Стан — тяжкий: у Черкасах чоловік потрапив до лікарні через рибу

Стан — тяжкий: у Черкасах чоловік потрапив до лікарні через рибу

На Черкащині зареєстрували випадок захворювання на ботулізм: чоловік отруївся в'ялено-копченою рибою. Його шпиталізували, він у тяжкому стані.

Це восьмий випадок захворювання на ботулізм в області з початку 2024 року, розповів Суспільному головний санітарний лікар області Володимир Папач.

Цього разу отруївся 48-річний житель села Леськи, що в Черкаському районі.

"18 серпня він їв в’ялено-копченого ляща, якого приготував у травні власноруч у домашніх умовах. Це було зроблено з порушенням санітарних правил та технологічних процесів, що й стало причиною захворювання", — зазначив медик.

Симптоми отруєння у чоловіка виникли через кілька годин після вживання їжі: у нього була загальна слабкість, нудота, багаторазова блювота, розлади зору (двоїння в очах), поперхування при ковтанні, сухість у роті.

"19 серпня, після звернення до «швидкої», чоловіка шпиталізували до центральної районної лікарні, де йому провели інфузійну та антибактеріальну терапію. У зв’язку з підозрою на ботулізм його перевели на лікування до міської інфекційної лікарні, де він наразі перебуває у відділенні інтенсивної терапії. Наразі (станом на 20 серпня ред.) його стан залишається тяжким", — деталізував Володимир Папач.

У день шпиталізації чоловікові ввели протиботулінічний антитоксин, додав він.

Що може призвести до ботулізму

Ботулізм — небезпечна хвороба, яка може призвести до летальних наслідків. Це харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, у яких накопичилися ботулотоксини. Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування — м’ясо, риба, рідше — овочі", — пояснив головний санітарний лікар області.

Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в’яленої чи копченої риби та будь-яких виробів із м’яса (ковбаси, шинки тощо).

Найчастіше причиною стають в’ялені або копчені  продукти домашнього приготування. Потенційно небезпечними є всі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином.

Аби вберегтися від ботулізму, слід уникати споживання:

  • в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби домашнього приготування;
  • м’ясних та грибних консервів домашнього виробництва;
  • якщо ви не впевнені, що продукти зберігали та/або транспортували належним чином;
  • якщо сумніваєтесь у якості продуктів.

Як проявляється хвороба

Перші симптоми захворювання найчастіше виникають через 12–24 годин після споживання зараженої їжі. Водночас вони можуть проявитися раніше (уже через дві години) або значно пізніше (чотири доби і більше).

Характерні симптоми ботулізму:

  • порушення близького зору — ви не можете читати текст, але добре бачите предмети;
  • сильно виражена сухість у роті;
  • важко говорити (голос стає тихим, гунявим або пропадає);
  • підвищена стомлюваність, слабкість у м’язах;
  • запаморочення;
  • короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім — стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп);
  • ураження м’язів шиї, рук та ніг.

"Симптоми ботулізму найчастіше з’являються поступово, немає різких підйомів температури, тому виникає ілюзія легкої хвороби. Надалі з’являється порушення зору — одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує «сітка» або «туман» перед очима, спостерігається двоїння предметів. Також стає важко читати — це пов’язано з паралічем очних м’язів. Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття «грудки» у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі — усі ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м’язів. При підозрі на отруєння не зволікайте і незалежно від тяжкості перебігу захворювання викликайте "швидку допомогу", — зазначив Володимир Папач.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

На початок