16 березня у приміщенні Житомирської обласної бібліотеки для дітей та юнацтва провели майстер-клас із виготовлення писанок, до участі в якому долучилися дорослі та діти.
Організувала майстер-клас заступниця голови громадської організації "ЛАДА", членкиня товариства "Просвіта" Людмила Заліщук, яка проводить майстер-класи з писанкарства понад 20 років.
"Роблю це, аби показати, що розписати писанку під силу кожному, хто має бажання. Для цього не обов'язково бути художником, адже в давнину наші предки ймовірно теж не всі мали художній хист. Головне в цій справі — освоїти основні правила та ази, про які я якраз і розповідаю на майстер-класі. В давнину писанки писали виключно жінки та дівчата — робили це від Стрітення і до Зелених свят. Але зараз, коли у нас йде активне відродження українських звичаїв та традицій, я вітаю, коли на майстер-класи із писанок приходять також хлопчики і чоловіки. У них ця справа теж гарно виходить, як і у жінок — робити дідухів, бо раніше дідухів завжди робили лише чоловіки", — говорить Людмила Заліщук.
Майстриня розповідає, що її також свого часу навчили писанкарству друзі. Вони збиралися разом і обмінювалися досвідом, адже кілька десятків років тому тема писанкарства ще не була такою популярною, а знання не були настільки доступними.
16 березня до майстер-класу в бібліотеці долучилися 12 учасників, серед яких були і дорослі, і діти.
Зі слів майстрині, учасники освоювали традиційну техніку сакральної української обрядової писанки писання воском за допомогою писачка.
"Фарби ми використовуємо традиційні харчові — я показую, як їх розводити, щоб писанка була міцною і трималася. Оскільки робота з воском передбачає використання вогню, то разом з дітьми прийшли їхні батьки. Майстер-класи я проводжу багато років, тому у мене є заготовки. Учасники можуть подивитися, які писанки характерні для кожного регіону. Але можуть вибрати щось своє. А можуть написати сучасну подарункову писанку — наприклад, зобразити на ній прапор та герб України або написати "Слава ЗСУ" — це теж буде прекрасна сучасна писанка", — розповіла Людмила Заліщук.
За словами Людмили, навчає вона розписувати і оберегові писанки — для цього треба працювати в тиші і гармонійній атмосфері, маючи світлі і добрі думки про людину, для якої цей оберег робиться.
"Ми відкриваємо для себе багатогранність української культури для самих себе і, доторкнувшись до неї, несемо її далі. Через повномасштабне вторгнення Росії українці змушені були виїхати в інші країни, але і там теж наша українська писанка воском стає популярною, її теж пишуть. Бо зауважу, що писати воском по яйцю характерно не для кожного народу. У нас в Житомирі майстер-класи з писанкарства проводять кілька майстринь, тому, якщо є бажання відвідати таке заняття, слідкуйте за оголошеннями в мережі. Перед Великоднем ця тема особливо затребувана, тому можливості обов'язково будуть. Ну і я теж, якщо будуть бажаючі, проводитиму майстер-класи іще", — сказала Людмила Заліщук.
Раніше Суспільне поспілкувалося із житомирською народознавицею, яка розповіла про особливості писанок на Поліссі.
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp