Родичі загиблих у російсько-українській війні та волонтери закликають тернополян та, зокрема, підприємців міста щодня о 09:00 зупиняти роботу під час загальнонаціональної хвилини мовчання.
Про це розповіла дружина загиблого командира "Сталевої Сотні" Сергія Коновала Ольга. Жінка 27 липня опублікувала на своїй сторінці у соцмережі відео, де закликає підтримати хвилину мовчання.
"Ініціатива не нова. Ми часто бачимо заклики в різних містах. Сім’ям загиблих важливо розуміти, що люди пам’ятають. Для мене визначним маркером був День міста Полтави, де я була на відкритті "Ветеранського центру". В той день міська голова Катерина Ямщикова і вся громада оголосили, що Полтава буде вшановувати кожного ранку в 9-й годині. І тоді я подумала: чому ми так не можемо? Знаю, що в Черкасах та інших регіонах це запровадили".
Щодня у Тернополі о 9-й ранку вшановують загиблих у російсько-українській війні. Кореспонденти Суспільного запитали людей, яких зустріли на вулицях, як під час загальнонаціональної хвилини мовчання вони вшановують пам'ять полеглих.
"Я працюю у відділі освіти Байковецької громади і в нас хвилинна мовчання — традиція. О 9 годині всім колективом ми виходимо з кабінетів і без цього вже не уявляємо робочого дня", — розповіла тернополянка Тетяна Лазар.
"Одна хвилина зранку, щоб згадати, що хлопці поклали своє життя — потрібно. Я вважаю, що якщо якомога більше людей будуть вшановувати , то інші будуть брати з них приклад", — розказала тернополянка Катерина Боденчук.
За словами Ірини, про хвилину мовчання під час навчання сповіщають дітям:
"Ми зупиняємось, я пояснюю своїй дитині навіщо це, але так у місті на вулиці я не зупиняюсь, на жаль".
Працівники тернопільського салону краси щоранку зупиняють роботу, аби вшанувати пам’ять загиблих. Про це повідомила адміністраторка салону краси Христина Безкоста.
"Ми б дуже хотіли, щоб вшанування було на новому рівні, щоб було оповіщення на вулиці, що зараз має бути хвилина мовчання і всі розуміли, що відбувається і вшановували пам'ять наших героїв. Це важливо, зокрема, для сімей загиблих, бо вони в ці моменти відчувають підтримку. Відчувають, що про їхніх героїв не забули і їх пам’ятають", — сказала Христина Безкоста.
Загальнонаціональну хвилину мовчання запровадили в березні 2022 року. Одна з державних установ, працівники якої разом вшановують пам'ять загиблих — пожежно-рятувальна служба.
"Ми щодня проводимо хвилину мовчання на території головного управління ДСНС області. Люди чують, що в нас оголошується хвилинна мовчання, зупиняються на тротуарах і теж вшановують", — розповів помічник начальника зміни ДСНС Вадим Петльовий.
За коментарем, як проводять хвилину мовчання і чи ініціюватимуть зміни в Тернополі, кореспонденти Суспільного звернулися до речниці міськради Мар’яни Зварич. Відповідь наразі не отримали.
8 серпня, о 16 годині міський голова Тернополя Сергій Надал опублікував на своїй сторінці у соцмережі допис, в якому закликав тернополян 9 серпня вшанувати загиблих біля пам’ятника Степану Бандері. Його на цьому вшануванні не було. На хвилину мовчання прийшли 58 тернополян.
Доктор психологічних наук Андрій Гірняк розповів, що сім’ям загиблих важливо бачити вшанування пам’яті їхніх рідних.
"Якщо родичі загиблих бачать безумовну підтримку під час хвилини мовчання, то це їх заспокоює і вони розуміють, що ця жертва — недаремна, але ще більше їх травмує, коли бачать окремі випадки, коли ігнорують вшанування. Ефект "деструктивності", на жаль, буде для них важливіший та емоційно болючіший. Адже ми не можемо примусити людей дотримуватися цієї норми, бо вона є добровільною. Основний механізм виховання — наслідування та коли це унормовано. Тоді ця соціальна норма стає, як моя. Особливо це важливо для дітей та молоді".
Що відомо про загальнонаціональну хвилину мовчання
16 березня 2022 року президент Зеленський підписав указ про проведення загальнонаціональної хвилини мовчання для вшанування пам'яті українців, які полягли у війні проти Росії.
У День захисників і захисниць України, 1 жовтня 2023 року, по всій країні відбулася масштабна хвилина мовчання у пам'ять про всіх загиблих воїнів.