На три тижні раніше, ніж зазвичай: на Черкащині квітує ріпак

На три тижні раніше, ніж зазвичай: на Черкащині квітує ріпак

Ексклюзивно

На Черкащині квітує ріпак. У 2024 році він зацвів на три тижні раніше. Аби квіти вчасно запилили бджоли, аграрії дбають про це.

Таке раннє цвітіння бачив чотири роки тому, розповів Суспільному фермер Петро Яцечко.

За словами пана Петра, у 2023 році ріпак квітував у середині травня. Нині ж — у кінці квітня. Над квітучим полем гудуть бджоли.

"Можливо, тепло назбиралось. Зараз це початок цвітіння, зацвіли лише нижні суцвіття. Далі він буде підійматися і ще вище буде, і ще зацвітатимуть", — пояснив аграрій.

На Черкащині раніше зацвів ріпак
На Черкащині у 2024 році на три тижні раніше, ніж зазвичай, зацвів ріпак. Суспільне Черкаси

Востаннє таке раннє цвітіння ріпаку було чотири роки тому, додав фермер. Тоді в цю пору рослина була метр заввишки:

"Як росте, від температури залежить. Буває раніше весна, а буває — пізніше".

Щороку з одного гектара ріпаку аграрій мав до трьох тонн насіння. Восени минулого року засіяв ним двісті гектарів земель, тож сподівається на гарний урожай і тепер:

"Кукурудзу посіяли, посіємо соняшник. Ґрунт готовий для посіву, температура дозволяє. Раніше не сіяли до заморозків, до Миколая, як казали раніше, до «не сій гречки», а зараз такого вже не буває. Змінюється все".

На Черкащині раніше зацвів ріпак
На Черкащині у 2024 році на три тижні раніше, ніж зазвичай, зацвів ріпак. Суспільне Черкаси

До погодних умов цієї весни, додав пан Петро, пристосувався. На поле вивіз пасіку:

"Зараз ріпак зацвів — то бджоли літають, вивезли їх. Вони квіточки шукають".

Анатолій Курятник – пасічник. З його слів, хоч і раннє, але цвітіння рослини — це можливість вчасно її запилити:

"На одній точці одночасно знаходиться 150 бджолородин. Якщо взяти гречку, то її квіточка цвіте один день. Якщо в цей час був дощ, вітер чи непогода, і бджола не запилила цю квітку, то уже не буде зернинки. Коли бджілки летять на запилення ріпаку, то його врожайність збільшується на 40-45 відсотків".

На Черкащині раніше зацвів ріпак
Анатолій Курятник показує свою пасіку. Суспільне Черкаси

Таке цвітіння ріпаку у квітні – явище нині масове, втім аномальне, пояснив директор обласного департаменту агропромислового розвитку Роман Косенко. Зазвичай, пояснив він, рослина квітує наприкінці травня. Та цього року кількість тепла і вологи сприяла ранньому дозріванню:

"Ми спостерігали примороження нижнього шару квіток, але при нормальному обробітку та при дотриманні технологічних вимог, а також вчасному внесенні засобів захисту рослин це суттєво на врожайність не вплине. Нині все залежить від аграрія, він так само має адаптуватися до умов, які йому дає рослина. Природа розпорядилася так, що фази росту змістилися і динамічно рухаються вперед, і в тому ж ритмі аграрій повинен адаптуватися".

На Черкащині раніше зацвів ріпак
Бджола запилює квіти рапсу. Суспільне Черкаси

Загалом ріпаком в області засіяли сорок дев'ять тисяч гектарів площ, додав Роман Косенко. Це на 12 тисяч гектарів менше у порівнянні з попереднім сезоном.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

На початок