Писанка як магія і подарунок: для студентів житомирського університету влаштували майстер-клас із писанкарства

Для студентів житомирського університету влаштували майстер-клас із писанкарства. Суспільне Житомир/Ірина Остапчук

Для студентів Житомирського держуніверситету імені Івана Франка 2 травня влаштували майстер-клас із розпису традиційних великодніх писанок за допомогою воску та натуральних барвників.

Організаторка майстер-класу — викладачка університету, народознавиця Марія Масловська розповіла Суспільному, що метою такого заходу для неї особисто є бажання поділитися з молодшим поколінням власними знаннями народних українських традицій та звичаїв. А найперше — розповісти їм, як можна у домашніх умовах створити головний атрибут Великодня — писанку, як підготуватися до цього дійства, які техніки краще використовувати, а головне — чому, нам українцям, напередодні таких свят як Великдень потрібно розписувати писанки.

"Для мене писанка — ще щось сакральне, магічне, велике, яка символізує нашу причетність до українства, до нашої нації, духовності. Це такий мініатюрний витвір добра, щастя, захисту, добробуту. Коли ми відтворюємо певні узори на цьому крихітному яєчку, обираємо для них кольори, відтінки, ми наче доторкаємося до магії, яка потім невидимо передається далі — всім, хто милується готовою писанкою. І ось саме цей сакральний сенс творення писанки, її значення для українців, а також те, як її творять я і намагалася донести студентам", — розповіла народознавиця Марія Масловська.

Викладачка та народознавиця сказала, що багато років досліджує українську писанку, зокрема її символи, орнаменти та кольори, а також різні техніки розпису, зокрема, характерні для Житомирщини. До того ж сама з дитинства щороку у передвеликодні і не тільки дні розписує писанки, бо зростала у родині, яка у третьому поколінні була із роду писанкарів.

"Я розповідаю студентам, що спочатку потрібно на добре очищене домашнє яєчко олівцем нанести візерунок, який обов'язково має щось символізувати. Наприклад, якщо це рослинка, зернятко, то це символ урожаю, багатства, якщо квітка, то — продовження роду, якщо хвиляста лінія — то це символ води. Затим створений орнамент ми розписуємо гарячим воском, розпікаючи його на свічці, а потім розфарбовуємо. Коли висохне, то для блиску натираємо його олією. І писанка готова", — сказала організаторка майстер-класу.

За словами народознавиці, виготовляти писанку потрібно із чистим серцем та світлими думками. І щоб це дійство не напружувало.

"Писанку розписуємо обов'язково з любов'ю. Адже у свято вона діє як магія, з якою ми потім ділимося з тими, кому даруємо. А відтак я кажу студентам і всім, для кого влаштовую такі майстер-класи: кожна писанка має бути іменна. Перед початком розпису ми відразу маємо уявляти, кому саме ми цю писанку присвячуємо: мамі, бабусі, хрещеній, сестрі, братові чи коханій людині", — розповіла Марія Масловська.

Учасниця майстер-класу студентка 1 курсу університету Ірина Когитко сказала, що вона не вперше долучається до розписування писанок. Як правило, робить, це напередодні Великодня. Каже, що таке заняття її дає їй можливість відчувати себе продовжувачем творення українських традицій, а ще — діє для неї релакс. Розповіла, що для розпису писанки обрала багатогранні зірки, бо хоче додати собі мотивації для подолання нових життєвих вершин.

Студентка 3 курсу Вікторія Невмержицька розповіла, що у майстер-класі цього року вирішилася взяти участь вперше. Каже, раніше малювала і розписувала писанки, коли була школяркою. Брала участь у конкурсах із писанкарства. А наразі хоче опанувати це давнє українське мистецтво на більш професійному рівні.

"Ми маємо пам'ятати, шанувати та передавати наступним поколінням наші давні українські традиції. Ми маємо доносити світу свою українську ідентичність, щоб всі знали, яка щира українська душа і яка різноманітна наша українська творчість. Маємо показувати, що вміємо створювати шедеври не тільки на папері, а й на писанках, килимах, рушниках, вишиванках", — розповіла учасниця майстер-класу з розпису писанок Вікторія Невмержицька.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube