Куди поїхати? Так, щоб недалеко, цікаво і небуденно? Суспільне разом з чернігівським істориком Володимиром Пилипенком зібрало для вас перелік неочевидних туристичних принад Чернігівщини, які розкажуть вам про історію краю.
Розпочинаємо нову рубрику із церкви, про яку вже писали – Троїцької церкви у Новому Білоусі. Ця пам'ятка архітектури справді варта уваги, адже, по-перше, є однією із найстарших дерев'яних церков області. По-друге, збереглася у дуже гарному стані, у комплексі із дзвіницею, що робить її цільним архітектурно-просторовим комплексом.
Дослідники відмічають «козацький» стиль, у якому побудована церква. Тобто спершу споруда була тридільною – мала три частини, що були орієнтовані по осі захід-схід. А вже пізніше, наприкінці ХІХ століття, були добудовані бічні притвори зі півночі і півдня та дерев'яні портики із двома парами колонам.
Мабуть, найцікавішою частини будівлі, є дах, «що завершує внутрішній простір за методом заломів з використанням у конструкції різьблених пов'язів, які є органічною окрасою інтер'єру». При чому, він цікаво виглядає, як всередині храму, так і зовні.
Невід’ємною частиною комплексу є дерев’яна дзвіниця. Можливо, одна із найстарших, якщо не найстарша, в області. Якщо вірити табличці на церкві, то споруджена дзвіниця була у середині XVII столітті.
Архітектурно-просторовий комплекс Троїцької церкви у Новому Білоусі міг використовуватися не лише для сакральних цілей, а і для оборонних. Адже XVII століття для наших земель було досить складним та небезпечним часом, сповненим внутрішніх конфліктів та нападів зовнішніх ворогів. Сприяло цьому і розташування церкви на терасі, що дозволяло контролювати дальні підступи до села. До речі, у козацький час тут містився центр Білоуської сотні Чернігівського козацького полку.
Зараз церква діє, всередині є ікони ХІХ століття та розписи інтер’єрів по дереву. Загалом, церква у Новому Білоусі справляє враження дуже милої, затишної пам'ятки.
Читайте також:
450 років від першої письмової згадки про Ріпки: історія походження селища та його назви