Чернігівська рятувальниця Марина Дрозд у свої 27 років керує сектором безпілотних систем та робототехніки оперативно-координаційного центру ГУ ДСНС у Чернігівській області. За допомогою дронів рятувальниця визначає масштаби пожеж та паводків, шукає людей у зруйнованих будівлях після влучання російських ракет.
Марина Дрозд за допомогою дрона фіксує масштаби загорання у полі між двох сіл. Рятувальниця показує, як працює безпілотник, який може зафіксувати об’єкт за 300 метрів. Розповідає:
"Ти вже можеш охопити за допомогою камери майже всю ту площу. Ми його використовуємо здебільшого для пошуку людей та для торфів, розвідки, виявлення осередку пожежі".

Останніх п'ять років Марина працює в ДСНС. Спочатку була в управлінні реагування, згодом стала їздити на виклики. А понад рік тому їй запропонували очолити новоутворений сектор безпілотних систем та робототехніки.
"Мені начальник оперативно-координаційного центру запропонував йти на цю посаду. Якщо чесно, я дуже сумнівалася спочатку, тому що, в принципі, мені дуже подобалася моя робота, але тут, як виявилося, теж дуже цікаво. Тиждень навчання в Києві — вчили ази. Далі самостійно розбиралася по відео, з Ютуба дивилася".
Зі слів жінки, вона використовує різні дрони залежно від виклику.
"Маленький простіше використовувати, коли необхідно дуже швидко щось зробити, провести розвідку. Його можна використовувати на прильотах, для обстеження зруйнованих будівель, також пошук людей у цих будівлях".

Менший і швидший дрон використовують для моніторингу паводків, виявлення паліїв.
"Також на них використовується система скиду. За допомогою нього проводять рятування людей на воді. Система скиду скидає рятувальний жилет чи ще щось. Це все пришвидшує і час, і все інше. Мені щоб розгорнути дрон, пару хвилин треба, а щоб спустити човен на воду і все інше – самі розумієте..."
Марина Дрозд ділиться: роботи полегшують працю рятувальникам та зменшують ризики, з якими вони стикаються на викликах.
"Раніше як робили? Раніше люди брали, одягали чоботи і йшли в розвідку території. Зараз ти підняв дрон — час свій і всіх зекономив. В нас концепція ДСНС така, що повністю там, де є якась небезпека для людини, ми повинні використовувати безпілотні системи для того, щоб зберегти життя та здоров'я людей".

Нині в області є 21 безпілотник, два підводних дрони та робот-маніпулятор, додала рятувальниця.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.