Заступник Генерального секретаря ООН, заступник адміністратора Програми розвитку ООН Хаолян Сюй відвідав Київську область. Зокрема, він побував у Гостомелі і оглянув будинок, який відновили коштом програми UNITED24.
Про це повідомляє пресслужба Київської обласної військової адміністрації.
Зазначається, що п'ятиповерхівка розташована на вул. Рекунова,1. Її нещодавно ввели в експлуатацію, а весь процес відбудови контролювали фахівці ПРООН. Будинок був зруйнований росіянами у березні 2022 року — повністю знищена секція в одному з під'їздів.
На повне відновлення будинку знадобилося трохи більше року. Зокрема, "з нуля" відбудували 9 квартир, додому повернулися 300 мешканців.
"Подякував пану Сюю за підтримку, яку надає ПРООН Київщині у процесі відбудови. Це понад 80 об'єктів, які відновлюємо коштом UNITED24, ФЛН та ЄІБ. Йдеться про технічну підтримку у питаннях планування, закупівлі, реалізації та моніторингу проєктів відбудови. До речі, під час відбудови багатоповерхівки у Гостомелі ми зекономили понад 16 млн грн", — сказав очільник КОВА Руслан Кравченко.
Він зауважив, що нагляд об'єктивного незалежного наглядача забезпечує прозорість, ефективність та стійкість відновлювальних процесів. Це, зокрема, допомагає уникнути корупції, зловживань та неефективного використання коштів.
Також представник ПРООН відвідав Бучу. Там йому, зокрема продемонстрували весь процес переробки відходів, розповіли про технологічні можливості та особливості виробничих процесів. Обговорили механізми подальшого розвитку та масштабування таких об'єктів.
"Проєкт привертає увагу міжнародної спільноти як приклад сталого управління відходами руйнації та швидкого відновлення громади після бойових дій. Найближчим часом досвід Бучі вивчатимуть колеги з Миколаївської та Чернігівської областей", — поінформував міський голова Анатолій Федорук.
Що відомо про відновлення Київщини
Унаслідок бойових дій навколо Києва в лютому-березні 2022 року на Київщині зафіксовані руйнування у 46 з 69 територіальних громад. Критичних руйнувань російські війська завдали в Бучанській, Ірпінській, Гостомельській, Бородянській, Макарівській, Великодимерській та Пісківській територіальних громадах.
У травні 2023 року стартувало комплексне відновлення пошкоджених війною приватних будинків в Ірпені біля ЖК "Ірпінські Липки". Зокрема, це будинки на перетині вулиці Багірова та Гостомельського шосе. Станом на 1 лютого цього року капітально відремонтували 31 приватний будинок. Станом на липень тут зводять повністю нові будинки за 42 адресами, їхня площа — від 70 до 180 м². Роботи виконані на 67%.
Станом на середину квітня цього року Київщина відновила повністю або частково із забезпеченням життєдіяльності майже 17,5 тис. об'єктів. Станом на середину серпня — понад 19,8 тис., станом на початок жовтня — 19,9 тис. об'єктів.
До кінця 2024 року в Ірпені почнеться будівництво нової багатоповерхівки по вул. Гостомельське шосе, 12-14-16 — замість демонтованої. Саме ця будівля прийняла на себе перші російські авіаудари по Ірпеню на початку повномасштабного вторгнення.
У Бучанському районі відновлюють 140 багатоквартирних будинків в межах програми "ВідновиДІМ". Зокрема, капітально ремонтують 123 будинки в Ірпені, в Бучі — 8, в Макарові — 2, в Гостомелі — 6, а також один будинок у Софіївській Борщагівці.
З початку роботи урядової програми єВідновлення і станом на кінець липня на Київщині жителі подали понад 22,7 тис. заявок на отримання компенсації. В межах всіх трьох етапів програми прийняті позитивні рішення на суму майже 9 млрд гривень.
Що відомо про моніторинг порушень під час відновлення Київщини
В регіоні створили Каталог відновлення області, де можна дізнатись про відремонтовані об'єкти за кошти держбюджету протягом 2022 року. Спостерігати за процесом відновлення 18 багатоквартирних будинків на Київщині, на відбудову яких збирає платформа UNITED24, можна на інтерактивній карті.
Також у Київській області створили Спостережну раду з питань відбудови. Її основне завдання — контролювати всі етапи відновлення від планування до завершення проєктів. Працює і робоча група, яка виявлятиме корупцію під час відбудови.
Станом на січень цього року Бюро економічної безпеки виявило низку порушень під час тендерних закупівель, які стосуються, зокрема, відновлення житла у Київській області. Загальна сума ризикових закупівель в регіоні складає понад 105 млн гривень. Для того, щоб завадити неефективному використанню бюджетних коштів, організаторам торгів направлені рекомендації — звернути увагу на можливі зловживання.
Минулого року правоохоронці Київщини розслідували 90 кримінальних проваджень за фактами заволодіння бюджетними коштами. Зокрема, йдеться і про відбудову інфраструктурних об'єктів, які пошкодили російські війська під час повномасштабного вторгнення на територію регіону.
Голова КОВА поінформував, що за фактами зловживань під час відновлення зруйнованого внаслідок агресії РФ розслідувалися 43 провадження. З них до суду направлено 10 кримінальних проваджень на загальну суму збитків понад 1,188 млн грн. Понад 437 тис. грн відшкодовані добровільно.