Перейти до основного змісту
"Ми примусово не мобілізуємо": інтервʼю з керівником школи Kill House у Черкасах

"Ми примусово не мобілізуємо": інтервʼю з керівником школи Kill House у Черкасах

Ексклюзивно
школа FPV-дронів у Черкасах
школа FPV-дронів у Черкасах. Суспільне Черкаси/Ірина Ткач

Школа операторів FPV-дронів від Третьої окремої штурмової бригади Kill House працює у Черкасах протягом пʼяти місяців. За цей час сертифікати отримали понад 150 людей. Наймолодшому випускнику було 13, найстаршому — 60 років.

Серед учнів Kill House — підлітки, військові, цивільні, що готуються до служби, іноземці з бойовим досвідом, а також фермери, розповів Суспільному керівник Kill House у Черкасах Євгеній Говард.

Євгенію, ваші школи є у таких великих містах як Київ та Одеса. Як зʼявився Kill House у Черкасах?

Так, перша школа з'явилась у Києві, ми аналізували її результати, скільки охочих взяти участь, як військових, так і цивільних. Коли побачили, що інтерес є — вирішили розширюватися. Другу школу відкрили в Одесі, третю — в Черкасах, а потім ще й у Львові.

Ми співпрацюємо з нашими друзями з підрозділу Fatum, там багато хлопців черкаських. Тому у Черкасах нам було легко все організувати, знайти спеціалістів. Інструктори — теж черкащани, всі ветерани. Спочатку шукали інструкторів зі спільноти, серед випускників. Ці хлопці, які зараз викладають, всі з досвідом безпосереднього використання FPV в бойових умовах.

Як довго шукали місце для навчань у Черкасах?

За півтора місяця ми знайшли локацію, яка нам підходила за технічними параметрами, знайшли людей. На початку повномасштабного вторгнення ми разом з інструкторами в деяких формуваннях були, то так і вийшло, що все у нас швидко запустилося.

Як відбувається навчання, чи багато охочих?

У нас є денні та вечірні групи. Групи формуються гнучко, відповідно до потреб охочих. Навіть якщо кількість учнів невелика, навчання все одно проводимо — індивідуально в малих групах.

"Ми примусово не мобілізуємо": інтервʼю з керівником школи Kill House у Черкасах
керівник Kill House у Черкасах Євгеній Говард. Суспільне Черкаси/Ірина Ткач

За якою навчальною програмою ви працюєте?

На лекціях зібрана відкрита інформація — це саме базові навички. Є деякі закриті теми, що доступні не усім. Наприклад тему боєкомплекту для дронів ми висвітлюємо для цивільних дуже коротко. Якщо цивільні потраплять в армію — їм там все розкажуть.

В денній групі у нас зараз всі військові, то для них є детальна онлайн-лекція, яку записала для нас людина з прифронтової території. З групи військових двоє будуть служити інженерами-саперами, тому їм ця інформація цікава була і потрібна. Ми обмінялися контактами, дали їм одразу напрямок для розвитку.

До вас на навчання приходять як майбутні військові, так і підлітки та фермери. Як вони повʼязані?

Сьогодні може хтось напряму з війною не пов'язаний, а завтра можуть бути пов'язані. Ми примусово не мобілізуємо, не видаємо повістки. Ось людина сидить вдома і думає: настав час мені теж піти на службу. Він там боїться йти в окопи, в піхоту, а до нас він приходить, навчається і вже з сертифікатом може звертатись безпосередньо в якусь бригаду. Випускник нашої школи — це вже оператор бойових FPV з навичками, ну нехай базовим, але ми постійно кажемо випускникам, що треба удосконалювати ці навички.

До нас, наприклад, приходять фермери, які займаються посівною або слідкують за своїми урожаями, вони теж отримали навички, щоб дрони для цивільних справ використовувати. Крім того — знімання відео, перегони, думаю для багатьох цивільних було б корисно освоїти польоти. Зараз такий час, що все дуже швидко автоматизовується.

Наймолодшим випускником був підліток — 13 років. Утім неповнолітні у нас можуть пройти курс навчання тільки з письмового дозволу батьків, або якщо хтось з батьків буде присутнім на занятті. Найстаршим учням було близько 60 років.

"Ми примусово не мобілізуємо": інтервʼю з керівником школи Kill House у Черкасах
Навчання в школі FPV-дронів. Суспільне Черкаси

Ви кажете, що працюєте з військовими, які тимчасово перебувають поза бойовими завданнями, а також з іноземцями. Розкажіть, як відбувається їхнє навчання?

У нас вчились американці, канадці, австралійці, і британець у нас був. До нас прийшла дівчина на навчання, вона перекладачка на військових курсах з тактики, поводження зі зброєю, всі англомовні групи ми проводили з нею. Потім ще її чоловік-австралієць навчався, він теж доброволець.

Зараз ми працюємо багато з військовими, котрі тимчасово перебувають поза бойовими завданнями, вони — в резервних батальйонах. Є такі, які виявили бажання служити в Третій штурмовій. Інколи вони просто сидять, нічого не роблять, а ми мотивуємо їх на навчанні. Навіть якщо він знає, що йде служити водієм, він просто для саморозвитку приходить до нас.

Щодо іспитів, є такі учні, які складають іспити з першого разу?

У нас з тих хто приходить навчатися, відсотків 85 складають всі іспити й отримують сертифікати. Звісно — не всі з першого разу, бо у людей різний ритм, по-різному засвоюють, не всі встигають скласти іспити поки триває курс на шість чи девʼять днів. У нас був хлопець з першої групи, я пам'ятаю, він приходив один-два рази на тиждень і за півтора місяця він склав, добив своє. У нас є індивідуальні заняття з інструкторами. Загалом десь 150 людей отримали сертифікат.

У вас на курсах можна навчитися лише керувати дронами, чи є ще щось корисне, наприклад тактична медицина нині популярна? Можливо у вас є ще плани розширятися?

Тут на базі школи, крім навчання дронів, є тактична медицина — це додаткові курси, все безоплатно. Ми вдячні кожному, хто підтримує школу або бойові підрозділи. Донати — це можливість допомогти, але не обов'язкова умова.

Тактичну медицину ми розвиваємо, медик у нас теж з бойовим досвідом, кваліфікована у своїй справі людина. У нас не така велика матеріальна база по цьому, бо у нас трохи не та спеціалізація. Але людям цікаво, люди питали, тому ми додали тактичну медицину.

Скоро ми ще відкриваємо курс аеророзвідки з використанням "мавіків", у нас є інструктор Педагог, він по Mavic спеціаліст, поки створюємо матеріальну базу, підготували план навчання.

До речі, до нас зверталися поліцейські з іншого регіону, просили навчити декілька груп поліції на "мавіках", бо хочуть патрулювати міста. Ну я ще поки не буду озвучувати цей курс регіону, можливо пізніше.

Ви говорите про донати, чи ще є якесь фінансування вашої школи?

Школа існує коштом оплати учнів за навчання, зовнішніх спонсорів взагалі немає і дуже це часто докладаємо свої кошти. Найбільша витрата — це оренда. Ну, і ви самі розумієте, що дрон коштує там вісім, десять, 20 тисяч і самі запчастини на нього, які постійно використовуються, на нього теж дорогі.

Для учасників бойових дій в нас 50 відсотків знижки. Ми даємо знижку за посвідченням учасника бойових дій, але інколи воно робиться по пів року, тому й беремо до уваги довідку про поранення. Головне — підтвердження участі у бойових діях.

"Ми примусово не мобілізуємо": інтервʼю з керівником школи Kill House у Черкасах
Навчання в школі FPV-дронів. Суспільне Черкаси/Ірина Ткач

Після завершення ваших курсів випускники тримають з вами звʼязок?

Ми вже в Черкасах працюємо пʼять місяців. Ми тримаємо зв'язок абсолютно з усіма випускниками в нашій спільноті — кожний випускник після випуску в нього додається. Там бойові пілоти й ті, для кого це просто спорт. Наприклад, хтось купляє дрон і не можна влаштувати, а там їм в чаті техніки, або ж студенти-випускники, які вже мають досвід, можуть у всьому допомогти, відповідають на питання. В нас така спільнота, що навіть зі святами вітають, наприклад з днем народження чи Великоднем.

Також ми проводимо заходи для випускників. Наприклад, нам волонтери привезли на бригаду дрони інноваційні, щоб ми їх протестували, випробували й далі передали в бригаду. Тестування у нас триває два тижні й всі випускники з сертифікатами можуть взяти в чому участь.

Бо Kill House — це не просто курси керування дронами. Це спільнота однодумців, яка об'єднує тих, хто готовий захищати країну. Тут навчаються не лише техніці, а й відповідальності. Багато наших випускників уже сьогодні працюють у бойових підрозділах, а решта — продовжують вдосконалювати свої навички, готуючись до викликів часу.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Підписуйтеся на WhatsApp

Вподобайте наш Instagram

Топ дня
Вибір редакції
На початок