Рівненський лірник Андрій Ляшук поділився враженнями з приводу новини про визнання української кобзарсько-лірницької традиції нематеріальною культурною спадщиною ЮНЕСКО.
Про це 5 грудня повідомили на сторінці Міністерства культури та стратегічних комунікацій України.
Програму з охорони кобзарсько-лірницької традиції включили до Реєстру належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.
Як зазначила начальниця управління культури та туризму Рівненської ОДА Любов Романюк, серед носіїв кобзарсько-лірницької традиції — рівнянин Андрій Ляшук.
"Андрій є постійним учасником обласних, всеукраїнських та міжнародних фольклорних подій. Пишаємося нашим земляком та радіємо, що українська кобзарсько-лірницька традиція достойно представляє Україну у світі. Визнання сприятиме збереженню та популяризації у світі традиції, яка сьогодні, як і сотні років тому, супроводжує боротьбу українського народу за свободу та незалежність", — зазначила Любов Романюк.
Андрій Ляшук у коментарі Суспільному розповів, що давно очікував такого рішення ЮНЕСКО.
"Ми багато працювали і йшли до цього, ми зверталися до ЮНЕСКО. Особисто я брав участь у багатьох проєктах і заходах. Думаю, що світове визнання популяризує лірництво і кобзарство в Україні. Багато хто зверне увагу на те, що це — українська глибока традиція, яку треба досліджувати і зберігати. Я з роками бачу позитивну динаміку. Наприклад, раніше в Рівному багато хто з людей питав, що це за інструмент такий чудернацький? Зараз вони знають, що таке ліра і який репертуар під цей інструмент виконується", — прокоментував лірник.
Він додав, що фольклором цікавиться давно, зокрема поліським та волинським:
"Грав на різних етнічних інструментах, особливо духових. Маю велику колекцію музичних інструментів, на чомусь вмію грати, на чомусь — видобувати звуки. Інколи виготовляю духові етнічні інструменти, зокрема сопілки, тилинки, кавали".
З усіх музичних інструментів, додав Андрій Ляшук, ліра для нього найдорожча та найцікавіша.
"У мене є дві ліри: одна старосвітська, як точна копія музейного зразка ліри мандрівного співця-професіонала Івана Власюка. Він був останнім лірником Волинського Полісся, був незрячий, мандрував з поводирем. Цей інструмент для традиційного лірницького репертуару. Інша ліра — хроматична, концертна, яку можна підключити на сцені. З нею експериментую, намагаюся використовувати в іншій музиці", — зазначив музикант.
З його слів, війна частково вплинула на лірництво в Україні, зокрема на репертуар. Додав, що через декілька років ми у думах побачимо відображення подій, які зараз переживаємо.
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok