Дослідив власний рід до XVI століття, родовід письменника і режисера Олександра Довженка, підіймає власну вагу однією рукою, а цвяхи зав’язує у вузол. Все це про Валерія Примачка з Сосниці, що на Чернігівщині. Чоловік безкоштовно допомагає землякам дізнатись їхні родоводи, а також походження більшості прізвищ Сосниччини. Як так сталося, що чоловік захопився генеалогією та яку роль в його житті відіграє спорт — читайте далі.
"Мені було 13 років. Я відпочивав у бабусі в Лавах на літніх канікулах. Дід ще живий був. І до них прийшов листоноша, і приніс папірець. Ось він. Мій дід узяв його. І по щоці у діда прокотилась сльоза", — розповів Валерій.
Саме з цього моменту і почалось захоплення генеалогією. Тоді у 1989 році листоноша приніс діду Валерія довідку з прокуратури про реабілітацію прадіда, репресованого у роки сталінських репресій. Як виявилось прадіда позбавили волі за фразу: "Дивись, як колгосп занедбав наші землі", сказану дорогою з роботи односельцю.
"Я дізнався долю цього Олександра Григоровича. В СБУ замовив його справу. Вона в мене є оцифрована. Як його вбили незаконно – на Білому морі перед початком війни затопили баржу. 300 полонених тоді потопили на смерть", — говорить Валерій.
Плакат з власним родовим деревом Валерія висить на стіні в його хаті. Своїх предків чоловік дослідив до 11-го коліна. За його словами, власний родовід вдалося дослідити приблизно до 1570 року, а 90% родичів походять з козацького роду. Зокрема, Валерій дізнався, що його тато й мама виявились далекими родичами. Це відкриття сталось вже після смерті батьків
"І одна лінія йде священників. Це прізвище Імшенецькі. У п’ятому поколінні там брат і сестра. Саме по лінії цих батюшок Імшенецьких".
Основним джерелом для його пошуків є метричні книги, які зберігаються у Чернігівському обласному архіві. Навчившись працювати з архівами, чоловік почав безкоштовно допомагати досліджувати родоводи земляків. Каже людей, яким допоміг дізнатись про власне коріння, не менше сотні.
"Ось оригінал метричної книжки 1901 року. Ось народження моєї прабабусі Улити. Рік народження. Село Волинка. Далі козак Андрій Євстратійович Тищенко і законна дружина його Акуліна Антонієва. Обидва православні. Уже ж я бачу її батьків. І пішло, пішло, поїхало", — сказав Валерій.
Окремо Валерій Примачко дослідив звідки в Сосниці з’явився рід письменника і режисера Олександра Довженка. Рік тому результати своєї роботи він передав до музею Довженка, де вони нині й зберігаються. Наукову цінність цього дослідження Суспільному підтвердила директорка музею.
"Я дізнався, що Довженки прийшли в Сосницю приблизно у 1760-ті роки з міста Зіньків, Полтавської губернії. І прізвище їх до того було Величко. Вони прийшли в Сосницю ще Величками, а потім уже з роками стали Довженками", — сказав Валерій.
Окрім генеалогії Валерій захоплюється спортом. Зокрема, він руками може зв’язати у вузол цвяхи-двохсотки. Жартома каже, що силу має саме від козацького роду.
Детальніше у сюжеті:
Читайте також:
Битва на річці Снов, або як відбулася перша перемога над половцями