Перейти до основного змісту

Поліський Святий Миколай: як у Рівному дітей знайомлять з традиціями регіону

Ексклюзивно

Який Святий Миколай на Поліссі та чому у нього немає бороди? Наша кореспондентка Іванна Власюк зустрілася з унікальним Поліським Миколаєм, аби дізнатись деякі його таємниці.

Рівненський збирач фольклорних традицій Полісся Юрій Ковальчук, який виконує роль Поліського Святого Миколая, розповів, як у парку історичної реконструкції "Оствиця" у Рівному створили цей образ.

Які особливості святкування Святого Миколая на Поліссі?

“У нас на Поліссі святкувались більш інші свята. Знаєте, це більш на Галичині святкували це свято. В нас перевагу віддавали іншим святам. Так само, наприклад, якщо ми візьмемо, в селі Рокитному ніяка радянська влада не могла викорінити колядування. Як би там не ходили, як би там не забороняли, не ловили, все одно ця традиція жила, живе і буде жити, тому що так складалося. Так що свято Миколая ми, як то кажемо, не те, що відроджуємо, а ми його тут створили на “Оствиці”, такий образ Святого Миколая Поліського і сподіваюся, що діточкам це подобається”.

Спільне фото під час інтерв'ю. Суспільне Рівне

Як діти реагують на давні традиції?

“Ми тут їх вчимо, які ігри давні, які грали наші діди, батьки, які ми записували у фольклорних експедиціях. Так само ми вчимо з ними колядки, щедрівки, бо саме на вечорницях молодь готувалася до колядувань і щедрувань. То ми з ними також співаємо такі пісні. Ну і звичайно, обряди. От якщо Миколая, то кожна дитина хоче вірити в казку. І ми тут з ними робимо, я не скажу, що це обрядодійство, але такий певний ритуал, коли вони свої мрії пишуть на листочках, і ми передаємо їх до вищих сил за допомогою нашої печі. Діточки з задоволенням кидають свої мрії, свої побажання на папірцях і наша піч через димохід передає до вищих сил і, знаєте, дуже-дуже багато діточок пишуть і просять, щоб повернулися їхні батьки з війни, їхні рідні, хрещені і так далі, щоб скоріше закінчилась ця війна, щоб ми жили повноцінним хорошим життям і особливо, щоб у діточок було справжнє хороше дитинство”.

А чому у Поліського Святого Миколая нема бороди і чи приносить він дітям різочки — дивіться у відеоверсії інтерв'ю.

Піч для побажань. Суспільне Рівне

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня

Вибір редакції