Понад 19 тисяч вінничан оновили військово-облікові дані у ЦНАПах: що робити, якщо не встигли

Сьогодні, 16 липня, завершився 60-денний термін, протягом якого військовозобов'язані мали оновити свої військово-облікові дані. За цей час у Вінницьких ЦНАПах цю процедуру пройшли 19 245 людей.

Військовозобов'язаних, які вчасно не оновили дані, можуть оштрафувати на суму від 17 до 25 тисяч гривень або оголосити у розшук.

Про це Суспільному розповіла директорка міського департаменту адмінпослуг ВМР Ірина Копчук.

Оновлення даних займає 5-7 хвилин, якщо реєстр працює безперебійно. Проте, бувають випадки, коли він не функціонує, через що людям доводиться довго очікувати, пояснила Копчук.

"На кожного адміністратора на день припадає 35-40 чоловік. Все залежить від того, як працює реєстр. Якщо він працює добре, то процедура займає не більше 5-7 хвилин", — зазначила Копчук.

Оновлення військово-облікових даних у ЦНАПі "Замостянський". Суспільне Вінниця

За словами очільниця Прозорого офісу “Замостянський” Світлани Стрехової, найбільший потік спостерігався наприкінці травня. Зараз ажіотажу немає, черги невеликі, а час очікування — 10-40 хвилин.

"Я прийшов в останній день. Так вийшло. У черзі стою 10 хвилин. Прийшов о 7 годині", — розповів вінничанин Леонід.

"Я прийшла вдруге. Вчора після роботи приходила, але не вдалося оновити дані через великий потік людей. Сьогодні прийшла о 6:40, хвилин сорок стою. Медик", — розповіла вінничанка Юлія.

Оновлення військово-облікових даних у ЦНАПі "Замостянський". Суспільне Вінниця

"Прийшов, бо треба. Вчора був у Луці Мелешківській – там не працював комп’ютер. Прийшов вранці на 7:30, щоб оновитись. У мене така робота, немає іншого виходу", — розповів військовозобов’язаний Юрій Чумак.

"Оновлював дані сьогодні, дуже швидко. Все нормально. Був на роботі на зміні, тому так в останній день вийшло. Оформили дуже швидко, 10 хвилин", — зазначив військовозобов’язаний Віталій.

"Процес швидкий. Оновив дані. Мені 2 місяці до пенсії. Думаю, пройду, бо ж штрафи", — додав Микола Медяний.

Оновлення військово-облікових даних у ЦНАПі "Замостянський". Суспільне Вінниця

У Прозорому офісі в мікрорайоні “Вишенька” також немає черг. Очільниця офісу Вікторія Козлова розповіла: "Станом на 9 годину у нас 21 людина. Це небагато, у порівнянні зі вчорашнім днем, де було більше 100 людей. Ми планували, що буде набагато більше людей. Єдине, що вчора працював дуже повільно реєстр, він не формував військово-облікові документи, тільки брав заяви на обробку."

Оновлення військово-облікових даних у ЦНАПі "Вишенька". Суспільне Вінниця

"Хвилин 40 черг немає. По сімейних обставинах не виходило раніше. Прийшов, щоб знали, де я знаходжусь. Держава – це великий механізм, а люди – маленькі деталі", — поділився військовозобов’язаний Юрій Лавренюк

"Вчора прийшов о 9 ранку, пішов о третій – база не працювала. Сьогодні півтора години, але не оновив, бо мене немає в базі. Потрібно їхати до ТЦК", — розповів Анатолій Дзюбак.

Оновлення військово-облікових даних у ЦНАПі "Вишенька". Суспільне Вінниця

Загальні дані і штрафи за неоновлення

Всього у Вінницьких ЦНАПах дані оновили 19 245 військовозобов’язаних.

За словами юристки Вікторії Коломієць, якщо дані без поважних причин оновити не встигли, згідно з новим законом про мобілізацію, передбачено штраф від 17 000 до 25 500 гривень.

Автоматично штрафи виписуватися не будуть, тому що відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення накладення штрафу передбачається протягом трьох місяців з дати виявлення правопорушення, але не більше як рік з дати вчинення такого правопорушення, додала Коломієць.

Крім того, згідно з новим законом про мобілізацію, якщо громадянин не сплачує штраф, то справу можуть передати до органів державної виконавчої служби. Тоді на майно боржника чи рахунки можуть накласти арешт.

Оновлення даних стосується чоловіків віком від 18 до 60 років і певної категорії жінок, які визначені законом. Тим, хто цього не зробив, повістка може надійти на стару адресу.

Що відомо про закон про мобілізацію

26 грудня 2023 року Кабмін вніс до Ради законопроєкт "Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби".

До цього президент Володимир Зеленський вказав, що під час обговорення питання стосовно закону про мобілізацію військові запропонували додатково призвати 450-500 тисяч людей.

11 квітня український парламент у другому читанні ухвалив законопроєкт про мобілізацію. Депутати прийняли документ без норми про демобілізацію. 16 квітня президент Володимир Зеленський підписав закон про мобілізацію, ухвалений Верховною радою. Законну силу документ набув 18 травня 2024 року.

Згідно з законом про мобілізацію, громадяни, які не оновлять свої військово-облікові дані до 16 липня, можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності із штрафами від 17 000 до 25 000 гривень.

Раніше у Державній прикордонній службі України (ДПСУ) повідомили, що з 17 липня наявність військово-облікового документа при перетині кордону стосуватиметься всіх чоловіків у віці від 18 до 60 років.

Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube