"В землянці у хліві вони жили півроку": як сім’я з Тернопільщини переховувала євреїв

. Суспільне / Діана Ярошенко

Сім’я Трачів з Тернопільщини переховувала єврейських дітей під час німецьких розстрілів у Другу Світову війну. 88-річний Петро Трач досі пам’ятає, як малим випасав корову і ділив молоко порівну на всіх. Чоловік має звання Праведника народів світу. Про це він розповів до роковин розстрілів у Бабиному Яру.

За словами Петра Трача, його сім’я із Великих Гаїв. Йому було 14 років, коли він з батьками Розалією та Іваном жили в Качанівці Підволочиської громади. Каже, пам’ятає усе, наче це було сьогодні. До його батьків попросились спочатку троє хлопців.

"Тато каже: "та в мене є своїх 4 дітей". Вони відповіли: "то нічого, ми не вибагливі". Приїхали і вибрали собі місце у хліві. І за два дні вони викопали там яму, глибиною два метри. А тоді вбік і так, як склепіння".

Євреї у Петра Трача жили понад рік. Усе, що мати готувала – їли всі разом.

"Ми мали дві корови і я їх випасав. І те молоко пили і ми, і вони".

Петро Трач. Суспільне / Діана Ярошенко

Наступної осені до Трачів попросилися ще двоє єврейських дівчаток.

"Одна десь мала 14, може 15 років, а друга - 10-12 років. Вони були тільки в халатиках і в тапочках. Бо у Скалаті був дитячий табір, їх з того табору вже брали на розстріл. І вони втекли до лісу. І кажуть: "ми вже два дні ходимо по лісу, візьміть нас до себе".

Дівчатам Трачі теж дали прихисток. Так, у них в землянці в хліві півроку жили 5 євреїв. Донька Петра Лідія Видій каже, одного разу сусідка запідозрила, що у них живуть чужі діти.

"Бабуся попрала речі на весні, було сонечко і вона не хотіла вже штани тих хлопців ховати десь на горі, повішала надворі. А сусідка, так як всі наші сусіди дуже уважні, каже до бабці: "ой, Руська, в тебе є якісь чужі люди, бо ти дуже багато штанів напрала". А в сім’ї ж було своїх четверо дітей, а ще п’ятеро прийомних. І після того eу них був великий страх".

За переховування євреїв німці розстрілювали, розповідає Петро Трач.

"Німці розстрілювали всю сім’ю, якщо знаходили в них одного єврея. А в нас їх було аж п’ятеро".

Коли закінчилась війна, євреї, які переховувалися в Трачів, оселилися в Ізраїлі. Звідти висилали подарунки. Проте радянська влада змусила матір Петра підписати документ, що їм ці посилки не потрібні. І так зв’язок між ними зник.

Зараз Петро Трач має звання Праведника народів світу. Його присвоює Міжнародний інститут збереження пам'яті жертв Голокосту за порятунок євреїв від розстрілів під час Другої світової війни.

Що відомо

  • На Тернопільщині живе п’ятеро людей, які рятували євреїв у роки Другої світової війни