Від однієї до двох тисяч доларів за гектар - з якої ціни стартує ринок землі на Чернігівщині

Від однієї до двох тисяч доларів за гектар - з якої ціни стартує ринок землі на Чернігівщині

Від однієї до двох тисяч доларів за гектар - з якої ціни стартує ринок землі на Чернігівщині
. ФОТО: Суспільне Чернігів

Від однієї до двох тисяч доларів в середньому коштуватиме один гектар землі на Чернігівщині. Такі попередні підрахунки аграріїв до старту ринку землі в Україні. Він має розпочатися з 1 липня 2021 року. Але купувати її зможуть виключно фізичні особи. Аграрії готуються до відкриття ринку. Хто збирається купувати і як це робитиме – далі.

«Ну як продати землю? Я не знаю. Земля – це для нас мама».

Жителька Лукашівки Марфа Вареник 3,5 гектари землі здає в оренду, біля будинку в неї – 25 соток. Плата за оренду землі у селі цьогоріч підвищилась, говорить лукашівець Микола Анікеєнко.

«Фермер до цього року платив по 5,700 за пай за оренду. А це, говорить, що вже подорожчало, то вже по сім з гаком буде. Ну, а так же ж землю ніхто не продавав і не знає ціни її».

Орендує землі цієї громади фермер Григорій Ткаченко. Обробляє 900 гектарів, зокрема і у Лукашівці.

«Я хотів би збільшенням тією самої орендною платою, показати людям, що, напевно, не поспішайте продавати. Краще кожен рік отримувати нехай меншу орендну плату, але ж це буде кожен рік».

З 1 липня 2021 року в Україні планують запустити ринок землі. Люди матимуть можливість продавати свою землю.

«Будуть люди продавати, значить, будемо продавати, а що ж робити», – говорить Микола Анікеєнко, житель села Лукашівка.

«Можливо, в майбутньому так, щось продамо, а зараз поки – ні», – каже Наталія Макаревич, жителька села Количівка.

«От ви зараз ідете на річку, на луг, відпочиваєте, ви ходите спокійно. А якщо продадуть землю, а підприємець скаже: “Ні, я вас сюди не пускаю”. Треба з цього боку дивитися. І далі, якщо нема землі – нема країни» – сказала Ніна Лебединець жителька, села Количівка.

Орендар землі має пріоритетне право її купити. Григорій Ткаченко каже, купувати має намір. Скільки саме – поки не знає, за його попередніми підрахунками, готові продати землю від 10 до 15% людей.

«Якщо ми не купимо землю, яку на сьогоднішній день орендуємо, то то це зробить хтось інший. Тому я буду користуватися першочерговим правом, але на сьогоднішній день орендує фермерське господарство «Напорівське», а це юридична особа. А з 1 липня запускається ринок землі і суть його зводиться до того, що купувати можуть тільки фізичні особи. Напевно, буду купувати я, як фізична особа. Моя дружина, як фізична особа, мої діти будуть» – розповідає Суспільному Григорій Ткаченко, керівник підприємства «Напорівське».

Аграрій Леонід Яковишин, пояснює, що зараз купляти землю у своїх пайовиків не збирається, оскільки в нього підписані договори оренди на 18 років вперед.

«Навіщо мені. Зараз оренда є на 18 років. В мене у договорі записано, якщо батько вмер, а ти отримав спадок, то ти не маєш розірвати договір, поки не закінчиться орендний термін».

З 1 липня 2021 року купити землю в Україні можуть фізичні особи, а з 2024 це робитимуть підприємства. Аграрій Валерій Куліч, каже, поки його фірми не матимуть можливості купувати землю, це робитимуть через фізичних осіб.

«Якщо от ми з вами говоримо, ви кажете: «Я б хотіла придбати землю і здати вам в оренду», то, безумовно, я б розглянув питання угоди, що я б надав вам кредит на купівлю, ви мені цю землю, під гарантію того, що ви мені її здасте в оренду і я буду мати право її обробляти. Якимись такими механізмами ми будемо старатись йти, тому що в нас на сьогоднішній день близько 800 людей працює в господарстві. І мені їм треба гарантувати заробітну плату і робочі місця» – розповідає співвласник декількох аграрних компаній Валерій Куліч.

За підрахунками аграріїв, за один гектар в середньому правитимуть від однієї до двох тисяч доларів. Президент регіональної торгово-промислової палати Костянтин Іванов каже, запуск ринку землі призведе до зростання вартості як оренди, так і ціни гектару. Селяни та економіка країни від цього виграють.

«В Україні, за різними оцінками, я погоджуюсь з оцінками 100 мільярдів доларів +, з’явиться актив. Цей актив почне працювати в Україні як частина економіки».

Для сільгосппідприємців відкриття ринку землі може створити певні проблеми, вважає Костянтин Іванов.

«На рівні наших сільгоспвиробників – це велика проблема. Тому що одномоментно, з 1 липня 2021 року, в них виникає потреба в гігантському капіталі. При чому в капіталі, який у них ніколи не знаходиться, як у нормальному бізнесі, в готівці або на рахунку в банку».

Читайте також:

Селище європейського типу та будинок культури з мармуру будує мільйонер на Чернігівщині

На початок