Хасиди зустріли 5784 юдейський новий рік — Рош га-Шана. Цього року свято збіглося із шабатом — це сьомий день у єврейському календарі, який триває від вечора п’ятниці до заходу сонця в суботу. У цей день хасидам заборонено розпалювати вогонь, шити, давати інтерв’ю. Тож вони співають, танцюють у білому вбранні, моляться та їдять кошерну їжу.
До Умані, де похований лідер хасидизму рабі Нахман, у 2023 році приїхало понад 37 тисяч паломників, розповіла Суспільному речниця Головного управління нацполіції області Зоя Вовк.
Згідно з заповіддю цадика Нахмана, хасиди мають здійснювати паломництво саме в Умань, аби встановити особливий зв'язок із Всевишнім. Ані застереження обласної та місцевої влади про можливі ракетні обстріли, ані недостатня кількість укриттів, їх не зупинили.
Чому Умань — місце паломництва хасидів і до чого тут Коліївщина
В Умані знаходиться могила хасидського цадика Нахмана з Брацлава, правнука засновника хасидизму Бааль Шем-Това. Він народився в Меджибожі, а помер у 1810 році в Умані. Він оселився в Умані незадовго до смерті, спеціально — в пам'ять про трагічну для євреїв подію часів Коліївщини, відому як Уманська різанина 1768 року. Тоді тисячі євреїв Умані відмовилися змінити віру і прийняли страшну смерть. Раббі Нахман велів поховати себе в цьому місті і заповідав своїм послідовникам, брацлавським хасидам, приїжджати молитися на його могилі — особливо на Рош га-Шана.
У радянські часи єврейське кладовище, де був похований цадик, віддали під звичайні городи. Саме поховання не чіпали, але паломників туди не пускали за жодних умов. Ослаблення заборони настало за часів перебудови: 200 брацлавських хасидів приїхали на могилу Нахмана у 1988 році. Після розпаду СРСР в Умань почали регулярно приїжджати хасиди з усього світу.
У багатьох хасидів вважається вкрай важливим відвідати могилу цадика Нахмана хоча б раз у житті – і краще за все робити це при святкуванні Рош га-Шана. Велике значення паломництво має для духовного розвитку молодшого покоління: під час поїздки в Умань хасиди вчать хлопчиків Торі.
Як пояснили Суспільному представники хасидської громади в Умані, до жінок у них особливе й дуже шановане ставлення: у них є власна місія, тож їм можна молитися набагато менше, ніж чоловікам. Тому в Умані на Рош га-Шана можна зустріти небагато жінок.
Що означає Рош га-Шана
Рош га-Шана — "голова року". Тобто початок нового року, нового річного циклу людського життя. Для хасидів дуже важливо напередодні свята підбити підсумки попереднього року, віддати борги, завершити незакінчені справи, попросити вибачення у тих, перед ким завинили.
Тому хасиди моляться і слухають звуки шофара — баранячого рогу, в який сурмлять. Він є символом пробудження совісті і повернення до Бога.
Що відомо про святкування Рош га-Шана у 2023 році
- У 2023 році юдейський Новий рік відзначатимуть із 15 по 17 вересня.
- У 2022 році Рош га-Шана тривало із 25 до 27 вересня. Тоді до Умані приїхали 23 тисячі хасидів, у 2021 їх прибуло 30 тисяч, у 2020 – дві з половиною тисячі.
- В Умані у хасидському кварталі заборонили продаж алкоголю та піротехніки. Також діє обмеження на продаж пневматичної зброї та іграшок, що імітують зброю.
- Станом на 8 вересня в Умань прибули понад дві тисячі паломників, Суспільному повідомила прессекретарка БФ "Історико-культурний центр міста Умань" Дзвенислава Карплюк.
- Із 11 по 21 вересня в Умані діє особливий режим вʼїзду та виїзду, а також пересування громадян у звʼязку зі святкуванням юдейського Нового року. Про це повідомила міська голова Умані Ірина Плетньова.
- Станом на ранок 12 вересня до Умані прибули понад чотири тисячі паломників. Про це Суспільному повідомила прессекретарка БФ "Історико-культурний центр міста Умань" Дзвенислава Карплюк.
- В Умані 13 вересня повідомили про 13 тисяч паломників.
- Станом на ранок 14 вересня до Умані прибули близько 22 тисяч паломників. Розповів Суспільному керівник ЧОВА Ігор Табурець.
- Вранці 15 вересня Суспільному повідомили, що в Умані зареєстрували понад 33 тисячі паломників.
- Станом на ранок 15 вересня до Умані прибули близько 33 тисяч паломників-хасидів.
Маєте новину про події з життя на Черкащині? Надсилайте сюди
Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України
Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України