У понеділок, 3 березня, у православних християн і греко-католиків розпочався Великий піст. Кореспонденти Суспільного запитали в жителів Тернополя, чи дотримуються вони посту і що цей період для них означає.
Роман Бойко, тернополянин, заслужений артист України:
"Я вважаю, що піст, це не тільки справа релігійна. Це ще й справа здоров'я. Організм очищається і від того людина стає здоровіша. Я можу з'їсти м'ясо, але таке дієтичне, як курка чи індик. Стараюся дотримуватися, бо дуже вірю, що все це робиться для здоров'я людини. Ми звикли їсти смажене, палене, таке знаєте, не дуже корисне. А ти хочеш змусити свій організм працювати краще. Тому треба трішечки попостити. І не тільки, щоб очистити організм, але й щоб очистити душу. Бути добрішим, бажати людям добра на словах і на ділі".
Оксана, тернополянка:
"Дотримуюся посту завжди. Щороку, скільки живу. Ми з чоловіком дотримуємося суворого посту в середу і п'ятницю. А в суботу і неділю без посту. Перший тиждень суворий піст — це без молока, без м'яса, без яєць".
Сергій Калинович, тернополянин:
"Кожна людина йде до посту зі своїм баченням. Одні хочуть схуднути. Інші хочуть досягнути чогось більшого. Наприклад, обдумати своє життя, покаятися за свої гріхи. Дотримуватися посту можна як в утримуючись від їжі, так і утримуючись від усяких розваг, веселощів. Піст для мене важливий тим, що я маю час обдумати і переглянути своє життя, згадати померлих рідних і друзів. І тим, що він готує нас до Пасхи".
Юлія, тернополянка:
"Посту стараємося дотримуватися, але коли дитину годуєш, то не дуже виходить. Для мене піст — це більше щось духовне, турбота про свою душу. Ісус пожертвував собою заради нас, а ми можемо відмовитись від чогось земного. Це не тільки про їжу. Можна відмовитись від багатьох речей".
Тетяна, тернополянка:
"Дотримуватись посту не завжди виходить. Але намагаємося з усіх сил. Утримуємося від солодкого, від м'яса, від жирного. Ну від усього, що шкідливо для організму. Дотримуємося в доступних межах".
Наталія, тернополянка:
"Я маю своє ставлення до посту. Колись священник в церкві говорив: "Важливо те, що йде з уст, а не те, що йде в уста". І взагалі це є таїнство. Людина не має цим вихвалятись. Я вважаю, людина повинна в житті дотримуватися таких речей, як людяність. Важливіше перейматися тим, що ти говориш і що робиш, ніж просто в піст не їсти м'яса".
Що кажуть про піст у різних конфесіях
Ієрей Андрій, клірик кафедрального собору Різдва Христового ПЦУ:
Великий піст є одним з найважливіших періодів для віруючих. Піст допомагає віруючим підготуватися до Великодня, святкування воскресіння Христового з очищеним серцем і душею.
Отець Іван Чайківський, настоятель храму Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ села Підгородне:
Великий Піст — це час покути, який готує до пережиття найголовнішого християнського свята Воскресіння Господнього. Про піст, як про один із засобів порятунку душі, свідчить нам Священне Писання. У книзі Діянь Апостолів записано про віруючих, які постилися перед прийняттям важливих рішень.
Отець Андрій Маліґ, настоятель римо-католицької парафії в Тернополі:
Піст у католицькій церкві — зосередження насамперед на духовному. Це слухання Слова Божого, розважання над стражданнями Христа, особисте навернення до Бога, духовні самозречення та постанови.
Юрій Притика, завідувач медіауправління Тернопільського обласного об'єднання УЦХВЄ
Готуючись до Воскресіння Христового, ми, як європейці-протестанти, практикуємо роздуми над Біблією, а саме перечитуємо Євангеліє про події, пов’язані із розп’яттям та Воскресінням Ісуса Христа. Ми багато постимося не лише перед Пасхою. Це одноденні або кількаденні пости, в які ми обмежуємось від будь-якої їжі, а дехто навіть і від напоїв, зокрема й води.