ТОП 5 дерев'яних церков Чернігівської області

ТОП 5 дерев'яних церков Чернігівської області

ТОП 5 дерев'яних церков Чернігівської області
Суспільне: Чернігів

Розпочинаємо наш суб’єктивний туристично-історичний ТОП 5 на Чернігівщині.

Вихідні умови:

  • Ми не вказуємо вам куди їхати і що дивитися.
  • Не визначаємо найвідоміші пам'ятки області.
  • Пам'ятки із нашого ТОПа можуть бути у прекрасному стані, а можуть бути майже повністю зруйнованими, але це не робить їх менш цікавими.
  • Ці пам'ятки можуть знаходитися на жвавих туристичних маршрутах, або в глухомані, проте усі вони – цікаві і варті вашої уваги.

На Чернігівщині збереглося багато дерев'яних церков. І хоча більшість із них зведені наприкінці XIX – початку XX століть, трапляються і справді унікальні приклади. Тож Суспільне зібрало для вас ТОП 5 дерев'яних церков Чернігівської області із поясненням у чому ж їхня цінність.

Троїцька церква у Новому Білоусі
Троїцька церква із дзвіницею, Новий Білоус
Троїцька церква із дзвіницею, Новий Білоус. Фото - googleusercontent.com

Троїцька церква із дзвіницею першої половини XVIII ст. Одна із найстарших дерев'яних церков області. Збереглася вона у дещо переробленому вигляді: до неї із трьох сторін добудували портики із дерев’яними колонами. Це класична церква козацького часу. Разом зі збереженою дзвіницею створює закінчений архітектурний комплекс. Вона окрім сакрального, мала ще й оборонне значення для села.

Георгіївська церква у Седневі
Георгіївська церква, Седнів
Георгіївська церква, Седнів. Фото - chernihivregion.travel

Георгіївська церква середини XVIII ст., мабуть, найвідоміша дерев’яна церква Чернігівщини, адже саме тут проходили зйомки радянського фільму «Вій». Церква кілька разів була перебудована. На сьогодні має вигляд після реставрації 2003-2008 років. Архітектурною особливістю храму є наявність двох веж над входом, що дуже не типово для дерев’яної церкви. На жаль, розписи інтер’єру по дерев'яних стінах майже повністю втрачені.

Миколаївська церква у Новгороді-Сіверському
Миколаївська церква, Новгород-Сіверський
Миколаївська церква, Новгород-Сіверський. Фото - orthodox.com.ua

Миколаївська церква 1720 р. У вигляді цієї церкви поєдналися класична для XVIII ст. хрещата конструкція із однією банею та прибудовані вже пізніше портики із колонами. За рахунок високої трьохярусної бані із великою кількістю вікон, головний об'єм церкви виглядає дуже світлим, що різко контрастує із тамбурами при вході. Церква розташована на високому пагорбі і прекрасно вписана у рельєф місцевості.

Успенська церква у селі Сильченкове (Талалаївський район)
Успенська церква, Сильченкове (Талалаївський район)
Успенська церква, Сильченкове (Талалаївський район). Фото - wikimedia.org

Успенська церква кінця XIX – початку XX ст. Церква збудована у так званому парафіяльному стилі кінця XIX ст. із типовим декором барабанів та шатровими банями. Проте аркада перед входом, балкони у інтер’єрах храму роблять цю церкву справді цікавим прикладом типової храмової архітектури перелому XIX – XX століть.

Успенська церква у селі Волосківці (Менський район)
Успенська церква, Волосківці (Менський район)
Успенська церква, Волосківці (Менський район). Фото - chernihivregion.travel

Успенська церква 1765 р. Цю церкву можна назвати типовим представником козацької церковної архітектури XVII - XVIII ст. На відміну від інших церков у нашому ТОПі, навіть після перебудов у ній легко впізнаються оригінальні форми. Тіло церкви – хрещате, однобанне. Трохи пізніше до храму була добудована квадратна триярусна дзвіниця.

Автор - історик Володимир Пилипенко

На початок