Перейти до основного змісту
Поїв паштет і опинився у лікарні: на Черкащині зареєстрували випадок ботулізму

Поїв паштет і опинився у лікарні: на Черкащині зареєстрували випадок ботулізму

На Черкащині зареєстрували випадок ботулізму — чоловік отруївся домашнім паштетом. Наразі він у лікарні.

Про це повідомили у пресслужбі Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області.

Чоловік 1981 року народження їв консервований паштет з качки домашнього приготування. До медиків він звернувся 22 жовтня:

"Він мав скарги на розлади шлунково-кишкового тракту. З цими скаргами звернувся до приймального відділення міської інфекційної лікарні. Після консультації інфекціоніста його госпіталізували у відділення анестезіології та інтенсивної терапії з підозрою на харчовий ботулізм. 23 жовтня випадок підтвердили", — йдеться у повідомленні.

Чоловікові ввели гептавалентний ботулінічний антитоксин. Наразі він у стані середньої тяжкості та продовжує стаціонарне лікування.

Збудник ботулізму: як він діє?

Харчовий ботулізм — потенційно смертельна хвороба, яка протікає з ураженням нервової системи. Збудник захворювання — бацила ботулізму у вигляді спор, поширена у зовнішньому середовищі.

На Черкащині реєструють кожен четвертий випадок ботулізму в Україні. З початку 2024 року було вісім випадків із дев'ятьма отруєними проти трьох випадків за аналогічний період минулого року, — розповів головний санітарний лікар області Володимир Папач. Найчастіше, з його слів, труяться рибою домашнього приготування.

"Особливістю збудника є те, що він є анаеробом, тобто при відсутності кисню, а також сприятливих для нього умов (наявності вологи, температурі від +4 до +50°С) спори проростають в бацилу, яка виділяє в надзвичайно отруйний ботулотоксин", — пояснив медик.

"Ботулотоксин практично не змінює зовнішнього вигляду, смаку та запаху харчових продуктів, а ще — не руйнується в шлунково-кишковому тракті під дією ферментів та алкоголю. Він може зберігатися в консервованих продуктах протягом декількох років".

Ризикові продукти: що найчастіше спричиняє захворювання?

Найчастіше ботулізм пов’язаний із вживанням в’яленої та копченої  річкової риби та м’ясних консервів, виготовлених в домашніх умовах з порушенням технології їх приготування, зазначив медик.

"Також бувають випадки ботулізму при вживанні консервованих овочів або грибів, виготовлених у домашніх умовах. Найбільшу кількість захворювань на ботулізм реєструють у травні-червні, дещо менший підйом спостерігають в осінньо-зимовий період року", — додав він.

Чому ботулізм небезпечний?

За словами Володимира Папача, інкубаційний період при ботулізмі триває від кількох годин до кількох діб.

"Захворювання протікає дуже тяжко. У хворих спостерігається нудота, блювота, біль у животі. З’являються загальна слабкість, головний біль, запаморочення. Одні з характерних для ботулізму ознак — погіршення зору, роздвоєння предметів, «сітка» перед очима, мерехтіння. Внаслідок паралічу м’язів гортані, м’якого піднебіння та язика спостерігається утруднення ковтання, мови та втрата голосу", — додав він.

Якщо не розпочати спеціальне лікування, смерть може наступити вже на другий-третій день, частіше — через чотири-вісім днів. Смерть настає від паралічу серцевого м’яза або дихального центру.

Профілактика ботулізму

Щоб уберегти себе від небажаних наслідків вживання консервованої продукції, в’яленої або копченої риби, ковбас, залитих смальцем тощо необхідно дотримуватись таких основних правил:

  • утримуйтесь від купівлі м’ясних, рибних, овочевих консервів та ковбасних виробів домашнього виготовлення на ринках, а тим більше з рук в місцях стихійної торгівлі;
  • по можливості відмовтесь від консервування м’яса, риби, грибів в домашніх умовах у герметичну тару. Слід використовувати інші способи заготівлі на зиму, а саме квашення, соління овочів, грибів, низькотемпературне заморожування;
  • якщо ви все ж таки прийняли рішення про виготовлення консервів, суворо дотримуйтесь рецептур та технології приготування консервів, викладених у спеціальній літературі; намагайтеся максимально звільнити сировину від усіляких забруднень, де можуть міститися спори, методами механічного очищення і промивання проточною водою, ретельно стерилізуйте банки, кришки, посуд і саму продукцію;
  • зберігайте домашні консерви при низьких температурах;
  • при виготовленні копченої та в’яленої риби необхідно свіжовиловлену рибу якнайшвидше випотрошити, промити, ретельно посолити і зберігати охолодженою, а вже потім в’ялити чи коптити;
  • не вживайте в їжу консерви зі зміненим кольором, запахом та ознаками "бомбажу" (здуті кришки);
  • перед вживанням консерви з м’яса, риби, грибів підлягають обов’язковій термічній обробці, зокрема, кип’ятінню, оскільки термічна обробка руйнує ботулотоксин, якщо він з’явився у консервах.

"Оптимальна альтернатива потенційно небезпечним продуктам домашнього консервування є якісна, безпечна і приваблива продукція промислового виробництва", — зазначив медик.

Що робити при підозрі на ботулізм?

"При перших ознаках захворювання слід негайно звернутися за медичною допомогою і не займатися самолікуванням. До приїзду «‎швидкої» самостійно для видалення зі шлунку та кишок ботулотоксину, який ще не встиг всмоктатися в кров, можна промити шлунок-двох чи п'ятивідсотковим розчином питної соди та зробити очисну клізму", —пояснив Володимир Папач.

В стаціонарі єдиним специфічним методом лікування ботулізму залишається введення протиботулінічної сироватки, додав він.

Госпіталізація обов’язкова незалежно від ступеня тяжкості хвороби.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Підписуйтеся на WhatsApp

Топ дня

Вибір редакції

На початок