На Чернігівщині зросли ціни на «молочку»: чому це сталося

На Чернігівщині зросли ціни на «молочку»: чому це сталося

На Чернігівщині зросли ціни на «молочку»: чому це сталося
ФОТО: Суспільне Чернігів

Від 6,5 до 20% — на стільки в середньому виросли ціни на молоко та молочну продукцію на Чернігівщині. Чому це сталося? На які продукти ціна зросла найбільше? Від яких факторів це залежить?

Про це все розповів в програмі «Ранні пташки» на Суспільному керівник ПрАТ «Куликівське молоко» Анатолій Дідур.

На скільки в середньому зросла ціна?

В середньому ціна, за офіційною статистикою зросла від 6,5 до 8%, але ж треба дивитись на конкретні групи товарів. Наприклад, сири виросли на 15-20%, адже є певні проблеми з сировиною в нашій країні, вона дорожчає. Дорожчає навіть не через те, що вона стає якіснішою, а через те, що вона є в дефіциті в Україні. З кожним роком цей дефіцит посилюється і це все тисне на собівартість продукції. Тому виробники змушені піднімати.

Якщо говорити про молоко питне, то воно подорожчало на 4-6%. Знову ж таки, в залежності від виробника та від конкретної позиції молока конкретної жирності. Так само й по інших групах товарів. Але в середньому збільшення на 6,5-8%.

Фактори, які вплинули на подорожчання

У нас в цілому є криза в молочній галузі в Україні, але тут треба розуміти кілька факторів.

Молочні продукти завжди сезонно дорожчають, починаючи з осені. Питання в тому, що передувало цьому здорожчанню.

В цьому році на сезонне здорожчання, адже восени корови дають менше молока, наклався ще ряд факторів, які є достатньо нетиповими.

  • По-перше, є значне здорожчання сировини за останні декілька років, це пов'язано з дефіцитом молока, що в свою чергу пов'язане з тим, що особисті підсобні господарства скорочують поголів'я корів. Така ж тенденція спостерігається і у фермерських господарствах. Попит від виробників молока є, але пропозиція зменшується.

  • По-друге, зменшується попит, але це йде не пропорційно: кількість молока зменшується швидше, ніж попит з боку українських заводів. Тут також є ряд причин: деякі з них закриваються, достатньо багато продукції імпортується, в тому числі сири та масло з країн Євросоюзу. Це все впливає на попит молока в середині країни.

  • Третій фактор здорожчання — енергоносії. За останній час відбулося просто катастрофічне зростання цін на природній газ. Ми його використовуємо в своєму виробництві. Для прикладу, в червні ціна газу була 7-8 гривень, на жовтень ціна газу — 28-29 гривень. Тобто подорожчання більше ніж на 250%. Це не може не вплинути, коли енергоносії складають питому вагу в загальній собівартості молочної продукції.

Як формується ціна на молочну продукцію?

Ціна продукту складається з собівартості, прибутку підприємства (який входить до відпускної ціни, тобто ціни, за якою продукція продається в магазини, - ред.) та націнки магазину.

Тепер конкретніше про собівартість.

Основну питому вагу в собівартості молочних продуктів складає сировина, це найбільша складова собівартості. Тому всі підприємства дуже залежать від цін на молоко, яка йде від господарств населення — фермерські господарства та агрохолдінги. Ця ціна постійно зростає. Зазвичай, ціна на сировину в зимовий період зростає, в літній зменшується. В цьому році, вперше за багато років, влітку ціна не зменшилася. Тобто вона весь літній період залишалася на рівні грудня-січня, а з серпня почалося її подальше зростання.

Серед інших складових — енергоносії, потім зарплата людей, паливно-мастильні матеріали, закваски та інші інгрідієнти, пакувальни матеріали. Все це формує вартість молочної продукції.

Також ще додається логістика. Чернігівська область є однією з найбільших в Україні, а за кількістю населених пунктів, які зникають з мапи, наша область взагалі посідає перше місце. І це збільшує площу доставки.

Все це є складові собівартості. До собівартості додається ще прибуток. Потім продукція йде до магазинів за відпускною ціною, яку призначає підприємство, а магазини, в свою чергу, роблять свою націнку, яку виробники не можуть контролювати.

Таким чином підприємства можуть контролювати тільки свою відпускну ціну, а так як працювати всі хочуть у прибуток, або хоча б «вийти в нуль», то нижче певної ціни вони просто не мають змоги опуститися.

Звідки Україна імпортує молочну продукцію?

Це країни ЄС, зокрема Польща. Вона є імпортером №1.

Чому імпорт дешевше українського продукту?

Імпортна продукція на прилавках наших магазинів є дешевшою, тому що існує певна система державної підтримки на рівні країн-учасниць ЄС, а також на рівні Уряду тієї або іншої країни, на відміну від України.

На жаль, у нашій країні стратегія постійно змінюється: то в нас є державна підтримка та «спецрежим по ПДВ», то його не має, то в нас є Міністерство АПК, то воно вже об'єднане з Мінекономіки, зараз воно знову є окремо... Все це не дуже сприяє стабільному розвитку певної галузі.

Чи будуть зростати ціни на «молочку» в подальшому? Можна це спрогнозувати?

Попереду зима. Ми не можемо тут порадувати українського споживача, адже, ймовірно, ціна буде й надалі рости. «Пік» цієї ціни спрогнозувати важко — тут все залежить від багатьох факторів, в тому числі й ціни на енергоресурси, зокрема на природній газ. З певною періодичністю приблизно раз на місяць виробники будуть переглядати ціни на свою продукцію.

Зрештою, в найближчій переспективі ціна не знизиться.

Читайте також:

Найдешевше в Україні: на Чернігівщині гектар сільгоспземлі продали за 315 гривень

На початок