59 тонн лохини зібрало за місяць фермерське господарство у селі Келеберда, що на Канівщині, розповіла Суспільному працівниця Анна Індутна. Цьогоріч, з її слів, погода сприяє швидкому дозріванню ягоди, тож роботу в полі розпочали раніше, ніж зазвичай.
Під час весняного паводка у квітні тут було затоплено 52 гектари насаджень.
52 гектари поля засаджені лохиною. Урожаю збирають до сотні людей. Другий сезон так працює місцева жителька Лариса Сіленко. Процес, з її слів, не складний.
"Малина дряпається, смородина дрібненька, а ця ягода якраз і вагу має, і легко збирається", – пояснила вона.
Велику та середню ягоду одразу сортують у контейнери. Місцевий житель Іван Калініченко розповів, як йому працюється:
"Легко працюється, хоч і спека трохи дошкуляє".
Наповнені ящики везуть до пункту прийому. Усе зважують та записують, говорить працівниця господарства Яна Хлєпка:
"У ящику п'ять кілограмів має бути. Ми повинні прийняти у людини ягоди, подивитися їхню якість, вагу, вказати за потреби на недоліки, щоб людина мала на увазі, і все записати, щоб цифри зійшлися в кінці дня. Я приходжу раніше, щоб підготувати місце, нарахувати лоточки, щоб усі вже прийшли, взяли їх і пішли рвати ягоди",
80-річна Любов Баванєнко працює так два тижні.
"Вижити на пенсію неможливо. Які пенсії, а які ціни", – зазначила вона.
Якість ягід від минулого року не відрізняється, розповіла працівниця фермерського господарства Анна Індутна. Та нині мають іншу проблему:
"У нас проблеми з бур’янами, адже вода стояла до останнього, і ми не встигли побороти цю проблему так, як потрібно. Якщо зараз ми почнемо боротьбу з бур’янами, то ми обтрусимо усю ягоду".
Якщо є бажання працювати, то не заважає нічого, зазначила місцева жителька Дарина Харлай. За день вона назбирує сто кілограмів ягоди.
"Все залежить від ягоди, якщо ягода гарна, то збір проходить дуже швидко. Лоточки повністю наповнюються і все", – пояснила вона.
Додала: із поля ящики перевозять на півтори години у приміщення – для охолодження:
"Коли ягода заходить з поля, вона дуже гаряча. Тому охолоджується при температурі три градуси півтори години. Потім її витягують, сортують і пакують".
Торік за сезон зібрали 87 тонн ягоди, цьогоріч у планах – мінімум сто, розповіла працівниця господарства Анна Індутна. Та через весняний паводок мають втрати – 6 гектарів площі.
"Навіть нині уже скільки часу пройшло, а в нас і досі стоїть вода у полі. Саджанці висохли. Ті, що вижили і залишилися з ягодою, цього року будуть родити, ягода здорова і кущі витримали", – зазначила вона.
За день збирають до трьох із половиною тонн. Аби обірвати всі стиглі ягоди, щодня потрібно щонайменше півтори сотні працівників. А їх нині вкрай браку, зазначила пані Анна:
"Уклали 132 договори, але фактично приблизно ходять 80 людей. Ми підвозимо людей, якщо це Канів, Ліплява, Келеберда".
Зі слів Анни Індутної, сезон збору лохини триватиме до кінця літа.
Маєте новину про події з життя на Черкащині? Надсилайте сюди
Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України
Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України