У Черкасах 29 липня зачитали вирок ексдепутату Черкаської міськради від "Опозиційної платформи — за життя" Олександру Замирайлу.
Матеріали направили до суду першої інстанції до виконання, розповіла у коментарі Суспільному прокурорка відділу Черкаської обласної прокуратури Катерина Костенко.
Колишнього депутата судили за виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікацію її учасників — ч. 1, ч. 3 ст. 436-2 Кримінального кодексу України. Придніпровський райсуд Черкас призначив йому пʼять років позбавлення волі без конфіскації майна.
Під час зачитування ухвали суду, ані обвинуваченого Олександра Замирайла, ані представника його захисту, не було.
"У справі по Замирайлу сьогодні повністю зачитали ухвалу суду та суд пояснив, чому суд ухвалив рішення залишити вирок суду першої інстанції. Надалі матеріали направили до суду першої інстанції до виконання вироку", — деталізувала Катерина Костенко.
Черкащанин Денис Гайда впродовж двох років відвідував судові засідання у справі ексдепутата, і прийшов на зачитування повного тексту ухвали:
"Звісно, хотілося б, щоб термін покарання був більшим. На жаль, не прийняли апеляцію щодо того, щоб термін позбавлення волі був не п'ять, а вісім років. Але це можна вважати хорошим результатом, бо містяни впродовж двох років ходили на засідання, надавали розголосу цій справі, яка і так затягнулася. Ця справа — показник того, що за антиукраїнські погляди та висловлювання можна отримати покарання. Сподіваюсь, що за кілька днів ми побачимо новину про те, що його затримали, вдягли на нього кайданки і відправили у місця позбавлення волі, попри те, що він намагався уникнути покарання".
Нагадаємо, 23 липня відбулося засідання, під час якого Замирайло оскаржував вирок від 25 грудня 2023 року. Тоді Придніпровський райсуд Черкас призначив йому пʼять років позбавлення волі.
Апеляційний суд ухвалив рішення залишити вирок без змін.
Що відомо про суд над Олександром Замирайлом
- Олександра Замирайла обвинувачують у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1, ч. 3 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників) Кримінального кодексу України. Крім того, його дружину оголосили в міжнародний розшук. Сам же Замирайло, за даними слідства, планував виїхати до США.
- Як зазначили в СБУ, "серед власного оточення депутат та його "помічниця" стверджували, що війна, розв’язана РФ в Україні, – це виключно внутрішній громадянський конфлікт; заперечували нанесення авіаударів РФ по мирних містах, зокрема, і по Черкасах; заперечували вчинення жорстоких злочинів військовими РФ та поширювали фейки, що до них причетні ЗСУ; обурювалися обміну українських військовополонених, зокрема, спецзагону "Азов".
- Слідчі СБУ повідомили чоловікові та його помічниці про підозру за ч. 1, ч. 3 ст. 436-2 Кримінального кодексу.
- Замирайло очолював фракцію "Опозиційна платформа – за життя" до заборони цієї партії, і водночас працював помічником чинного народного депутата.
- Засідання, яке мало відбутися 28 листопада, перенесли. Захисник підозрюваного Смоляр повідомив, що Замирайло не з'явився на засідання, бо він перебуває на стаціонарному лікуванні у Третій міській лікарні Черкас. У зв'язку з тим, що підсудний не прийшов, засідання перенесли на 7 грудня.
- 20 грудня суд продовжив вивчення справи, зокрема, заслухали телефонні розмови. В аудіоматеріалах містилися розмови Замирайла і його дружини про вторгнення Росії в Україну, зокрема, вони говорили фрази "За Россию", згадували "націоналістичні угрупування" в Україні та відзначали позитивні, на їхню думку, якості російського політика Володимира Жириновського.
- 11 січня суд продовжив розгляд справи стосовно депутата Олександра Замирайла. Суддя зазначив, що розмовах звучать слова про схвалення дій російських військовослужбовців, а також фрази "Нужно идти до Польши, а может и до Берлина".
- 9 березня до суду подали два томи документів у справі, де зібрані всі заяви, матеріали обшуків, звернень правоохоронців до міськради, висновки суду.
- 29 березня під час чергового засідання допитали свідків у справі — колишніх депутатів від ОПЗЖ Олега Кашка та Володимира Доманського.
- 8 травня під час засідання опитали ще одного свідка — Спартака Железняка.
- 19 червня допитали таємного свідка, який розповів про розмову в кав'ярні.
- На засіданні 29 червня підсудний просив перевірити усіх свідків на поліграфі. Також прокуратура подала клопотання про те, щоб допитали ще одного свідка — співробітника правоохоронних органів, щоб зробити розслідування більш об'єктивним.
Що відомо про заборону ОПЗЖ
- Фракцію ОПЗЖ у Черкаській міській раді 2020-2025 років скликання очолював Олександр Замирайло.
- Депутати, обрані від Черкаської регіональної організації Політичної партії "Опозиційна платформа – За життя" до сільських, селищних, місцевих та обласної ради офіційно заявили про вихід з партії.
- 1 березня 2022 року депутат Черкаської міськради Олександр Замирайло опублікував заяву як голова фракції Черкаської команди політичної партії "Опозиційна платформа – За життя".
- 14 березня Замирайло повідомив про зупинення своєї політичної діяльності в "ОПЗЖ".
Надсилайте новини про події з життя на Черкащині