Якщо ви плануєте романтичну поїздку, чи подорож на вихідні — їдьте в Умань. Там можна прогулятися двохсотрічними алеями з рідкісними рослинами, постояти в рожевій альтанці на "Острові кохання" та послухати романс під час катання на човні по підземній річці Ахеронт. А ще — у заповітному місці загадати бажання, яке обовʼязково справдиться.
Потрібно лише торкнутися видряпаних на скелі у гроті слів, що належать власнику парку — польському магнату Потоцькому, розповіла Суспільному гідеса парку "Софіївка" Галина Нікітюк.
З її слів, парк має давню та романтичну історію. Його заснував багатий польський магнат Станіслав Щенсний Потоцький у 1796 році на честь його юної дружини красуні-грекині Софії і подарував їй у травні 1802 року. Саме цій дівчині належала ідея спорудження комплексу в романтичному стилі з використанням римської та грецької міфології. Після смерті Софії парк успадкував її син Олександр, який володів ним до 1832 року, коли за участь у польському повстанні у нього відібрали всі маєтки на користь Київської державної палати.
З того часу власники "Софіївки" змінювалися: з 1836 року парк перебував у віданні Управління військових поселень; з 1859 перейшов у власність Головного училища садівництва, переведеного з Одеси до Умані; з 1929 року Парк імені Третього Інтернаціоналу (як його перейменували після громадянської війни) оголосили Державним заповідником, що кілька разів перепідпорядковувався різним міністерствам та відомствам; з 1955 і донині "Софіївка" знаходиться у віданні Національної академії наук України.
Прогулятися алеями та влаштувати пікнік під дубами на Єлісейських полях приїхала родина з Черкас.
"До повномасштабного вторгнення ми часто подорожували як Україною, так і Черкащиною — любимо відвідувати місця про які існують легенди. Софіївку любимо за її шарм та велич. Щораз дізнаємося нові історії, що повʼязані з парком, насолоджуємося красою природи", — розповіла пані Ольга Мартиненко. Вона з чоловіком та двома дітьми куштувала фрукти під деревом в парку.
Поблизу грота Левовий або Громовий разом з подругою прогулювалася пані Віра. Розповіла, що вирішила відвідати парк, бо згадала свої дитячі враження після його відвідин:
"Софіївка" мені запам'яталася плаванням на човні та цікавими розповідями екскурсоводів. Дуже мальовниче місце, особливо ранньою осінню. Тут куди не глянь — готова фотозона — альтанки, скульптури, місточки. Добре, що така пам'ятка збереглася. А щойно ми дізналися, що тут є місце для загадування бажань".
"Забудь тут пам'ять про нещастя і прийми щастя віще, якщо ж ти щасливий, так будь ще щасливішим" — ці слова, що належать польському магнату Станіславу Потоцькому, висічені на правій стіні в гроті парку "Софіївка".
Якщо їх торкнутися, а потім тричі обійти колону, то сповняться будь-які бажання. Таке повірʼя існує з часів спорудження парку, розповіла гідеса Галина Никитюк.
Грот Левовий або Громовий (первісна назва — грот Каліпсо) знаходиться на схід від Єлисейських полів. Він висічений у природній скелі та є найбільшим гротом у парку. Вхід туди розділений на дві половини гранітною грубої форми підпорою — колоною. Недалеко від входу на правій стіні залишилися видовбані в стіні два рядки польською мовою, які належать Станіславу Потоцькому. Саме їх торкаються туристи для здійснення бажань, пояснила пані Галина.
Окрім унікальних екзотичних рослин та краєвидів в парку "Софіївка" можна побачити й тварин. Працівник вольєра Костянтин, розповів, що зараз мешкають в парку 27 оленів.
"В спеку води тварини пили трохи більше ніж завжди, але завдяки тому, що в вольєрі є багато дерев, то є тіньові зони та деякі ділянки ми додатково зволожували водою, щоб тварини там могли відпочивати. На харчуванні спека ніяк не відобразилась, харчувались вони так само як і завжди. Це жуйні тварини і те скільки вони споживають не залежить від температури, вони з’їдають стільки скільки може вмістити шлунок".
Біля вольєра з оленями зустріли Лілію, вона приїхала з Києва:
"У нас автобусний тур. Я його знайшла в інтернеті. Ще в Жашків на конезавод заїжджали. Їхати з Києва недалеко і головне — є що подивитися. Думаю, якщо всю цю красу будуть підтримувати, доглядати — туристи їхатимуть постійно".
Туристичний сезон в уманському національному дендрологічному парку "Софіївка" цьогоріч розпочався наприкінці березня. За цей час парк відвідало більш як сто тисяч відвідувачів, розповів Суспільному виконувач обовʼязків директора парку Володимир Грабовий. Але туристичний пік ще очікується — до парку у вересні — жовтні приїздить левова частка відвідувачів. Кількість бажаючих відвідати парк уже перевищила сотню тисяч, та, за словами Володимира Грабового, половина з них відвідали "Софіївку" безоплатно.
"Правом безоплатного входу до дендропарку «Софіївка» можуть скористатися: мешканці Уманської територіальної громади за наявності паспорта з реєстрацією, військовослужбовці та члени їхніх сімей, учасники бойових дій, військовослужбовці на реабілітації, діти загиблих військовослужбовців. Ми надаємо таку соціальну пільгу тим, хто потребує саме такої реабілітації".
Понад 10 тисяч відвідувачів не просто відвідали парк, а й дізнались його історію та прогулялись визначними місцями, розповіла гідеса "Софіївки" Галина Никитюк.
"Ми провели вже 1200 екскурсій. Це трішки менше, ніж зазвичай, бо під час спеки люди бояться іти в парк, хоч тут і прохолодніше, ніж в місті. Тут і алеї, і крони дерев змикаються, але просто люди про це не дуже знають, і біля води теж не так спекотно. Раніше екскурсій було більше по суботах-неділях, а зараз і на вихідних як в будні. Але дзвінки ідуть, замовляють на вересень, сподіваємось заповнимо той пробіл, який за цей час пропустили".
Галина Никитюк каже, що зазвичай екскурсії проводяться до 15 листопада, залежно від погоди.
"Якщо погода дозволяє, то люди ще їдуть. Приходять як групами, так і індивідуальні екскурсії замовляють. Екскурсії коштують 400 дитяча і 700 доросла, але це за умови, що група буде з 10 людей — діти по 40 платять, дорослі по 70. Ну це ми так стараємось, щоб не дуже було дорого, але якщо люди хочуть самі іти, то, наприклад, пари платять 700 гривень, бо хочуть, щоб тільки вони були на екскурсії, от закохані, щоб їм ніхто не заважав".
Надсилайте новини про події з життя на Черкащині