Рівненські писанкарки прокоментували інформацію про те, що українську писанку визнали нематеріальною культурною спадщиною ЮНЕСКО.
Про це 3 грудня повідомило Міністерство культури та стратегічних комунікацій України.
Міжурядовий комітет ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини визнав українську писанку культурним надбанням людства. Таке рішення ухвалили на 19-й сесії комітету ЮНЕСКО, яка проходила в столиці Парагваю — місті Асунсьйон.
Директорка Рівненського обласного центру народної творчості Ірина Баковецька-Рачковська на своїй сторінці зазначила, що для України це велика подія:
"Радію всією душею, що нашу народну тяглість та національну ідентичність бачить світ! Традиція, якій тисяча років, ніколи не переривалася, зберігалася, плекалася, і навіть в найжорстокіші для духовності українського народу періоду — радянського атеїзму, потайки писали писанки і фарбували крашанки. Кажуть старші люди, що доки писатимуться писанки, доти існуватиме світ. Рівненщині також є чим пишатися, адже до когорти офіційних носіїв традиції писанкарства від України увійшли і дві писанкарки з Рівненської області — Вікторія Степанюк та Наталія Дребот".
Зі слів Ірини Баковецької-Рачковської, ці дві майстрині свою мистецьку та етнографічну діяльність спрямували саме на розвиток писанкарства. Зокрема, у 2023 році у співпраці з Центром народної творчості Вікторія Степанюк видала перший на Рівненщині арт-бук "Писанка Рівненщини", до якого долучилися фахівці та знавці регіональних традицій.
Заслужена майстриня народної творчості України Вікторія Степанюк розповіла Суспільному, що в захваті від новини про визнання писанки нематеріальною культурною спадщиною ЮНЕСКО.
"У мене ейфорія від цієї новини, адже багато людей працювали та прикладали чималих зусиль, щоб писанка стала досягненням світового рівня. Наша праця — це головне в популяризації писанкарства в усьому світі. Наприклад, я пишу писанки майже безперервно, бо це для нас не лише, як символ великодніх свят, а як мистецтво. Війна ще більше спонукала працювати. Зокрема й моя книга "Писанка Рівненщини" побачила світ всупереч всім негараздам", — прокоментувала Вікторія Степанюк.
У Центрі народної творчості діє постійна виставка 300 писанок Рівненщини, які згідно з давніми схемами відтворила Вікторія Степанюк.
Як зазначили на сторінці Центру народної творчості, у доробку Наталії Дребот понад тисяча авторських робіт, які перебувають в музеях України, приватних колекціях Європи та Америки.
"Упродовж всього року працюю з писанками, але чергую з витинанками. Загалом працюю з традиційними писанками, з школярами це вивчаємо, адже знання треба передавати. В авторській писанці поєдную технологію створення традиційної писанки з елементами дряпанки. Там більш не традиційні орнаменти, а сюжетні композиції. Мені, як, мабуть, і кожному писанкарю дуже приємно, що наша українська писанка увійшла до нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО", — поділилася Наталія Дребот.
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok