Черкаський жіночий кризовий центр "Мережка" шукає новий дім. За дев'ять років роботи центр надав комплексну допомогу понад півтори тисячі жінок та дітей, які зазнали домашнього насильства. Про це в етері "Українського радіо Черкаси" повідомила виконавча директорка благодійної організації "100% життя Черкаси" Марина Стадник.
Що спричинило пошук нового приміщення та як нині надають допомогу жінкам — читайте у інтерв'ю.
У якому стані нині приміщення притулку?
Виконавча директорка, що житлові приміщення потребують капітального ремонту ,як і комунікації:
"Приміщення, в якому наразі перебуває притулок, вже досить давно не ремонтувалося, не відбувалося капітальних ремонтів. У нас досить серйозна проблема – це каналізація. На жаль, поки ця ситуація не вирішується і територія, на якій знаходиться приміщення, розглядається під інші забудови. Ми змушені шукати нове приміщення для того, щоб перевести жінок і далі надавати цю послугу, оскільки ми розуміємо, що подібні ситуації, вони можуть виникати і у майбутньому. Відповідно, ми знову можемо залежати від якихось моментів. Прийняли таке рішення — зібрати ресурси і придбати приміщення, яке буде належати організації і використовуватися саме під надання прихистку для жінок, які зазнали домашнього насильства. У нас є можливість перебувати там до жовтня місяця 2024 року. У нас невеликий запас часу є для того, щоб знайти нове приміщення і перевести наш притулок".
Як "Мережка" допомагає людям, які зазнали насильства?
Марина Стадник розповіла, що попри складнощі з приміщенням, волонтери продовжують надавати послуги:
"Притулок продовжує функціонувати, він ніколи не зупиняв свою діяльність. І з початком повномасштабного вторгнення притулок надавав також місця і для переселенців, були додаткові місця облаштовані, компактно розселяли і тих, хто потребує допомоги. І, відповідно, надавали допомогу, але сам вектор діяльності ми не змінили. Починаючи з травня, ми зосередилися лише на допомозі жінкам, які зазнали домашнього насильства та насильства за ознакою статі, і продовжуємо надавати цю послугу наразі. Будь-яка жінка, яка опинилася в подібній ситуації, вона може звернутися до нас на гарячу лінію, розповісти свою ситуацію, жінку можуть скерувати до нас соціальні служби або представники правоохоронних органів. Нині у нас проживає три жінки та вісім дітей. На сьогодні ми надаємо послуги відповідно до потреб, тому що ситуація в кожної жінки різна і її стан, в якому вона до нас звертається, теж досить різний. Є і медичні, і соціальні послуги, і послуги супроводу, і допомоги відновлення документів, оформлення процедури розлучення, звернення згідно рахуванням алюментів на дітей. Тобто, всі ці моменти, вони надаються. Якщо жінка потребує працевлаштування, допомоги профорієнтації або здобуття якоїсь освіти, ми також цим займаємося, ми допомагаємо, залучаємо ресурси. У нас є жінки, які цьогріч, і у минулому році успішно пройшли курси, здобули освіту і мають можливість самозайматися, організувати свій власний час так, як їм зручно, тому що у більшості з них є діти і вони теж на це мають витрачати ресурс. Коли жінка до нас потрапляє, ми на себе беремо таку функцію — забезпечити всі її базові потреби для того, щоб вивільнити час для самої себе. Тобто час, коли вона займається лише собою, вона працює з психологом, з соціальними працівниками, які допомагають їй проаналізувати ситуацію".
Залучення черкащан до збору коштів на новий притулок
Як пояснила Марина Стадник, утримання жінок оплачували з міського бюджету Черкас:
"Оскільки у нас було фінансування з бюджету міста Черкаси і діяльність притулку підтримувалася за рахунок ресурсів міського бюджету, то так, дійсно, ми були орієнтовані лише на жінок міста Черкаси, тому що цю послугу місто оплачує. Тому ми піднімали питання для громад, і в нас підприємство "Азот", яке вже протягом більше, ніж двох років, надає нам підтримку щомісячну, допомагають із облаштуванням притулку, ремонтні роботи безоплатно виконують, щоб покращити умови проживання для жінок. Ми мали можливість брати жінок із області, але цих ресурсів реально не вистачає. Ми готові навіть приймати жінок, які будуть із інших областей, таке практикується для того, щоб жінка могла уникнути певного тиску, щоб кривдник її не знайшов, ми практикуємо такі речі — переадресовувати між областями".