Маєток Михайла Максимовича — українського науковця, першого ректора Київського національного університету імені Тараса Шевченка, повернули у власність держави. Садиба розташована на Канівщині.
Станом на 15 серпня забезпечено виконання судового рішення, розповіла Суспільному речниця Черкаської обласної прокуратури Світлана Чубенко.
На місці родинного маєтку Максимовича на Михайловій горі у селі Прохорівка у 1970-х роках збудували профспілковий санаторій. Нині його вартість оцінюють у понад 300 мільйонів гривень, розповіла речниця:
"У березні 2024 року за позовом Смілянської окружної прокуратури витребувано на користь держави комплекс будівель колишнього санаторію площею 2,6 тисячі квадратних метрів, оцінною вартістю понад 300 мільйонів гривень. Вказаний комплекс державного майна у 2020 році було відчужено титульним власником ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» жителю Київщини".
Наразі право державної власності на комплекс належить державі:
"Право державної власності відновлено шляхом офіційного внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про припинення права власності громадянина та реєстрації права власності за державою в особі Фонду державного майна України", — пояснила Світлана Чубенко.
Санаторний комплекс на місці маєтку Максимовича налічує 31 об’єкт. Його загальна площа – 2,6 тисячі квадратних метрів. Комплекс санаторію розміщується на мальовничій земельній ділянці площею 43 га, в межах парку-пам’ятки садового-паркового мистецтва місцевого значення "Михайлова гора" та де знаходяться ще дві ботанічні пам’ятки "Дуб Тараса Шевченка" та "Сосна Миколи Гоголя", які також є об’єктами природно-заповідного фонду місцевого значення.
Михайло Максимович був фольклористом, етнографом, істориком, мовознавцем, запропонував власний етимологічний правопис "максимовичівку". Працював ректором київського університету, але через поганий стан здоров’я пішов у відставку і переїхав на свій хутір. Пізніші його спроби повернутися до науково-академічної діяльності російське міністерство освіти блокувало, побоюючись українофільських поглядів Максимовича.
На успадкованих від батька землях на хуторі Михайлова Гора біля села Прохорівка у 1836-1841 роках Максимович збудував садибу, де займався наукою і літературою. Маєток налічував хату господаря, хатину для прислуги, клуню, кошару, льодовню, великий льох, стайню та парник. Площа налічувала 38 десятин із полем, городами, баштаном, квітниками, садом.
Максимович жив на хуторі до кінця своїх днів, там же в парку і похований 1873 року. Михайлову гору успадкували діти Максимовичів, після їхньої смерті вона перейшла у власність Всеукраїнської академії наук. 1922 року там влаштували агродослідну станцію, потім — будинок відпочинку, від 1970-х — туристичну базу профспілок. Хата, збудована нащадками Михайла Максимовича, згоріла 1979 року.
Надсилайте новини про події з життя на Черкащині