Проєкт "На щиті": як на Тернопільщині організовують зустрічі та перевезення загиблих бійців

На Тернопільщині діє гуманітарний проєкт ЗСУ "На щиті". Волонтери організовують зустрічі та перевезення тіл полеглих захисників і захисниць.

Про це розповів Суспільному волонтер проєкту "На щиті" від благодійного фонду "Юа Фрідом" Юрій Кулик.

Автомобілі супроводжують похоронний кортеж. Суспільне Тернопіль

За його словами, загиблих захисників волонтери забирають з моргу та перевозять до місця поховання. Заявки на транспортування отримують від Генерального штабу.

У Тернополі траурний кортеж повільно проїжджає вулицями міста.

Юрій Кулик, волонтер проєкту "На щиті". Суспільне Тернопіль

"Нам, українцям, важливо нагадувати, що кожного загиблого героя треба вшанувати. Мене питають, як можна вшанувати, я кажу: "Перше — зупинись і вшануй". Хтось стає на коліно, хтось прикладає руку до серця, кожен по-різному вшановує, але головне — зупинитись".

Стяги на автомобілях, що супроводжують похоронний кортеж. Суспільне Тернопіль

На Тернопільщині до місії "На щиті" долучилися в червні 2022 року.

"Місію започаткували два благодійні фонди "Ангели добра" та "Юа Фрідом". Це є місія Генштабу ЗСУ. Ми волонтеримо та допомагаємо гідно повертати наших загиблих героїв додому".

Автомобіль, у якому перевозять загиблих. Суспільне Тернопіль

Волонтер показав автомобіль, яким перевозять тіла загиблих.

"Ця машина — морозилка. Зверху розміщений холодильний апарат, який тримає температуру -18°С. Є ще інші машини, які тримають нуль градусів. Також ми дещо переробили. Наприклад, в цій машині є спеціальне покриття, щоб туди не потрапляли вологість та запах. Якщо магістральні машини, то цього обладнання не потрібно, там інший вид перевезення загиблих. У нас є дві магістральні машини і одна чергова. Є ще один, який називаємо "броньовик". Це Т5, він працює на передовій".

Похоронний кортеж проїжджає вулицями Тернополя. Суспільне Тернопіль

Про кортеж сповіщають у своєму Telegram-каналі, говорить Юрій Кулик. Долучитися до колони можна, приїхавши на місце зустрічі. Часто долучається до супроводу тернополянин Олег Смолярський. Їздить регулярно протягом пів року.

Олег Смолярський, тернополянин. Суспільне Тернопіль

"Згадую першу поїздку в колоні, тоді везли загиблого друга мого колеги. Після того я почав їздити. Буває таке, що в тебе сльози виступають, коли бачиш, як жінка, яка проводжає колону, плаче. Це важко, в самого сльози накопичуються".

Тернополяни формують траурний кортеж. Суспільне Тернопіль

За словами Юрія Кулика, волонтери виїжджають і слідкують за автомобілями.

"Ми щиро вдячні автосервісам, які безплатно ремонтують автомобілі. Вдячні партнерам, які дають запчастини за дуже низькими цінами. Вдячні всім, хто донатить та приїжджає до нас на супровід і таким чином теж підтримує проєкт гідного проведення бійців "На щиті".

Учні проводжають полеглого бійця. Суспільне Тернопіль

Зараз працюють із закладами освіти, щоб під час проїзду траурного кортежу учні також виходили зустрічати полеглих захисників, повідомив Юрій Кулик.