Найдорожча ягода в Україні: як виростити лохину самостійно у подвірʼї чи садку

Найдорожча ягода в Україні: як виростити лохину самостійно у подвірʼї чи садку

Ексклюзивно

Черкащанка Марина Шмаль у господарстві має шість гектарів кущів лохини. Розповіла, що виростити цю корисну та дорогу ягоду можна самостійно у подвірʼї чи садку.

Як правильно висаджувати та доглядати за кущами лохини, господиня поділилася секретами.

Зі слів Марини Шмаль, лохина – це лісова культура. Відтак у господарстві її вирощують екологічно: без хімікатів.

"Лохина не вимагає чорнозему, вона не вимагає лісової землі, лісових шишок, як багато написано в інтернеті. Вона вимагає, залежно від структури ґрунту, у який ви хочете її посадити, певного догляду. Нам заздрять деякі люди, бо у нас врожай хороший, але ми не використовуємо взагалі хімічних препаратів, чи пестицидів. Ми просто навчилися вирощувати її за допомогою біологічно корисних речовин, біологічно активних речовин. У нас бджоли повним ходом літають. Ми зробили експеримент у цьому році — придбали диких осмійОсмія — рід перетинчастокрилих комах родини мегахілид., і в нас поселилися земляні джмелі. Вони прекрасно працюють на ділянці. Якби ми користувалися хімією, то вони б не змогли тут вижити".

Як та коли краще садити лохину?

"Я перевагу надаю весняній посадці. Початок — середина квітня, як пройдуть всі морози, як буде достатня температура, щоб не було заморозків, то прекрасний час для садіння. Якщо ви купуєте лохину у контейнерах, літрів, наприклад, 20, 30 чи навіть 40, ви їх можете садити в будь-яку погоду, в будь-яку пору взагалі. В травні теж садити можна, але треба дуже багато поливати. Треба постійно давати водички, слідкувати за станом рослини. Також обов'язково має бути сонечко та відсутність великих дерев. Небажано садити гірчицю біля неї.

Лохина не буде рости у вас ні в чорноземі, ні в піщаному ґрунті. Бо, це та культура, яка любить пухкий ґрунт, в якому її корінь буде дихати. І ця, навіть не ґрунт, а суміш має забезпечити вологу. Для неї можна купувати торф. Але ми садимо її в перепрілу кору. Ми коли садимо в полі, то робимо рів, засипаємо його корою, лежаною сосновою корою, і садимо".

Посадка лохини в піщаний ґрунт

"Якщо у вас вдома піщаний ґрунт, то слід викопати лунку сантиметрів 30, не глибше. Насипати туди кори. Дрібної, подрібленої. Важливо, щоб кора не була свіжа, а лежала.

Коли кущ витягаємо з горщика, то слід трошки розправити корінь — це обов'язкова процедура. Тоді садимо саджанець в кору. Приблизно на один саджанець треба два мішки кори. Засипаємо кущ корою і створюємо таке місце, де може бути вода. І поливаємо. На саджанець треба багато води. Взагалі треба давати дуже-дуже багато води. Мінімум літрів чотири-пʼять в день. Щодня поливати потрібно. Бо рослини дуже вологолюбиві. Якщо температура ґрунту понад 25 градусів, то, будь ласка, поливайте двічі на день: зранку і ввечері. Це лише коли сонце, спека.

Нашу лохинку в полі ми поливаємо приблизно з середини квітня по середину жовтня".

Як правильно садити в чорнозем?

"Аби посадити лохину в чорнозем, слід в землі лопатою сантиметрів 20 вийняти землі, засипати її корою і зробити ту саму процедуру, як ми садили в піщаний ґрунт.

Єдине, що треба буде — поливати, поливати, поливати її багато. І якщо є можливість і є необхідність, нагортати кожного року, насипати таку соснову кору зверху. Буде нормально, якщо отак от пів метра від чорнозему буде насипано такої кори під корінь. Лохина має особливість кореневої системи, в неї коріння росте вгору. Вгору і боки".

Як слід підживлювати лохину?

"Також рослини потрібно підживлювати. Але ніяка органіка для неї не підходить. Ми рекомендуємо такі прості, доступні добрива, які можна купити в будь-яких садових центрах. Але обов'язкова умова: вони не мають містити хлору. Це, наприклад, "Осмокот".

Чи потрібно обрізати лохину?

"Обрізати потрібно, так. Ми формуємо лохину. Лохина за нормальних умов посадки, за нормального зволоження та харчування, виганяє до метра гілки. Відповідно у вас і з кореня на осінь буде дуже багато приросту. Слід залишати 10-12 гілочок і все. Решту ми просто вирізаємо. Оскільки нам потрібна ягода, а не велетенський кущ".

Які сорти краще вирощувати вдома?

Я рекомендую вдома вирощувати прості сорти, хворобостійкі, які притаманні цій культурі. Це ранній сорт "Река" і "Дюк". Із пізніх сортів — це "Патріот". Вони всі троє дають класну ягоду, чисту, смачну, товарну, дуже гарну. Якщо це кущик віком від чотирьох років, ви отримуєте не менше ніж два кілограми ягід. В інтернеті розповідають, що хтось збирає по 16 кілограмів двічі на рік. Такого не буде, до п'яти — шести кілограмів максимум з велетенського куща ви отримаєте.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

На початок