"Ризикували своїм життям": історія родини з Тернопільщини, яка рятувала євреїв

Жителька Тернопільщини, "Праведниця України" Марія Вигнанець у роки Другої світової війни з родиною переховувала у себе євреїв.

Жінка розповіла Суспільному, що переховували чотирьох людей. Весь день вони знаходились у підвалі, лише вночі мали змогу вийти на подвір’я.

"Зараз ми знаходимось у тій частині будинку, яка збереглась ще із часів війни, коли у нас переховувались євреї. У кімнаті у нас знаходилась кухня. В кухні була духовка, через яку давали світло, харчування і газети для євреїв", — говорить донька Ольга Адамович.

Зараз Марії — 88 років. Жінка розповідає, понад місяць у них жили дві сестри — Матільда та Єва. Також майже рік переховували двох чоловіків — Бернарда та Кунціо.

"Як прийшли німці у 1944 році бити євреїв, то він прибіг до нас із шваґром. Тато викопав схрон і вони там сиділи. Мама взяла дві єврейки і вони тут жили", — говорить Марія Вигнанець.

Марія Вигнанець.

Марія говорить, що селяни знали про євреїв у будинку, але ніхто їх не видав.

"Я питала маму, що то за люди, а вона казала, що вони приїхали із Бучача, то наша рідня, не сказали, що вони євреї".

Разом із Марією мешкає її донька Ольгою Адамович. Жінка каже, зараз мама частково паралізована, бо п’ять років тому в неї був інсульт. За словами Ольги, у 1995 році батькам Марії надали звання "Праведники народів світу", а у 2000 Марія Вигнанець отримала статус "Праведник України".

Відзнака "Праведник України".

"Збереглась світлина на якій зображений мій дідусь та його донька Марія. Дідуся звали Станіслав, він нам багато розказував за події, які були у 1944 році у Хоросткові. Переживали вони, бо їх могли здати, що вони переховують. За це могли розстріляти всю сім’ю", — розповіла Ольга Адамович.

Марія з батьком.

Ольга Адамович каже, по завершенню війни євреї, яких переховувала її родина, переїхали до Польщі, а звідти — до Америки.

"Було дві сестри Єва та Матильда, чоловіки Штейн і його шваґро, оскільки Штейн був вдівцем, його дружину та дочку розстріляли німці у Копичинцях, він одружився з Євою".

Ольга Адамович.

Потім, каже Ольга, Єва Гальперн звернулася листом до Єврейської Ради України, щоб батькам Марії присвоїли звання "Праведники народів світу".

Лист Єви Гальперн.

"Зацитую вам деякі речення: "Я і моя сестра Матильда були короткий час у домі Шевчуків. В сім’ї Шевчуків кожної хвилини нас чекала небезпека бути вбитими. Шевчуки ризикували своїм життям, ділились із нами своєю їжею, тому вони заслуговують нагороди. Дуже вам дякую, Єва Гальперн".

Ольга Адамович, читає лист.

На Тернопільщині на сьогодні живуть двоє людей, які мають статус "Праведник України". Єврейська рада України присвоює його людям, родини яких були в небезпеці, переховуючи євреїв. Загалом Український інститут вивчення Голокосту визнав станом на 1 січня 2020 року в Україні 2 659 Праведників.

Фото родини Марії.