На Тернопільщині вшанували пам’ять жертв Бабиного Яру

Пам'ятник жертвам Голокосту. Фото: Суспільне Тернопіль

На Тернопільщині до пам'ятника жертвам Голокосту, що в Петрикові Великоберезовицької громади, прийшли люди, аби вшанувати пам'ять розстріляних. До меморіалу поклали квіти та запалили лампадки. Також провели поминальну панахиду. Про це розповів Суспільному голова обласної організації "Єврейська община" Олексій Кайзер.

Біля меморіалу жертвам Голокосту член єврейської общини Сергій Вакштейн зачитав молитву на івриті та українською.

Пам'ятник жертвам Голокосту. Фото: Суспільне Тернопіль

Світлана Любий каже, її чоловік єврей, тому кожного року приходить вшанувати пам’ять жертв Голокосту.

"Чоловікова мама, яка одна в батьків, вони тікали з Гримайлова в Тернопіль, а тут всіх почали гнати. З Кременця, з Вишнівця і зробили це гетто. Це історія, яку вона забрала з собою в могилу, чи її німець зґвалтував на тих примусових роботах, чи як. Вона в 1944 році народила мого чоловіка. Вони дали запит та нам з Німеччини прийшов номер "Клеймс Конференс" мами та його. Він дуже плакав, коли прийшло підтвердження".

Світлана Любий. Фото: Суспільне Тернопіль

На місці пам’ятника жертвам Голокосту, що в Петрикові, у роки другої Світової війни був яр та окопи. Там розстрілювали євреїв і тих, хто їм допомагав, розповів доктор історичних наук Микола Бармак.

"Практично кожне українське містечко має свій Бабин Яр. У Тернополі ми маємо теж свій Бабин Яр. Ми мали і гетто, тисячі жертв, які загинули. Загальноприйняті цифри по Тернополю – понад 10 тисяч людей, які були розстріляні в межах Тернополя в різних місцях та тут, де ми знаходимося, це символічне місце. Ще хотів сказати, що приблизно 6-8 тисяч були вивезені з Тернополя. По області ці цифри теж сягають понад 200 тисяч, хтось називає 221 тисячу євреїв, які загинули під час Другої світової війни, або були депортовані, вивезені з території області".

Микола Бармак. Фото: Суспільне Тернопіль

Голова організації Олексій Кайзер каже, що з початком повномасштабного вторгнення обласна організація "Єврейська община" збільшилася.

"Було 540 людей, потім 1 500 людей, зараз я думаю близько 5 тисяч людей в Тернополі та області. Таких, що визнають, що вони дійсно євреї".

Олексій Кайзер. Фото: Суспільне Тернопіль

За два дні 29 і 30 вересня 1941 року, в Бабиному Яру нацисти розстріляли 34 тисячі євреїв. Загалом, у цьому урочищі було вбито майже 100 тисяч євреїв, також українців, поляків, ромів.

Вшанування жертв Бабиного Яру. Фото: Суспільне Тернопіль

До меморіалу поклали квіти. Фото: Суспільне Тернопіль