведення конкурсу. Десь у березні-квітні (конкурс, – ред.) начебто мав відбутися – це за умов, коли б не було війни. Конкурси все одно і кількість машин все одно оновилася б”, – каже Олександр Рижий.
Транспортна реформа під час вторгнення: як у Чернігові за рік оновили парк автобусів
Начальник управління транспорту, інфраструктури та зв’язку Чернігівської міської ради Олександр Рижий. ФОТО: Gorod.cn

За його словами, до повномасштабного вторгнення в Чернігові працювали близько 220 автобусів. З них 30 – середнього класу, інші – маленькі “Рути”.

Нові вимоги до перевізників уже не дозволяли використовувати “Рути”. Був ряд інших вимог, які стосувалися стану автобусів та комфорту пасажирів. Конкурс провели, з’явився інвестор, який придбав десять сучасних автобусів на Чернігівському автозаводі. Також перевізники самостійно оновлювали свій рухомий склад.

“Зараз у місті працює 95 одиниць великого і середнього класу. Тобто пасажиромісткість ми збільшили в рази. Якщо порахувати пасажиромісткість за кількістю, то в принципі, вона навіть більша, ніж було до того як їздити “Рути”. На сьогодні в місті на маршрути виходять 50 одиниць низькопідлогового транспорту”.

Нині в Чернігові працює перевізник з Білої Церкви, а також ті, які й раніше обслуговували пасажирів: “Пассервіс-Люкс”, “Таксосервіс”.

Керівник “Пассервіс-Люкс” Володимир Козир говорить, що до вторгнення на його підприємстві працювали близько 50 маленьких “Рут”. Зараз вони просто стоять, їх ніхто не купує, а використовувати у місті їх уже не можна. Одиниці працюють на приміських маршрутах: до сіл Киїнка, Киселівка.

Загалом, говорить, до 24 лютого містян перевозили 160 його автобусів, зараз – 90. Оновлював рухомий склад підприємець власним коштом.

“У нас працює десь в середньому 25 автобусів по місту. Ми перед Новим роком закупили шість нових “Ataman”, і випустили на лінію два МАНа – це газові автобуси великої місткості. Плануємо десь до березня закупити ще чотири-шість автобусів “Ataman”. Це за кошти підприємства. Це дуже великі кошти. Один автобус коштує десь близько 70 тисяч доларів, у перерахунку – це три мільйони гривень. 3 100 на наш час. Ми ведемо переговори з банками на отримання кредитів”.

Транспортна реформа під час вторгнення: як у Чернігові за рік оновили парк автобусів
Керівник “Пассервіс-Люкс” Володимир Козир. ФОТО: Суспільне Чернігів

Як говорить Олександр Рижий, всі автобуси, які не відповідають новим вимогам, будуть оновлюватися.

“У планах зробити у місті 100% низькопідлоговий транспорт, єдиний квиток. Завершити цю, можна сказати, реформу: оновити транспорт, запустити єдиний квиток, щоб вже стояли стаціонарні валідатори, а не кондуктор поки що знаходиться. І все ж таки було б добре, як би знайти можливість і реалізувати пересадковий талон і в автотранспорті. Не тільки в електротранспорті, і в автотранспорті. Такі плани”.

За словами ж Володимира Козиря, перевізники потребують підтримки з боку місцевої влади.

“Зараз у міській раді є програма по підтримці пасажирського автомобільного транспорту. Її смисл: якщо ти купляєш новий автобус, то міська рада гарантує, що ти будеш заробляти на цьому автобусі якийсь мінімум, який дозволить тобі цей автобус експлуатувати, ремонтувати й утримувати. І дозволить протягом п’яти років якось його викупити. З допомогою цієї програми відбувся поштовх, що перевізники почали купляти нові автобуси. Якщо перестане ця програма існувати – не буде стимулу у перевізників”.

Та додає: для розвитку потрібно збільшити вартість проїзного квитка.

“Ми зробили розрахунки, у нас десь виходить собівартість на цей час перевезень – десь 16 гривень/кілометр. Вартість проїзду була завжди політичною складовою. Тут ніколи не було, щоб чисто економічна складова. Приймати рішення треба міськвиконкому. У нас розрахунки нам показують як мінімум 16, 17 гривень – дивлячись, на якому маршруті. Щоб була собівартість проїзду”.

Читайте також

У Чернігові пропонують до перейменування 36 вулиць: на чию честь їх хочуть назвати

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

Топ дня
Вибір редакції
На початок