Перейти до основного змісту
Не чекайте, що саме пройде, викликайте "швидку": на Черкащині за рік лікують чотири тисячі людей з інсультом

Не чекайте, що саме пройде, викликайте "швидку": на Черкащині за рік лікують чотири тисячі людей з інсультом

Ексклюзивно

Чотири тисячі випадків інсультів лікують щороку на Черкащині. Протягом останніх пʼяти років ця кількість не змінюється, а страждають на недугу переважно люди від 50 років.

Про це Суспільному розповів директор Третьої міської лікарні швидкої меддопомоги Олександр Федорук.

Черкащанин Микола Момієнко у лікарні тримає за руку свою дружину Надію. Як і 60 років тому перед вівтарем, коли обіцяли один одному бути разом і в радості, і в горі.

"Ми з нею зібралися на дачу. Вона перед цим каже: у мене відібрало руку. Я кажу — зараз я тобі зроблю масаж і все буде добре. Приїхали на дачу, каже: у мене відібрало ногу. Кажу — зараз почекай, розвантажу машину і буду робити. Розвантажив машину, прихожу до неї, а в неї рот перекошений. Все, інсульт в тебе".

Всесвітній день боротьби з інсультом
Черкащанин Микола Момієнко. Суспільне Черкаси

Чоловік розповів, що пʼять років тому, лікарі його запевняли, що дружина буде недієздатна.

"Я приклав дуже багато зусиль. Почав тренувати й вона почала потроху ходити, при моїй допомозі з рукою. Почали підійматися із першого поверху на другий, опускатися. Все це вартувало великих зусиль", — розповів пан Микола.

Згодом дружина почала систематично втрачати свідомість, додав чоловік:

"Лежали ми тут, два тижні, її підлікували, виписали і, буквально тиждень, і знову. В комі вона знаходилася півтора місяця. З коми її вивели у нейрохірургії. Зробили операцію, але у свідомість вона не приходить".

Утім, надії ще раз поговорити з дружиною чоловік не втрачає:

"Зранку прийшов, погодував, хоча вони можуть годувати, ну я теж допомагаю. Роблю масаж, вправи".

Як вберегтися від інсульту
У лікарні. Суспільне Черкаси

У такому стані пацієнтка через інсульт та декілька крововиливів у головний мозок, пояснила завідувачка спеціалізованого відділення для пацієнтів з гострим мозковим інсультом Софія Потапенко. Наразі пацієнтка не може говорити та самостійно рухатися.

"Для таких пацієнтів дуже важливо забезпечити адекватне харчування. Багато з цих пацієнтів мають порушення ковтання. Через це їм встановлюються назогастральні зонди. Пацієнти, які нерухливі, лежать на протипролежневих матрацах".

Аби зменшити наслідки інсульту, потрібно якомога швидше розпізнати симптоми та звернутися до лікаря.

"Порушення мови, асиметрія обличчя, слюнотеча, слабкість в руці чи нозі з одного боку тіла, порушення ковтання. Чим раніше ми починаємо лікування, тим кращим буде від нього ефект. Не чекайте поки це пройде, не намагайтеся збивати тиск, не намагайтеся випити всі таблетки, а просто відразу викликайте швидку", — розповіла Софія Потапенко.

Лікарка додала, що зменшити ризик виникнення інсульту можливо, якщо стежити за хронічними хворобами.

"Переважна більшість людей, які страждають на це захворювання мають хронічну серцево-судинну патологію. Якщо ми не обстежуємося, не приймаємо медикаменти, не коригуємо тиск, не слідкуємо за рівнем холестерину. В такому випадку імовірність розвитку хвороби збільшується".

Як розпізнати інсульт — поради лікаря
Олександр Федорук. Суспільне Черкаси

Нині в лікарні перебувають 60 людей після перенесеного інсульту, розповів директор Третьої міської лікарні швидкої меддопомоги Олександр Федорук:

"В області лікується приблизно чотири тисячі інсультів щороку із них приблизно 900 інсультів лікується в нашому закладі. Ця цифра протягом пʼяти-шести років не змінюється і приблизно однакова".

Додав, що для лікування інсультів у закладі облаштовано три відділення.

"Це спеціалізоване відділення для допомоги інсультним пацієнтам, у цьому році ми зробили його реорганізацію. Це відділення нейрохірургічне і також у нас є відділення нейрореанімації".

Як вберегтися від інсульту
В лікарні. Суспільне Черкаси

Зі слів Олександра Федорука, наразі в області діє шість лікарень, які надають медичну допомогу при інсульті за договором з Національною службою здоров'я.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Підписуйтеся на WhatsApp

Вподобайте наш Instagram

Топ дня

Вибір редакції

На початок