У Деснянській громаді Чернігівського району не прийняли бюджет – не зібрався кворум. З тієї ж причини не прийняли головний фінансовий документ і в Прилуках. Що це означає для жителів громад та що кажуть з цього приводу представники місцевих рад – у нашому матеріалі.
В Прилуках не прийняли бюджет на 2023 рік. Його мали затвердити на сесійному засіданні, що мало проходити 29 грудня. Проте у зв’язку з масштабною повітряною тривогою сесію перенесли на 30 грудня. Вона не відкрилася – не було кворуму.
Як говорить начальниця фінуправління Прилуцької міської ради Олена Ворона, відповідно до статті 79 Бюджетного Кодексу України, можна здійснювати фінансування витрат місцевого бюджету в розмірі однієї дванадцятої від попереднього року. Проєкт бюджету схвалено виконавчим комітетом міської ради, тому за тимчасовим розписом певні напрямки можуть фінансуватися.
"Але яка є загроза? Отримувачі коштів, які фінансуються по міським цільовим програмам, взагалі фінансуватися не будуть. Це оплата енергоносіїв та комунальних послуг в наших чотирьох медичних закладах, реабілітаційному центрі, робота громадської вбиральні, не надаватиметься послуга з благоустрою міста, функціонування муніципального контролю, не отримуватимуть заробітну плату медичні сестри у школах, не буде здійснюватися безкоштовне харчування дітей 1-4 класів. Тобто, всі видатки, які, відповідно до Бюджетного Кодексу, ідуть по програмах, і які не затверджено сесійно, фінансуватися не будуть".
Загалом таких програм у Прилуках 34, говорить Олена Ворона.
За словами директора департаменту фінансів Чернігівської ОВА Валерія Дудка, без наявності бюджету місто дійсно зможе жити, але не можна буде профінансувати капітальні видатки.
"Програми застосовуються наступним чином. Якщо у минулому році ця програма діяла, і у поданому проєкті (бюджету, - ред.), який не прийнятий, вона передбачена, то вона фінансується. А от передбачити її можна було тільки в тому випадку, коли вона прийнята, це правильно. І прийняття програми повинно бути до подання проєкту бюджету на сесії".
Сергій Чміль, депутат міської ради від Європейської Солідарності та член бюджетної комісії каже, що на сесію 30 грудня прийшов, щоб проголосувати за бюджет. Всі міські цільові програми, які є складовою бюджету, обговорювалися двічі під час засідань бюджетної комісії. Остання відбулася 26 грудня.
"Кожна посадова особа, яка є розробником тієї чи іншої програми, представляла її на бюджетній комісії. Наскільки я пам’ятаю, ми всі програми погодили на першому засіданні. У мене до деяких програм були зауваження, зокрема, до роботи муніципального контролю, їх врахували. В цілому проєкт бюджету на комісії не погоджували, його погодив виконавчий комітет. Тобто, сам проєкт бюджет на комісії ми не розглядали".
Депутат міської ради від Європейської партії України, член бюджетної комісії, Сергій Ткаченко на сесію не прийшов. Відмову голосувати бюджет пояснює так.
"Бюджет не опрацьований, наші побажання та зауваження не враховані. Сам проєкт депутатам на електронну пошту прислали менше ніж за добу до проведення сесії. Моя особиста думка — це не бюджет розвитку міста, це бюджет «проїдання». У нас місто занепадає, а гроші йдуть невідомо на що. Наприклад, маємо проблему з автобусними перевезеннями, були наші пропозиції нарешті створити власний автобусний парк, щоб не залежати від приватних перевізників, а їх в бюджеті на наступний рік немає. Бюджетом не передбачено модернізацію комунальних підприємств, того ж «Прилукитепловодопостачання», а це призведе лише до збільшення тарифів. Не можу сказати, що на комісіях розглядалися питання бюджету, просто скопіювали міські програми п’ятирічної давнини і все. Ось ми не дали закрити дитячу лікарню, а в бюджеті не закладено коштів на її подальший розвиток. Там вже другий чи третій рік стоїть новий рентген апарат, щоб його встановити, треба фінансування з міського бюджету, його в проєкті немає".
Володимир Назім, депутат від Нашого Краю, теж не прийшов на бюджетну сесію.
"Історія стара. Всі наші рекомендації до «проколів» у сферах життєдіяльності міста проігноровані. Я кажу про комунальну сферу, освіту, і на сьогодні вже питання піднімається і по сховищах, чому досі там не виконані роботи. Ми вже добре знаємо — прийдемо на сесію, озвучимо наші зауваження за трибуною, а їх буде проігноровано. Оскільки більшість на прийняття рішень є у міської голови, тобто, 18 голосів. І щоб ми не аргументували, і як би ми не аргументували, буде прийнято і ухвалено так, як хоче міська голова і її команда Батьківщини".
Міська голова Прилук Ольга Попенко від коментарів Суспільному відмовилася.
Не прийняли бюджет і в Деснянській громаді. Юрій Осташевський, голова Деснянської громади, в коментарі Суспільному сказав, що проєкт бюджету двічі виставляв на голосування: на початку грудня та 28 грудня.
"Проте не вистачило голосів. Багато людей захворіло на коронавірус і не зібралася більшість. 26 січня плануємо знову ставити на голосування проєкт бюджету".
Перед цим голова громади планує провести консультації з головами всіх фракцій.
"Я прийшов, і в мене не було більшості. Потім почали обговорювати питання, і депутати стали голосувати. На цей раз вийшло, що частина депутатів за кордоном, інші ж захворіли. Минулий рік ми ж практично всім виконкомом ухвалювали рішення, тільки з листопада я почав збирати сесії. Та й Верховна Рада ухвалила рішення, що всі бюджетні питання на місцях ухвалюються тільки на сесіях".
За словами Валерія Дудка, громада так само може жити за однією дванадцятою бюджету, а у випадку Десни це буде навіть вигідніше, ніж за прийнятим бюджетом.
"У Деснянській громаді у зв’язку з тим, що в минулому році було велике перевиконання (бюджету, - ред.), то 1/12 буде навіть більша, ніж могли б бути видатки в бюджеті 2023 року".
Читайте також
Бюджет Чернігівщини: Чаус про фінансові підсумки та плани на 2023 рік
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.