Перейти до основного змісту
У Черкасах виготовлятимуть ліки на основі медичного канабісу

У Черкасах виготовлятимуть ліки на основі медичного канабісу

Ексклюзивно

На Черкащині у 14 аптеках комунального підприємства "Фармація" продаватимуть ліки на основі медичного канабісу. Ця мережа 2 жовтня перша зареєструвалася в електронній системі обліку обігу медичного канабісу.

Нині готують спеціальне приміщення для зберігання та вивчають інформаційні матеріали, розповіла Суспільному директорка комунального підприємства "Фармація" Валентина Ніколенко.

Закон про легалізацію медичного канабісу набув чинності 16 серпня, а 1 жовтня запрацювала електронна система його обліку. Нині вже зареєстрований аптечний склад, лікарня та дві аптеки. Ці заклади матимуть право виготовляти ліки на основі медичного канабісу, зберігати їх та видавати пацієнтам, розповів Суспільному голова української асоціації медичного канабісу Геннадій Шабас. Найпершою дозвіл отримала аптека у Черкасах.

У центрі паліативної допомоги Олена Саранська перебуває два місяці. Вона виконує завдання від реабілітолога, аби відновити координацію рук.

"У 2016 у мене була мамологія, мені видалили ліву грудь. У мене друга група інвалідності. Постійно наглядаюся у хіміотерапевта, у мамолога, отримувала ліки, які там назначали, лікувалася. Але ж останній час комп'ютерну томографію робила, все було нормально, а це метастази пішли. Я звернулася з метастазами. То мені променеву терапію зробили десять разів. Мені погано стало ходити. Порушена координація в мене була, я не могла ходити. Я тут лежала, дівчата мені памперс одягали, годували мене, а потім потихеньку-потихеньку все налагодилось".

У Черкасах виготовлятимуть ліки на основі медичного канабісу
Пацієнтка Олена Саранська. Суспільне Черкаси

Олена 42 роки пропрацювала медпрацівником, тому розуміє, що у лікуванні потрібно пробувати всі варіанти. Один із них — медичний канабіс.

"Борюся з цією хворобою, як можу, так і борюсь. Канабіс не тільки при онкозахворюваннях, а і при інсультах, при ішемічних, при ревматоїдних артритах, при хворобі Альцгеймера, ну дуже багато. Там я почитала 50 таких назв діагнозів. Скористалася б, якщо це мені було показано, щоб у мене симптоматика відповідала, щоб я приймала оці ліки".

У Черкасах виготовлятимуть ліки на основі медичного канабісу
Пацієнтка Наталія. Суспільне Черкаси

Пані Наталії розробляють ногу міостимулятором, розповів фізичний терапевт Олег Іщенко.

"Саме з допомоги міостимулятора ми використовуємо електричні імпульси м’язів, якраз видно, де працює чотириголовий м’яз. Він посилає саме електричні імпульси, які спричиняють скорочення м’язів і надалі нам воно допоможе для зміцнення м’язів, оскільки у пацієнтки є трішки атрофія м'яза".

У Черкасах виготовлятимуть ліки на основі медичного канабісу
Фізичний терапевт Олег Іщенко. Суспільне Черкаси

Наталія розповіла, що сім років лікує менінгіому — позамозкову пухлину. У центрі паліативної допомоги перебуває тиждень через погіршення стану.

"Головний біль і координація рухів порушена дуже сильна. І парезЗниження м'язової сили з обмеженням обсягу довільних рухів лівої частини виходить".

Знеболення потребує часто, тому, при можливості, хотіла б спробувати ліки на основі медичного канабісу, розповіла Наталія:

"Якщо будуть виписувати безоплатно і людям буде помагати, зараз війна і дуже багато людей з травмами і болями, що це дуже хороше, що буде легально це. Мені здається, що трішки нервовість прибиратиме".

Для обох пацієнток такі препарати могли стати альтернативним лікуванням, розповіла лікарка-терапевтка Марина Горбачова.

"Він легше переноситься пацієнтами. У нашої пацієнтки слабкість у лівій кінцівці, знижений апетит, цим страждають наші пацієнти в більшому випадку. І медичний канабіс є якраз дуже показаним. По-перше, він розслабить трішки, зменшить судоми, підвищить трішки апетит і настрій у пацієнтів. Медичний канабіс міг би допомогти нам у тому, що це один препарат. Тобто це не чотири, не три препарати, а один і це дуже зменшує поліпрогнозію, тобто коли назначають дуже велику кількість лікарських засобів".

Загалом у 2023 році проліковано у стаціонарі 500 людей, а за дев'ять місяців 2024 — 550. Нині у відділенні перебуває 30 пацієнтів. Для кожного підбирають індивідуальне лікування, тому цьогоріч планують реєструватися в електронній системі обліку обігу медичного канабісу, розповіла завідувачка відділу паліативної допомоги Людмила Гура.

"Медичний канабіс може бути призначений для лікування хронічного болю, включаючи невропатичний біль, епілепсія, для лікування резистентних форм, розсіяний склероз, побічні дії після хіміотерапії, різні невралгії, внаслідок оперізувального лишаю та багато інших захворювань. Якщо, наприклад, у хворого немає хронічного болю, то є нудота, є інтоксикації, є судоми, якщо ураження головного мозку. Тому я думаю, що майже всім потрібний буде. Я, як лікар, підтримую дозвіл на такі препарати, тому, що не всім хворим підходять стандартні схеми лікування опіоїдними анальгетиками".

У Черкасах виготовлятимуть ліки на основі медичного канабісу
Завідувачка відділу паліативної допомоги Людмила Гура. Суспільне Черкаси

Проте є і протипокази до вживання медичного канабісу, додала Людмила Гура:

"Це вагітність, психози, важка серцево-судинна патологія, підвищена чутливість до канабіноїдів або будь-яких інших допоміжних речовин лікарського засобу. На сьогодні, ми з колегами вивчаємо принципи призначення та тетрацію доз медичного канабісу на основі закордонної літератури".

На лікуванні вдома виїзна бригада обстежує 70 людей, розповів лікар виїзної мультидисциплінарної бригади паліативної допомоги Максим Лобода. За його словами, декілька пацієнтів вже запитували про можливість використання канабісу.

"На сьогодні, наші хворі також отримують опіоїдні анальгетики, такі як морфін через виписку електронних рецептів у сімейного лікаря. Медичний канабіс дозволить більшою мірою нам боротися з хронічним больовим синдромом, який наявний в 100% наших хворих. Також з седативною мірою в деяких випадках також".

Препарати видаватимуть тим, хто має електронний рецепт від лікаря, розповіла завідувачка аптеки Ольга Савчук. Але лише тоді, якщо інші препарати не допомагають у лікуванні. Отримати їх можна буде у 14 аптеках області, розповіла директорка комунального підприємства "Фармація" Валентина Ніколенко. Нині вони готують спеціальне приміщення для зберігання та вивчають досвід інших щодо виготовлення препаратів.

У Черкасах виготовлятимуть ліки на основі медичного канабісу
Завідувачка аптеки Ольга Савчук. Суспільне Черкаси

Зареєструватися у системі, розповіла завідувачка аптеки Ольга Савчук, було не складно, бо вже мають усі відповідні дозволи на продаж таких речовин.

"У нас має бути ліцензія на роздрібну торгівлю, на провадження діяльності в області наркотичних, психотропних речовин, на виготовлення — це все у нас вже є, тому що ми відпускаємо наркотичні і психотропні речовини, а тепер ми зареєструвалися в системі ЕСОЗ".

Готові закуповувати і готові лікарські засоби, і виготовляти їх самостійно, розповіла Ольга:

"Все залежить від того, що привезуть, коли привезуть, коли зареєструють, коли будуть всі дозволи, тому що всі ці препарати мають пройти певну процедуру, контроль. Має бути дозвіл для того, щоб ми могли працювати з цими ліками. Для пацієнта не зміниться практично нічого. Тобто він приходить до лікаря, лікар виписує йому рецепт, приходить СМС з кодом погашення і приходить в аптеку. Якщо це буде готовий лікарський засіб, то відпускається відразу, якщо це буде рецепт на екстемпоральну лікарську форму, то тоді рецепт резервується, перевіряється, проводиться фармопіка, перевіряються дози, сумісність і якщо все нормально — рецепт береться в роботу. Процедура буде трошки довша".

Надія Омельченко працює в аптеці провізором 40 років. Розповіла: нових препаратів не бояться.

"Можна готувати і порошки, і свічки, і кульки, і мазі. Якщо це буде рідина. Ну я так зрозуміла, що буде якийсь масляний розчин. То будемо фасувати і вже, залежно від цього, будемо робити з того, що нам дадуть. Ну головну роль тут грають лікарі, які будуть мати інструкції, знати в якій кількості їх можна прописувати, які лікарські форми можна прописувати. Ми чекаємо, а готові ми завжди".

У Черкасах виготовлятимуть ліки на основі медичного канабісу
Провізори. Суспільне Черкаси

В електронній системі фіксуватимуть усі види операцій з медичним канабісом — від імпорту чи вирощування до продажу в аптеці, розповів голова української асоціації медичного канабісу Геннадій Шабас. Отримати ж ліки пацієнти зможуть, коли в Україну завезуть активні фармацевтичні інгредієнти. Тому до цього залучають закордонних виробників.

"Є вже декілька фірм, яких ми вмовили зайти на український ринок, зараз вони готують пакети документів для реєстрації. Тому що тільки зареєстровані АФІ Активний фармацевтичний інгредієнтможуть бути реалізовані в аптеку. Тобто спочатку фармдистриб'ютори завозять собі на склад, тобто спочатку реєструються, потім отримуються квоти, потім отримується дозвіл на ввезення, а потім ввозяться на територію України. І після того дистриб'ютор продає в аптеку, а аптека вже виробляє для безпосередньо для пацієнта. Ліцензійні вимоги наберуть чинності, тобто вони затверджені 30 вересня і набирають чинності через два місяці після оприлюднення. Тобто 30 листопада ліцензійні вимоги наберуть чинності і перші українські виробники зможуть отримати ліцензію на вироблення ліків з медичного канабісу".

Зі слів Геннадія Шабаса, нині розробляють безоплатні відеоуроки для медпрацівників, аби ті навчилися працювати з цим лікарським засобам і надалі не боялися їх призначати. Також обговорюють можливість розширення списку захворювань, при яких призначатимуть ліки на основі медичного канабісу.

"На зараз, точно немає реімбурсації цих ліків і, на жаль, там немає і хвороб, які мають військові наші. Посттравматичний стресовий розлад — це коли людина пережила якусь страшну подію і не може її забути. Вона не може спати, не може їсти, вона постійно переживає оцю подію, яка з нею відбулась. Це може покращити ситуацію взагалі, тому що ми маємо досвід. Наприклад, Ізраїль з 2014 року використовує медичний канабіс для лікування військових з ПТСР і мають дуже-дуже гарні результати. Там вже додані люди з ампутацією, тому що вони переживають фантомні болі. Також багато військових страждають на контузію і саме медичний канабіс їм допомагає".

Людям із психічними розладами допомагають за спеціально затвердженими медичними протоколами лікування, розповів директор обласного психоневрологічного диспансеру Костянтин Гаркавий. Тому, за його словами, медичний канабіс допоможе не всім.

"Основним методом лікування є психотерапія. Медикаментозні засоби, використання медикаментозних засобів, в тому числі препаратів канабісу, це є допоміжне. Застосування препаратів канабісу це не панацея і це не основне лікування. Це не значить, якщо людина почне їх приймати, все чудово пройде і більше нічого нема. Це є допоміжне. Якщо є якісь засоби лікування або лікарський засіб, або якийсь не медикаментозний засіб, який має ефект, який має лікувальний ефект, навіть якщо він буде допомагати одній людині з десяти, із сотні, тисячі — він має право на існування".

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Підписуйтеся на WhatsApp

Топ дня

Вибір редакції

На початок