До Умані, аби відсвяткувати юдейський новий рік Рош га-Шана біля могили свого духовного наставника рабі Нахмана, з'їжджаються паломники-хасиди. Вони зустрічатимуть 5785 рік від створення світу. Святкуватимуть з вечора 2 жовтня та закінчать 4.
Станом на 27 вересня приїхали близько пʼяти тисяч хасидів, розповіла Суспільному директорка доброчинного фонду "Історико-культурний центр міста Умань" Ірина Рибницька.
Паломниця з Ізраїлю Елен до Умані приїздить щороку, бо для неї це особливе свято:
"Я приїхала до рабі Нахмана. Це велика радість. Приїхали сюди, молитися, просити пробачення за гріхи. Він робить нас щасливими. Тому дуже важливо бути тут на Рош га-Шана. Вважаю, що Умань готова до святкування Рош га-Шана. Так було і торік. Тут радо вітають усіх, хто приїздить до Умані".
Ліад Хазім — власниця магазину в Умані. До нового року у крамничці продає кіпи — традиційні єврейські чоловічі головні убори.
"Багато людей хочуть купити кіпу. У нас є різні кіпи, є білі, чорні, є з малюнком, без малюнку. Для українців, які ідуть на могилу є також українські кіпи. Коли вони ідуть туди, вони також купують кіпи, одягають на голову та ідуть на могилу. Є також у нас такі маленькі кіпи — це для дитини, яка тільки народилася", — пояснила Ліад.
Додала, що в її крамничці можна придбати також святкову сувенірну продукцію.
"Тут наша символіка, можна так сказати. Тут написано на івриті «хаеш шелі» — це означає «мій вогонь». Рабі Нахман сказав, що його вогонь, його серце, його душа — буде завжди",— додала Ліад.
Інформацію про організацію святкування прочани могли знайти на інтернет-ресурсах, розповіла директорка доброчинного фонду "Історико-культурний центр міста Умань" Ірина Рибницька.
"Це і застереження, це і повідомлення, будь-які новини, а також важлива інформація щодо відвідання міста та сплати туристичного збору. Зона паломництва має низку об’єктів, які можуть вважатися найпростішими укриттями. Які можуть укрити паломників під час сигналів повітряної тривоги".
Як зазначив перший заступник міського голови Олег Ганіч — місто готується прийняти 50 тисяч паломників. Нині усі відповідні служби працюють у посиленому режимі.
"Нині організовуються блокпости по периметру місця, де буде проходити святкування Рош га-Шана. Це облаштування блокпостами, блоками для нацполіції, для відповідних служб, для того, щоб забезпечити правопорядок на території цього святкування".
З метою безпеки, міська влада рекомендує прочанам не їхати в Умань, додав Олег Ганіч:
"Нині комісійно проведено обстеження укриттів на території паломництва, відповідно не всі укриття є погоджені і укриттів не вистачає на заявлену кількість паломників, які мають приїхати".
Ліад Хазін недостатня кількість укриттів не лякає, бо, під час повітряної тривоги туди не спускається.
"Коли звучить сигнал, я молюсь. У нас є певні слова, які ми промовляємо і віримо, що все буде добре, не буде проблем і дай Боже, щоб так і було".
Комендантська година в Умані залишиться без змін — з півночі до четвертої ранку, зазначив Олег Ганіч.
"Псторона хасидів облаштувала квартал додатковими гучномовцями та сигналами тривоги для оповіщення своїх прочан про повітряну тривогу. А також є розклеєні вказівники, які направляють до укриттів паломників", — деталізував Олег Ганіч.
Зі слів речниці Нацполіції в області Зої Вовк, за дотриманням порядку під час паломництва стежитимуть ізраїльські та українські правоохоронці. Їхню кількість не розголошують у зв’язку з воєнним станом.
Що відомо про святкування Рош га-Шана
- У 2023 році юдейський новий рік відзначали із 15 по 17 вересня. Тоді на святкування приїхали понад 37 тисяч паломників.
- У 2022 році Рош га-Шана тривало із 25 до 27 вересня. Тоді до Умані приїхали 23 тисячі хасидів, у 2021 їх прибуло 30 тисяч, у 2020 – дві з половиною тисячі.
- У 2020 році на святкування приїздило дві з половиною тисячі. Така кількість була повʼязана з карантинними обмеженнями через пандемію коронавірусу.
- Аби прийняти у 2024 році хасидів-паломників, яких очікують понад 50 тисяч, Умані потрібні додаткові тимчасові укриття та засоби протиповітряної оборони.
- Паломники їхатимуть на святкування юдейського нового року Рош га-Шана, який цьогоріч відзначатимуть 2-4 жовтня, через Молдову, Румунію і Польщу, але при цьому Молдова відмовилась від чартерних рейсів, розповіла у коментарі Суспільному піар-директорка міжнародного благодійного фонду імені Рабі Нахмана з Бреслава Анастасія Баришнікова.
- Для юдеїв на території синагоги напередодні святкувань у 2024 році звели безоплатний туалет, кафе та мікву.
- Станом на 27 вересня поліція Ізраїлю прибула до Умані. На час святкування Рош га-Шана, що триватиме із 2 по 4 жовтня, ізраїльські поліціянти допомагатимуть українським правоохоронцям підтримувати правопорядок.
Надсилайте новини про події з життя на Черкащині