До початку повномасштабного вторгнення в Україну перевозити пасіку можна було з погодження лісгоспів. Нині ж лісові квитки не видають через заборону відвідування лісів, розповів Суспільному головний лісничий Чигиринського лісового господарства Сергій Перов.
Більшість пасічників "розгорнули" кочівлю не в лісі, а на околицях сіл, розповів бджоляр, староста села Коробівка Сергій Кожемяко. Одна з причин — брак пального.
"Зараз цвіте акація. Приїхало чимало пасічників із Золотоноші, із нашого села. Раніше їздили в Канів, а нині проблема з пальним змусила їх зупинитися десь по місцевих селах".
На пасіці за селом господарює Валерій Костюк, зауважив, що нині комахи збирають нектар з акації — у вуликах кипить робота.
"За два дні наносили бджоли чимало з акації. Потім будемо перевозити на липу і на соняшник. Основний взяток у нас із соняха — найбільше меду виходить, який полюбляють європейці і наші також. Ми його експортуємо, частину продаємо тут — на ринках Черкас"
За словами пасічника Валерія Костюка, поруч села — ліс, тому багато пального не знадобиться.
"Як буде надалі з пальним – не знаємо. Десь стояти в черзі, десь щось купити, але думаю щось знайдемо. Ми розуміємо, що це війна, і в першу чергу пальне потрібне нашим військовим".
Хоч через проблеми з пальним більшість бджолярів не змогли вивезти пасіку на кочівлю до лісу та кажуть: на врожай це не вплине. А от ціни на мед можуть зрости. Медова продукція здорожчає, прогнозують пасічники, через воєнні дії на окупованих територіях, пояснив пасічник Сергій Кожемяко.
"За вчорашній день близько семи з половиною кілограмів нектару контрольний вулик приніс – це дуже гарний результат. Тому, якщо буде погода – врожай буде непоганий, але кількість пасік в нашому регіоні не змінилася, але ж через те що діється на півночі, сході, півдні України — через це кількість меду буде менша. Тобто через те, що менше пасік".
Втім, за словами пасічника, цьогоріч побільшає гречаного меду.
"Якщо раніше дуже цінний сорт меду був гречаний, ми на Черкащині не могли його зібрати, бо не сіяли гречку. У цьому році, у зв’язку з воєнним станом, держава дала вказівку фермерам, господарствам сіяти серед інших культур гречку. Тобто, можливо, буде більше гречаного меду".
Хоч війна і порушила плани, та бідкатися бджолярі не збираються, адже українська польова бджола працює, а значить і мед буде, додав пан Сергій.
Що відомо
- За словами головного лісничого Чигиринського лісгоспу Сергія Перова, на період воєнного стану лісові квитки на розміщення пасік у лісгоспі не видають, через те, що діє розпорядження обласної військової адміністрації про заборону відвідування лісових насаджень місцевого населення.
- Як пояснив очільник Черкаської ОВА Ігор Табурець, в області у 2022 році вивозити бджіл на кочівлю до лісу можна лише за відповідним рішенням штабу військової адміністрації.
- Жителям Черкащини 3 травня офіційно заборонили ходити до лісу. Про це йдеться розпорядженні, яке підписав 25 березня голова ОВА Ігор Табурець. Це стосується і в'їзду до них транспортних засобів.
Повне відео
Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України