Чим небезпечна менінгококова інфекція та чому в групі ризику перебувають діти: пояснює лікарка

Чим небезпечна менінгококова інфекція та чому в групі ризику перебувають діти: пояснює лікарка

Чим небезпечна менінгококова інфекція та чому в групі ризику перебувають діти: пояснює лікарка
. ФОТО: діти.in.ua

В чому небезпека менінгококової інфекції, які є групи ризику та методи профілактики хвороби. Про все це розповідає гостя програми "Відверто з лікарем" на Українському радіо "Чернігівська хвиля" лікар-імунолог Любов Никонець.

Далі за її словами:

Менінгококова інфекція — це важка інфекція, спалахи якої особливо виникають у новонароджених дітей, дітей до п’яти років та у людей молодого віку від 17 до 24 років.

Загалом захворюваність на менінгококову інфекцію невелика, але смертність в Україні досягає 11-17 %. В Україні кожен рік від цієї хвороби помирає від 50 до 70 дітей. На Чернігівщині існують поодинокі випадки цієї інфекції.

Чим небезпечна менінгококова інфекція

Вона небезпечна тим, що менінгокок, як бактерія, викликає захворювання – менінгококцемію, тобто сепсис, викликаний цим збудником. Він вражає нервову систему і є причиною менінгоенцефаліту (запалення мозку, – ред.).

Що відбувається з мозком

Симптоми енцефаліту: підвищення температури, гарячка, лихоманка, головний біль, блювота, слабкість, кома. Усі ці симптоми потребують консультації лікаря інфекціоніста і лабораторного дослідження на менінгококову інфекцію.

Під час цієї хвороби лихоманка виникає, бо менінгокок виробляє ендотоксин, через який підвищується температура і він швидко розповсюджується в кровотоці та проходить по судинах. Температура тіла може досягати 39-40 градусів.

Найчастіше менінгококова інфекція проявляється і енцефалітом, і ураженням крові – сепсисом. Він виражається висипом на шкірі. Спочатку з’являються "зірочки" на шкірі, які потім можуть перетворитися у виразки. Дитину з такими симптомами потрібно відразу направити в інфекційне відділення лікарні.

Також бувають швидкоплинні форми захворювання, коли менінгокок вражає усі системи органів, тобто запалення виникає не тільки у мозкових оболонках, а і у печінці, легенях, селезінці, наднирниках.

Чим небезпечна менінгококова інфекція та чому в групі ризику перебувають діти: пояснює лікарка
Чим небезпечна менінгококова інфекція. ФОТО: tvoemisto.tv

Як можна заразитися менінгококом

Менінгококом хворіють люди, а інфекція передається повітряно-крапельним шляхом. Частіше люди стають бактеріоносіями. Це зовнішньо здорові люди у яких на слизовій оболонці рота знаходиться цей мікроорганізм. Носіїв хвороби більше, ніж тих хто хворіє.

Якщо порушений слизовий бар’єр ротоглотки, збудник проникає у кров, розмножується і виникає захворювання. Проте інколи люди можуть не відчувати цих симптомів.

Загалом протягом 48 годин виникають симптоми захворювання від первинного інфікування.

Групи ризику

Вразливими є люди з імунними дефектами в захисті від інфекцій. Наприклад, люди хворі на СНІД, ті хто отримує гормони у великих дозах, люди, які мають первинний імунодефіцит, онкохворі.

Також існує категорія людей, у яких відсутня селезінка і вони стають у 600 разів більш вразливими до захворювання менінгококовою інфекцією. Існують рекомендації, якщо планується хірургічне видалення селезінки, то потрібно вакцинуватися за два тижні до операції.

Чим небезпечна менінгококова інфекція та чому в групі ризику перебувають діти: пояснює лікарка
Чому в групі ризику перебувають діти. ФОТО: health.24tv.ua

Чому діти в групі ризику

Є багато причин, чому діти до року та до п’яти років більше вразливі. Дитина від матері отримує материнські антитіла, які циркулюють в організмі дитини до шести місяців. Потім вони руйнуються і дитина стерильна до різних інфекцій. Якщо збудник потрапляє в організм такої дитини, то захворювання переноситься досить важко.

Фізіологічні особливості імунної системи, особливості слизової оболонки у дітей, а також скупчення людей можуть призвести до того, що дитина може захворіти.

Скільки триває лікування в стаціонарі

Менінгокок лікують антибіотиками. Все залежить від важкості та чутливості мікроба до антибіотиків. За протоколами лікування може тривати від двох тижнів. Призначаються гормональні препарати і проводиться симптоматичне лікування. Виписують людину з лікарні, якщо усі лабораторні тести в нормі.

При тяжкій формі хвороби можуть бути ускладнення: втрата слуху, зору, судоми та параліч. Людина може бути з інвалідністю після перенесеного енцефаліту.

Що відбувається з людиною при невиліковній стадії хвороби

Людина помирає від набряку мозку, через ураження оболонки мозку, який збільшується в об’ємі та закриває потиличну впадину, місце звідки іде спинний мозок. Уражаються центри дихання, серцево-судинні центри, людина не може дихати, зупиняється серце та настає смерть.

Профілактика хвороби

Неспецифічна профілактика містить в собі:

  • Здоровий спосіб життя;
  • Здорова їжа;
  • Не палити цигарки.

Специфічною – є вакцинація, але в Україні вона не обов’язкова. В склад вакцини додані білкові носії, для того, щоб імунна система дитини змогла розпізнати компоненти вакцини і наробити захисні фактори – антитіла. Такі вакцини дозволяються дітям з 18 тижнів. Її вводять три рази, дві на першому році життя та одну – після року. Якщо дитину вакцинують після року, то достатньо однієї дози в будь-якому віці. Вводиться вона внутрішньом’язово.

Читайте також

Чому на остеопороз в більшості хворіють жінки після 50 років, та яку профілактику обрати: пояснює лікар

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок