Чернігівський історик та військовий експерт Михайло Жирохов вважає, що логічно пояснити застосування касетних боєприпасів у центрі Чернігова неможливо. З його слів, така зброя створена для досягнення інших бойових цілей та використовується в інших умовах. Якою була мета її застосування російськими військами цього разу – не зрозуміло. Про це Михайло Жирохов повідомив Суспільному у телефонній розмові.
Мова про обстріл центральної частини міста 17 березня. За офіційними даними, тоді загинули щонайменше 14 людей, які на час обстрілу перебували на вулиці. Серед загиблих був громадянин США. Як повідомляв Суспільному очевидець подій, – деякі з жителів мікрорайону саме стояли у черзі за водою.
Інформацію про те, що окупаційні війська застосували касетні снаряди для обстрілу центральної частини міста Суспільному підтвердили у пресслужбі управління ДСНС області. За спостереженнями чернігівського історика Михайла Жирохова, це був перший випадок використання касетної зброї на території Чернігівської області:
«Це касетний бойовий снаряд від Реактивної системи залпового вогню «Ураган». Така зброя призначена для ураження цілих майданчиків нічим не прикритих, тобто – на полі. Вони підриваються на висоті 12 м, і оці боєприпаси викидають вражаючі елементи. Це не кульки, кульки з підшипника – у «Точці». А тут порізаний товстий дріт».
Використання касетних боєприпасів заборонене міжнародним правом, однак росія ці Конвенції, зокрема Женевську, не підписувала.
За словами Михайла Жирохова, касетні снаряди призначені для знищення особового складу на відкритих майданчиках – у полі чи на блокпостах. Така зброя неефективна при наявному укритті. А тому пояснити логіку застосування таких боєприпасів у «багатоповерховому» центрі з військової точки зору неможливо.
«З військової точки зору це нонсенс. Для чого використовувати «касетку»? Я не думаю, що хтось їх переплутав. Це було зроблено свідомо. Це з точки зору здорового глузду неможливо пояснити», - пояснює Жирохов.
Зазначимо, касетні боєприпаси містять десятки або сотні суббоєприпасів, що закладаються у контейнерну бойову частину реактивного снаряда або авіабомби. Суббоєприпаси викидаються на певній висоті і, теоретично, спрацьовують при контакті з землею. Площа ураження при цьому може дорівнювати площі футбольного поля, і на ній можуть перебувати як комбатанти, так і цивільні особи. В реальності значний відсоток суббоєприпасів не спрацьовує, але залишається на бойовому взводі, перетворюючись, по суті, на протипіхотні міни. Будь-яка територія, на якій знаходяться нерозірвані суббоєприпаси, залишається небезпечною, допоки не відбудеться розмінування.
Нагадаємо, за день до цього, 16 березня, внаслідок артилерійського обстрілу російськими військами одного зі спальних районів загинули 14 людей, які стояли у черзі по хліб. Десятки були травмовані.