Обмеження для невакцинованих: чи законно?

Обмеження для невакцинованих: чи законно?

Обмеження для невакцинованих: чи законно?
. ФОТО: Уніан

Що є пріоритетнішим в умовах карантину: обмеження прав людей чи дотримання норм законодавства? Про це в ефірі "Українського радіо: Чернігівська хвиля" розказала чернігівська адвокатка Оксана Мірошниченко. Подробиці – далі.

Обов’язкова вакцинація – це виконання закону чи його порушення?

"Виконання", – говорить Оксана Мірошниченко.

Примусова та обов'язкова вакцинація – це різні поняття. Примус – це порушення прав людини.

"Обов'язкова вакцинація проти COVID-19 зараз передбачена лише для окремих категорій працівників. І кожна людина самостійно робить свій добровільний вибір щодо вакцинації".

Обмеження прав, які встановлені чинним законодавством в умовах пандемії, є законними, але ніхто немає права примушувати вакцинуватися. Це – добровільно.

COVID-сертифікат не є медичною таємницею

Право на медичну таємницю закріплене в Основах законодавства України(ст. 39 (ч. 2, 5), 39-1, 40, 43 (ч. 1)). Окремі аспекти визначені у Сімейному кодексі України (ст. 30), Цивільному кодексі України (ст. 285 (ч. 2, 4), ст.286), Кримінальному кодексі України (ст. 132, 145), Законах «Про інформацію» (ст. 21 (ч. 2)) про охорону здоров’я.

Згідно з ними, пацієнт має право на таємницю про стан свого здоров'я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані при його медичному обстеженні.

Забороняється вимагати та надавати за місцем роботи або навчання інформацію про діагноз та методи лікування пацієнта.

Право на таємницю про стан здоров'я, прописане в статті 286 Цивільного кодексу , де вказано, що людина має право на таємницю про стан свого здоров'я, звернення за медичною допомогою, діагноз, а також відомості, одержані при її медичному обстеженні. Ці дані (інформацію про діагноз та методи лікування) забороняється вимагати та подавати за місцем роботи або навчання.

Разом з тим, інформації про COVID-сертифікат та щеплення в переліку документів, що підпадають під медичну таємницю, в українському законодавстві немає. А відтак, COVID-сертифікат не є медичною таємницею.

Про відсторонення від роботи через відсутність щеплення

"Право кожного з нас обрати: хочемо ми вакцинуватися чи ні. Якщо ми потрапили у перелік тих професій, які підлягають обов’язковому щепленню, то право нашого вибору у нас ніхто не забирає: ми самі визначаємось. І якщо ми з чимось не згодні, то тоді вступає в дію чинна норма закону, яка надає право роботодавцю відсторонити нас від роботи. І ми знову робимо свій вибір: йдемо на відсторонення від роботи, можемо взяти відпустку власним коштом, можемо звільнитися з роботи".

Відсторонення від роботи не є звільненням, не є дисциплінарним стягненням. Це є запобіжним заходом, щоби усунути небезпеку, яка може бути. А тут дійсно небезпека поширення інфекції.

"Роботодавець (бюджетної організації, державних структур, - ред.) зобов’язаний відсторонити від роботи. Йому слід видавати наказ, тільки треба правильно його сформулювати. Тому що судові справи, думаю, будуть, і судова справа буде залежати від того, як сформовано цей локальний документ і чи правильно було дотримано процедури відсторонення від роботи", – розповідає адвокатка.

Що чекає на людину, яку відсторонили від роботи?

Поки людина не виконає вимоги по обов’язковому щепленню, вона не буде виконувати свої посадові обов’язки. Зарплата не зберігається при цьому. Чому? У нас є закон "Про оплату праці" стаття 1, яка чітко передбачає, що оплата праці – це оплата за виконану роботу. А в такому випадку наш працівник не виконує ніякої роботи, тому здійснювати оплату праці немає за що. Тому поки працівник не виконає вимоги, або поки не закінчиться дія цього наказу щодо відсторонення від роботи чи дія карантину, він буде в трудових правовідносинах, він вважається за працівника даного підприємства, але просто не виходить на роботу, не отримує зарплату. І оцей час, який він вдома, не зараховується до стажу, який дає право на щорічну відпустку.

Хто має право вимагати COVID-сертифікат?

На сьогодні це право мають поліцейські, роботодавці бюджетних організацій та державних структур, ті, хто контролює пасажирські перевезення.

Конституція України, каже адвокатка, пише: у випадку порушення прав, кожен громадянин може звернутися до суду.

"Якщо у когось так сталося, що виникли побічні наслідки після вакцинування, і це буде доведено, будуть певні докази, то кожен громадянин може звернутися до суду. І якщо це буде в судовому порядку визнано, отримати моральну і матеріальну компенсації. На сьогодні це також врегульовано чинним законодавством", – прокоментувала Оксана Мірошниченко.

Якими документами регулюється в Україні питання вакцинації?

"У нас законодавча база на сьогодні досить детально врегульовує питання обов’язкових щеплень для певних категорій працівників. Це закон України "Про захист від інфекційних хвороб", "Основи законодавства України про охорону здоров’я", – пояснює Оксана Мірошниченко.

Конституція України також пише про те, що "кожна людина і кожен громадянин має право на безпечні умови проживання і захист здоров’я". Тому на сьогодні МОЗ, яке діє відповідно до Конституції та цих законів, зокрема, і до Положення про Міністерство охорони здоров’я також повинно виконувати державну політику, забезпечувати безпечне середовище своїх громадян зберігати генофонд України. Тому вважаю, що у нас є чітке законодавство, яке дозволяє обмежувати права громадян і вводити обов’язкові щеплення.

Кожен громадянин України несе відповідальність у першу чергу за себе, за своїх дітей. Він повинен дотримуватись норм законодавства і зберігати здоров’я своє та оточуючих.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок