Вирощуємо спаржу вдома: як посадити, доглядати та готувати — поради фахівця

Вирощуємо спаржу вдома: як посадити, доглядати та готувати — поради фахівця

Ексклюзивно

Проста у догляді, смачна та корисна, — так спаржу характеризує фахівець спаржоведення Павло Булгаков. Він займається вирощуванням рослини вже 10 років. За цей час навчився не лише отримувати гарний урожай, а й апетитно готувати зібране.

Як правильно посадити спаржу вдома, доглядати за нею, зрізати та готувати, Павло Булгаков поділився секретами з Суспільним.

Павло Булгаков не лише має понад 10 років досвіду вирощування спаржі, а й проводить дисертаційне дослідження на цю тему.

"Я по спаржі проводжу дисертаційні дослідження, і тому, знаю її склад. Наприклад, вирізняється серед інших спарж, фіолетова, вона має більшу кількість сухих розчинних речовин, основу яких складають цукри. І от мені навіть на смак відчувається, що фіолетова спаржа солодша, ніж зелена. Дисертаційне дослідження я почав ще в 2021 році проводити, це дуже цікава для мене рослина і дослідження саме в області зберігання".

Вирощувати спаржу пан Павло почав ще десять років тому — у рідній Каховці. Тепер продовжує робити це на Черкащині. Розповів, що вирощувати цей овоч можна на різних ґрунтах, але переваги спаржа надає легким.

"Є багато варіантів її вирощування. Можна взяти з насіння, можна взяти саджанці класу С, можна класу Б, класу А. Все залежить від того, скільки у вас є часу. Тобто клас А найдорожчий, але він і найшвидше буде родити. Насіння купити найдешевше, але чекати до урожаю доведеться чотири роки.

Тут варто проговорити ще й в чому є різниця між цими класами. Якщо ми беремо, наприклад, голландські саджанці, вони пропонують тільки два варіанти – клас Б і клас А. Клас Б – це грамівка саджанця від 30 до 70 грамів, а клас А – це коли саджанець понад 70 грамів. Ну і, відповідно, більшого розміру саджанець, набагато раніше може давати врожай.

Існують також саджанці класу А++, тобто це вже за 150 грамів, то такі саджанці частково можна було б підрізати, навіть після висадки. В цьому році посадили, в цьому і зрізати. Але головне не захопитися, аби не зарізати рослинку. Тобто вона ослабне настільки, що наступного року вже не дасть врожаю. Тому я рекомендую, наприклад, цього не робити. Краще один рік перечекати, але потім далі вже не спостерігати за тим, як себе почуває рослинка, і спокійно, у своє задоволення різати.

На зиму спаржу укривати не потрібно, оскільки вона не боїться морозів".

Коли та як садити спаржу?

"Висадку можна починати з другої декади квітня. Якщо професійно закладати, то навіть до червня. Торік я останню ділянку закладав в червні.

Щодо мінімального об'єму для посадки, то якщо ми кажемо за присадибну ділянку, то на сім'ю в три-чотири людини треба від 30 до 50 саджанців. Тоді можна задовольнити потребу в спаржі, щоб можна було і ввечері її скуштувати до гриля, і, наприклад, ранкову з яєчнею.

В Україні пропонується дуже велике різноманіття саджанців. У цьому році вже пройшли сертифікацію три таких гібриди, як Eclipse, Equinox і Millennium. Ці гібриди можна експлуатувати інтенсивно понад 18 років. А в побуті, я вважаю, що це, мабуть, і мої ще правнуки можуть поїсти цю спаржу. Тобто в побутових умовах, зазвичай, рослини набагато довше експлуатуються. Наприклад, після 20 років, трішки інтенсивність її плодоношення зменшиться.

Загалом спаржа полюбляє легкі ґрунти, але зараз у мене ділянка на важких ґрунтах і доволі себе гарно вона там себе почуває.

На присадибній ділянці викопуємо траншею, глибиною, наприклад, близько 35-40 сантиметрів. Насипаємо перегною сантиметрів 10, присипаємо його землею. Можна всередині зробити гірочку і розкласти коріння на гірочку, як павучка.

Але найголовніше – витримати глибину знаходження бруньок і позиціювання, щоб вони дивилися вверх. Це для того, щоб отримати гарні плоди. Ну і надалі ви просто присипаєте. Після того, як присипали, то вже треба пролити. І таким чином посадка вважається за закритою.

На метр траншеї ми висаджуємо близько пʼяти саджанців, але якщо ми промірюємо два метри, то це буде дев'ять саджанців. Тобто не 10, а девʼять. Виходить, на метр чотири — пʼять саджанців.

Якщо ви трошки загустите, нічого страшного. Просто давайте їй краще живлення, і тоді вона буде і на більш загущеній висадці.

Щодо глибини посадки, то якщо садиться квас А, то можна, зразу вирівнювати в рівень ґрунту. Якщо саджанці слабкі, то просто присипали трошки, буквально 3-4 сантиметри зверху. І дайте їй прорости. І вже потім, коли у вас буде вегетаційна частина, будете просапувати бур'яни, то у вас присиплеться ця траншейка ще".

Як зрозуміти, що саджанець здоровий?

"По-перше, ми дивимося на його вагу, щоб не були дуже сильно пересохлі, щоб не було якихось кореневих хвороб, не були пошкоджені бруньки і видно було, що на них є живі, здорові бруньки"

Як правильно збирати спаржу?

"Орієнтуєтесь, щоб поверхнева частина вже була понад 17 см, ну і довше. І дивимося по закритості бруньки. Зверніть увагу, що біля рослинки може бути додаткова брунька маленька, яку майже не видно. Тому головна задача, не пошкодити цю бруньку, що поруч".

Як часто потрібно поливати?

"Поливаємо, як звичайні рослини. Не переливаємо, але й не сушимо. Тобто давати треба цикли і висихання ґрунту, і зволоження."

Як зберігати спаржу?

"Просто викладете зрізані пагони собі в холодильник, в овочеву камеру, і таким чином вона там п'ять днів лежить. Головне, щоб вона не була в закритому пакеті, бо вона тоді швидше зіпсується. Якщо ви навіть, наприклад, через п'ятий, шостий день відчули, що вона трошки втратила тугість, то нічого страшного, особливо, якщо ви будете варити її. Хоча гурмани не рекомендують, кажуть, зразу готуйте на пательні до стану аль-денте.

Але навіть через шість днів, тугість спаржі можна контролювати: освіжайте зрізи, поставили, як букет квітів, щоб вона трошки понабиралася водичкою, і таким чином у вас вона буде виглядати свіжою".

Як готувати спаржу?

"Із моїх найулюбленіших рецептів — грильована спаржа. Берете свіжу спаржу, поливаєте духмяною олійкою, зверху присолюєте і обов'язково духмяний перчик, свіже помолотий. І — на гриль. Зазвичай вистачає 10 хвилин, для того, щоб просмажити.

Спаржа з беконом. Замотуєте кожен пагін в бекон, складаєте все, заливаєте вершками і тушкуєте. Отакий мені ще рецепт подобається.

Спаржа на пательні. Можна просмажити спаржу на пательні, з маслом та часником. Тоді спочатку масло підтоплюється, підсмажуєте трошки часник, щоб масло увібрало аромат. Викладаєте сюди спаржу. Готуєте її до стану аль-денте. Дістаєте, викладаєте на тарілочку, посипаєте зверху сумішшю насіння, або кедровими горішками. І подаєте на стіл. Смачного!"

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

На початок